Komentář k trhu SPY 28.8.2015 – Market Profile®

Roční profil

Minulou sobotu jsem psal o první významnější korekci na trhu, která proběhla ve čtvrtek a v pátek minulý týden. Predikoval jsem důležité levely, kde by se trh mohl v případě dalších poklesů alespoň nějakou dobu zastavit – velmi silné úrovně podpory, především hladinu 197 – 198. Stalo se však to, čeho jsem se obával, a to, že je klidně možné, že tuto hladinu trh v pondělí „přeskočí“ v pre-marketu a žádné reakce se nedočkáme. Jak jsem psal, právě reakce na tuto hladinu měla být rozhodující pro další směřování trhu. Vzhledem k tomu, že žádná reakce nepřišla a trh pokračoval za obrovské volatility ve výprodeji, na nic jsem nečekal a okamžitě uzavřel všechny své pozice. Trh v pondělí prosvištěl všechny důležité levely a zastavil se až poblíž 2násobku počáteční rovnováhy letošního roku a zároveň úrovně 2. standardní odchylky VWAP loňského roku. O těchto úrovních jsem Vám tu předem nepsal z toho důvodu, že mě vůbec nenapadlo, že bychom se tam mohli dostat již v pondělí. Nyní tedy přichází na řadu scénář, že by se mohl trh snažit zaplnit volume tam, kde se minulý rok moc neobchodovalo, tedy mezi úrovní 188 – 193 a nějakou dobu zde rotovat. V tomto mu ale nejprve bude bránit oblast singles, kterou trh zanechal v úrovni cca 196 – 197,50 – to bude nyní podporou. V případě negativních fundamentů však může dojít k dalším poklesům. V tom případě by přišla na řadu support úroveň 178 – 179 (YVAL roku 2014) a pak mega důležitá úroveň 169, což je 3násobek počáteční rovnováhy letošního roku a zároveň POC roku 2013. Nejprve však trh musí přejít přes obrovský nákupní výběžek na úrovni 182,50 – 187. Dříve predikované hladiny, které byly uváděny jako supporty a pod kterými se nyní nacházíme, se nyní stávají rezistencí, tak je potřeba s tím počítat při plánování obchodů.

Důležité roční hladiny.

Důležité roční hladiny

Důležité roční hladiny dle VWAP

Důležité roční hladiny dle VWAP

Měsíční profil

Z měsíčního hlediska je dobře vidět, že jsme během dvou dnů – pátku a pondělí udělali prakticky tříměsíční pohyb. Minima měsíce srpna téměř vyrovnala minima propadu z října 2014. U POC měsíce října jsem také očekával reakci u hodnoty 195,50, ale ta vůbec nepřišla. Jsme daleko za násobky počáteční rovnováhy tohoto měsíce.

Týdenní profil

Na týdenním profilu jsou dobře patrné odhadem cca 2násobné objemy obchodů, oproti minulému týdnu. Na low profilu je obrovský nákupní výběžek, o kterém jsem psal u ročního profilu. U high profilu je nevýrazný prodejní výběžek, což by mohlo naznačovat další růst. Nicméně dalšímu růstu budou překážkou mnohé oblasti singles, které trh při výprodejích zanechal. Zajímavé je, že nejvyšší volume, tedy POC týdne se nachází téměř u high profilu na ceně cca 199.

Shrnutí:

Tento týden nám názorně ukázal, že ani technická analýza, ani market profile nejsou křišťálovou koulí, která dokáže stoprocentně předvídat, co se stane. Je důležité si uvědomit, že ani sebevýznamnější support/rezistence neodolá silnému fundamentu (nebo panickému výprodeji). Proč se tím tedy zabývat? Oba dva náhledy na trh nám poskytují důležité úrovně v trhu, na které trh zpravidla reaguje. Pokud reakce na velmi důležitou úroveň nepřijde, je to pro nás zásadní informace o tom, co se může dít dále a jak se máme zachovat.

[reklama]

Tagy:
Jan Vašíček
Jan Vašíček
Obchodování na burze se jako koníčku při zaměstnání věnuji již od roku 2008, kdy jsem začínal na české burze. V roce 2010 jsem začal s obchodováním v USA, kde jsem rozvíjel obchodní strategie dle technické analýzy na indexových futures. Intraday trading je však časově náročný a postupně jsem zjišťoval, že pokud chci zůstat ve svém zaměstnání, tak to pro mě není to pravé. V roce 2011 jsem se na seminářích L. Turka a R. Dvořáka (CzechWealth) seznámil s obchodním přístupem na základě Market Profile®. Ačkoliv mě tento přístup okamžitě zaujal, plně jsem se mu začal věnovat až v roce 2013. Nyní Market Profile spolu s Price Action používám k analýze trhu pro obchodování opcí (především ETF SPY a TNA), což se dá časově dobře kombinovat s mým zaměstnáním a začínám jej postupně využívat také k swingovému obchodování měnových párů na forexu. K analýze trhu, z níž čerpám k psaní komentářů na tomto blogu, využívám software NinjaTrader® v kombinaci s vizualizacemi Market Profit Pack©. O investování se zajímám celkově, trading je mým koníčkem, který mi přináší možnost přivýdělku.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.