DD a STP/ECN aneb typy brokerů

Podívejme se dnes na základní dva typy brokerů. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a kterého si vybrat za svého partnera?

DD – Dealing Desk

Tento broker má vlastní dealing desk a realizuje tak sám pokyny klientů. Broker je tedy vaší protistranou. Zde dochází k často diskutované situaci – pokud proděláte, broker vydělá. Pokud vyděláte, broker prodělá.

STP/ECN

Tento typ brokera je pouze „zprostředkovatel“ a je napojen na různé poskytovatele likvidity, kteří jsou vaší protistranou a realizujete s nimi své pokyny. Vaší protistranou jsou tedy další obchodníci na forexu, kteří se snaží v dlouhodobém kontextu dosáhnout zisku.

Koho si vybrat?

Zde se postavím na tenký led, ale podle mne je to jedno. Už slyším, jak se v mnoha zkušenějších obchodnících vaří krev :). Ale vím, co říkám. Je úplně jedno, pokud je vaše protistrana DD nebo STP/ECN. Broker nemůže silně manipulovat s kurzy aby vás shodil a pokud obchodník nedokáže vydělat u DD, nedokáže to ani u STP. To co je podstatné, je vybrat si dobrého partnera. Pokud je DD broker malinkatá společnost se stovkami klientů, pak je obchodování u ní rizikové. Pokud se ale jedná o zodpovědnou společnost, která si na nic nehraje a má na trhu pevné postavení, může být DD stejně dobrý jako STP/ECN. Sám mám účty u obou typů brokerů a rozdíl nevidím. Zaměřte se tedy především na kvalitní společnost a své vlastní schopnosti. Navíc obchodování u DD může mít i své výhody. Pamatuji si na brokera, který měl chybu v nastavení spreadů a na AUDNZD měl spread 0-0,9. Půl roku nebyl spread vyšší než 0,9 pipu. Standard u tohoto páru je 3-5 pipů. Díky tomu výborně fungovaly skalpovací strategie a během několika měsíců, než tato výhoda vymizela, jsem u něj vydělal několik stovek procent jen díky spreadu. Na STP/ECN by se toto nestalo :).

platforma

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.