KOMODITNÍ SPREADY: Benzín na SR úrovni

Tak zase zdravím příznivce burzovního obchodování. Ve středu jsem v KSETu otevřel nový obchod na benzínu. Tedy ne spreadový, ale podíváme se PROČ.

Cenový graf benzínu RBX – kontrakt na listopad

TWS – SR úroveň

Zde máme graf ceny benzínu. Naznačil jsem fialově vodorovnou SR úroveň. V současné době je to hranice odporu a cena se od ní odrazila vzhůru. Tedy jsem nekupoval BULL spread, který z hlediska sezonality není ideální, ale situaci jsem zobchodoval prodejem PUT opce na listopad.

Zvolil jsem strike pod SR úrovní na ceně 1,44 a obdržel za ní 0,0612 bodu, tedy ( 0,0612 x 42000 ) = 2.570 USD. V době obchodu byla cena kontraktu na cca 1,47.

BE úroveň a riziko 

Bod zvratu ( BE ) je tedy na ceně 1,44 – 0,0612 = 1,3788. Co to znamená? Pokud v době expirace obce bude cena benzínu nad 1,44, zůstane mi celé prémium. Pokud bude cena v době expirace v intervalu 1,3788 až 1,44 budu mít částečný zisk. Strategie by na tomto kontraktu byla ztrátová pouze v případě poklesu ceny pod BE úroveň 1,3788.

Osobně pracuji s rizikem poklesu na cenu 1,0, což je extrémní cena, ale vždy je třeba rozhodnou jaké riziko akceptuji a co mi můj obchodní účet umožňuje.

Druhé hledisko je časový rámec obchodu, ve kterém se chci pohybovat. V mém případě je to poziční obchod, tedy pracuji v dlouhodobém časovém rámci. Pracuji tedy s rizikem 0,3788 x 42.000 = 15.909 USD, protože bod na RB – benzínu je za 42.000 USD. Tedy je to obchod pro větší účty cca 70.000 USD, pro poziční multiobchodní strategii.

Sezonalita RBX kontraktu

RBX sezonalita – TWS

 Černá křivka vývoje cena benzínu je evidentně v místech, kdy trh odmítá další propad ceny. Červená křivka nad cenou benzínu má rostoucí charakter, což historicky podporuje myšlenku, že benzín by nemusel klesat.

Není totiž potřeba růstu pro můj profit, stačí stagnace ceny  nebo i mírný pokles . Expirace je 28.10.2019, ale obchod mohu ukončit prakticky kdykoliv. V současné době ( 5.9.2019 – 12:34 hod ) je zisk +685 USD.

Dlouhodobější sezonalita RBM20 

TWS – dlouhodobá sezonalita benzínu.

Poměrně logicky je sezonalita, znázorněná modrou ( 15 let ) a červenou ( 5 let ) křivkou, od říjnu až do prosince, respektive spíše února, z historického pohledu , klesající. Vadí to? Pro dlouhodobé obchody nikoliv. Pokud je účet připraven na větší alokaci zdrojů, je to dokonce spíše výhoda.

Dosáhnete v čase většího zisku. Na benzínu Vás netrápí v současné době contango. To obchod zjednodušuje.

Tak se mějte fajn a ať se daří

Ahoj Roman

Kompletní postupy a návody krok za krokem najdete samozřejmě ve Spreadovém kurzu:

Chcete mi „koukat přes rameno“ a vidět, kde a jaké si připravuji obchody?

Vydávám Komoditní a Spreadové edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

Roman Horký
Podnikatelem je od roku 1992 do současnosti. Koníčky: Silniční i MTB cyklistika a obchodování komoditních spreadů na burze. První kontakty s kapitálovým trhem získal Roman Horký v roce 1990 přes otevřené podílové fondy bank a finančních institucí. Roman získával zkušenosti s obchodováním na pražské burze, posléze přesedlal na burzy v USA. Dlouhodobě se zabývá studiem kapitálových trhů. Za investiční a traderský vzor Roman považuje amerického komoditního obchodníka Larryho Williamse. Roman Horký se specializuje na komoditní spready, které obchoduje šestým rokem. Je zastáncem učení praxí a propagátorem jednoduchých postupů. Doplňkově obchoduje opce na komoditní futures, samotné komoditní futures. Obchoduje také opce na volatilitu. Dlouhodobé obchody, z části i investice, realizuje také na akciích - zde preferuje především dividendové akcie.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.