Zdravím opět při pátku. Tento týden jsem dostával poměrně dost dotazů na toto téma. Tedy se pokusím odpovědět podle toho, jak to vidím já.
Dnes si samozřejmě život bez počítačů a moderních telefonů nedokážeme představit. Usnadňují nám život, ale to neplatí vždy. Pokud se podíváme na sociální sítě, tak samozřejmě pro podnikání je to přínos, možnosti jsou netušené. Druhá stránka věci je, že se jedná o neosobní kontakt, kde manipulace je běžná. Ale ponecháme stranou „asociální“ sítě a pojďme se podívat na to, co vás asi zajímalo nejvíce. Využití při obchodování na burze.
Asi je třeba si říci, že všelijaké algoritmy se na burzách pohybují již notnou řádku let. Většinou však nedosahují nějakých zářných výsledků a v mnoha případech se jedná vyloženě o nachytání „kafky“ na pěknou pohádku. Klasický případ WSM robotů zná snad každý v této republice. Tím nechci říci, že si nelze pomocí počítače a algoritmu pomoci. Zároveň ale chci upozornit, že komplexnější analýzy v delším časovém horizontu bych od algoritmu neočekával. A může se tvůrce zaklínat i neuronovou sítí.
Aplikace v šachu, kosmonautice či odhalování podvodů v pojišťovnictví jsou přesně ty obory, kde má umělá inteligence své místo. Vysoký výpočetní výkon s vysokým objemem dat. V burzovním světě je zpětné testování obchodních strategií také jednou z možností.
Ti z vás, kteří se chtějí na burze orientovat a ziskově dlouhodobě obchodovat. Musí daný segment burzy pochopit a získat zkušenosti. Zázračný algoritmus vám nepomůže. Může Vám částečně burzovní život usnadnit. Otázka zní k čemu jej použijete a zda jej správně pochopíte nebo si jej sami vyrobíte.
U komoditních spreadů, kde rozhodování není „automatika“, tedy nějaká vypočtená hodnota, je to prakticky nemožné. Lépe řečeno: teoreticky je možné vše, ale výsledky s vysokou pravděpodobností nebudou valné.
Platí jedna věc, že když nějaký systém či algoritmus by byl opravdu úspěšný, jeho rozšíření trh automaticky změní. Proto asi není úplně jedno jestli budete používat algoritmus, kterému nerozumíte a bude vám dočasně vydělávat nebo se budete učit a v době poznávání nebudete vydělávat, ale pak na základě vlastních zkušeností ano.
Z dlouhodobého pohledu ale spíš věřím obchodníkovi, který trh zná a dokáže se přizpůsobit změnám. Tedy učte se, poznávejte trh a třeba i za pomoci algoritmů, kterým dokonale rozumíte.
Pamatujte ale, že na burze nikdy neexistuje návod: “ Když se stane tohle, tak udělej tohle“. Kdyby to tak bylo, byl by mistrem každý. A kdyby to šlo automatizovat, tak to by byl komunismus 🙂
Kudy vede cesta? Přes vlastní přičinění. Každý si sám zvolí, zda bude spoléhat na „robota“, nebo zda si svůj byznys bude nosit ve své vlastní hlavě. Když vypnete „robota“, je šlus. Co potom dál?
Když máte znalosti „mezi ušima„, máte proti všem „závislákům na algu“ obrovský náskok. Ukazují to zkušenosti lidí, kteří se trading naučili, používají vlastní hlavu a vydělávají.
Jak na to? To si ukážeme v neděli, na online vysílání. Ukážeme si postupy, obchody a návody, a také otevřeme naši traderskou partu pro nové kolegy. Buďte u toho a přidejte se, vyplatí se to víc než spoléhání na anonymního „robota“ kdesi v dálce ….
Ahoj Roman, ať se daří