Zdravím přátelé, ropa je pořád ve středu zájmu komoditních obchodníků. V naší FB skupině jsme se zamýšleli i nad možností bull spreadů na komoditu. Podíváme se tady na to, jak to nyní vypadá.
Současná struktura trhu, tedy ta modrá křivka jasně ukazuje celkově nízkou cenu ropy. Červený průměr pěti let je výše a zelený patnáctiletý ještě výše. To celkem odpovídá významu komodity a trendu ceny. Ne že by ropa svůj význam neměla, to samozřejmě ano, ale spotřeba ropy roste již jen mírně, ale těžba poměrně rapidně. Predikce EIA ještě pře Coronakrizí hovořila o velice mírném nárůstu spotřeby, který se spíše blížil stagnaci. Nyní není třeba řešit zda bude spotřeba růst. Všichni víme, že spotřeba klesne, jen nevíme jak zásadně.
Na modré křivce současné struktury trhu je jasně vidět nadbytek komodity pro následující tři měsíce. Další tvar poptávky již velmi nevybočuje od minulých průměrů. Je to logické, mnoho toho nevíme. Na straně nabídky je nyní tolik ropy, že pomalu nestačí skladovací kapacity. Dále víme, že dojde k omezení nabídky, ale od května. Na straně poptávky je propad děsivý, tedy zásoby porostou. Že se spotřeba okamžitě nedostane na před Coronavirovou epizodu je také jasně. Je mnoho otázek a málo jasných odpovědí.
Na obrázku výše, je struktura trhu v dnešních číslech. Vidíme rotaci z květnového do červnového kontraktu. Front kontraktem bude nadále červen, to již je vidět na volume – objemu obchodu. Taky zde číselně vidíme contango. Mezi květnem a červnem je to cca 5,5 bodu a mezí červnem a červencem cca 3,8 bodu. To je poměrně hodně, ale odpovídá to situaci. Od května bude produkce omezena OPEC+ a částečně i s dohodou u amerických břidličných těžařů. Tam jsem ale již minule psal, že se bude časem jednat o „samoregulaci“ cenou, neboť jsme nyní hluboce pod produkčními cenami v USA. Což se dlouhodobě nedá ze strany těžařů akceptovat. Produkční cena v Rusku je okolo 23,50 USD/barel. Ale zde je sice zájem o zisk, zároveň však krátkodobě problémy na břidlicích přinášení možnost zvýšit podíly na trhu a Rus nejede čistě komerční linii. No a Saud je zatím pořád ziskový, při své nákladové produkční ceně okolo 10 USD/barel.
Pokud tedy pomineme faktor času, byť ten je pro naše obchody velmi důležitý, měla by cena ropy v dlouhodobějším horizontu směřovat nad produkční cenu Ruska, tedy nad 23,50 USD. I v případě zdokonalení ruské těžby a minimální marži by tedy cena ropy měla být alespoň 25 USD/barel a více. Spíše tedy 30 USD/barel. Zde se pohybují ceny na vzdálenější kontrakty na term structure. To tedy odpovídalo. Trump také vyhrožoval uvalením cel na levou dovozovou ropu, ale mám takový dojem, že to je spíš „bububu“, než že by se to pravdu stalo.
Býčka na spreadech raději vynechám. Spíše se budu soustředit na výpisy PUT opcí na strike pod 20 USD/barel. Strike 15 a níže vidím dlouhodobě hratelné. Nicméně krátkodobě se ceny mohou podívat i tam. Zejména v květnu a s ohledem na vývoj epidemie, tedy sílu poptávky.
Ahoj Roman, ať se daří
Vydávám Komoditní a Spreadové edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.
Kompletní postupy a návody krok za krokem najdete samozřejmě ve Spreadovém kurzu:
Tagy: alokacekomoditní spready Tagy: bull spreadcontangohistogramkomoditní spreadyKSEToscilátorRoman Horký