KOMODITNÍ SPREADY:Kakao

     Zdravím kolegové a kolegyně. Dnes se podrobněji podíváme na situaci na kakau. Aktuálně se cena prosincového kontraktu pohybuje na okolo 2.200. Z pohledu cenového grafu je na rozumné úrovni nebo spíše levnější z dlouhodobého pohledu. Na grafu pět let je tedy spíše kakao levné. Podívejme se tedy na situaci podrobněji naší optikou.

GRAF ceny kakaa 5 let

zdroj:barchart.com

     Z hlediska technické analýzy se formuje „trojúhelník“. Tato formace se vytváří spojením dvou trendových přímek. Který trend převáží je otázka „vyšší moci“. Někdo to vidí jasně, to bývají na slovo vzatí odborníci, já se pokouším najít pouze větší pravděpodobnost. Krátkodobá predikce bývá nejobtížnější, spíše je to sázka. Podívejme se tedy na COT index.

COT index kakao

zdroj:tradingwiev.com

     Na grafu vidíme opět pět let. Klouzavé průměry jsou jednoduché a dlouhodobý modrý je perioda 200 a červený perioda 30. COT index pod grafem je fialová křivka. Aktuálně je vidět, že commercials nakupují. To by tedy spíše napovídlo budoucímu proražení „trojúhejníkové formace“ směrem vzhůru. Musíme si však uvědomit, že se díváme na týdenní graf.

   Krátkodobé pohyby v rámci dne mohou být divoké. Na denních grafech často dochází k falešným průrazům a „automatčíci“ vypínají a zapínají své algoritmy často chaoticky v reakcích na tyto pohyby. Bohužel již se tento způsob rádobyobchodování dostal i do komoditních trhů. Osobně nejsem zastáncem těchto způsobů na trzích a ani jim obchodování neříkám. Nicméně jsem se naučil s nimi na trzích žít.

GRAF čistých pozic velkých spekulantů

zdroj:spreadcharts.com

    Na grafu čistých pozic vidíme stav, který je z dlouhodobého hlediska spíše rovnovážný, ale lze říci, že pozice trendují nahoru a poslední pohyby zeleného pole jsou také do longu. Tedy se i přes cenovou korekci spíše nakupuje. To tedy také vidím jako „nápovědu“ ve prospěch budoucího růstu.

GRAF sezonalita CCH19 ( březnové kakao )

zdroj:seasonalgo.com

     Zde vidíme černě průběh ceny březnového kontraktu na kakau a průměry z minulosti. Červeně průměr za pět let a modře za patnáct let. Krátkodobě indikují období poklesů začátkrm října a následnou stabilizaci.

   Nicméně vidíme také, že letošní průběh se výrazně liší od průměrů z minulých let. Tedy lze říci, že je třeba tento indikátor letos brát rezervou. Tedy sezonalitu  spíše upozadím při mém rozhodování.

GRAF divergence na kakau

zdroj:spreadcharts.com

     Za poslední 3 měsíce jsme viděli jednu býčí divergenci na kakau. Na začátku srpna začal stoupat bull spread, ale kakao samotné šlo spíše do strany, tedy čopovalo. Až v polovině měsíce se projevila zvýšená poptávka. V tomto okamžiku žádná divergence není a poptávka s nabídkou se vyvíjejí v souladu s cenou kakaa.

GRAF spreadu CCZ18-CCH19

zdroj:seasonalgo.com

     Pokud tedy budu obchodovat komoditní spread na kakau, tak by se mohlo jednat o  vyznačené období okolo 12.10. do cca 22.10. To za podmínky, že spread ještě klesne. Najraději k ceně -30 až -35. Ale v tom období se již možná s některými z Vás budu střetávat v KETu. Tedy pokud si jej na rok předplatíte. Pravděpodobně dojde k rozšíření o komoditní spready a tak pro vás edukaci budem připravovat společně s Vaškem Pechem. Jediné co by nás mohlo zastavit, kdyby Vás zájemců o tuto službu, bylo málo.

    Můj celkový pokled na komoditu je tedy takový, že z dlouhodobého pohledu je ta lepší strana LONG. Pásmo 2.200 – 1.800 je pro mne osobně pásmem pro budování dlohodobé pozice v této komoditě. Zde jsem již výpisem PUT opcí na prosinec a březen začal. Dlohodobé pozice však vyžadují větší účet a samozřejmě čas. Musíte být připraveni na možnou dlouhodobější otevřenou ztrátu. A to jak psychicky tak finančně. U levných komodit se trpělivost vyplácí. Tou je dnes i cukr a káva. Káva je však veliký trh. Proti tomu je kontrakt kakaa i cukru trpaslík.

Ahoj Roman, ať se daří

Kompletní postupy a návody krok za krokem najdete samozřejmě ve Spreadovém kurzu:

Něco o mně, o mojí cestě ke komoditnímu byznysuo postupech které používám, ke stažení zde:

 

 

 

 

 

Roman Horký
Podnikatelem je od roku 1992 do současnosti. Koníčky: Silniční i MTB cyklistika a obchodování komoditních spreadů na burze. První kontakty s kapitálovým trhem získal Roman Horký v roce 1990 přes otevřené podílové fondy bank a finančních institucí. Roman získával zkušenosti s obchodováním na pražské burze, posléze přesedlal na burzy v USA. Dlouhodobě se zabývá studiem kapitálových trhů. Za investiční a traderský vzor Roman považuje amerického komoditního obchodníka Larryho Williamse. Roman Horký se specializuje na komoditní spready, které obchoduje šestým rokem. Je zastáncem učení praxí a propagátorem jednoduchých postupů. Doplňkově obchoduje opce na komoditní futures, samotné komoditní futures. Obchoduje také opce na volatilitu. Dlouhodobé obchody, z části i investice, realizuje také na akciích - zde preferuje především dividendové akcie.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.