Zdravím přátelé. Dnes se podíváme na jednu důležitou veličinu v obchodování – ČAS. Časové hledisko významně ovlivňuje stavbu obchodního plánu a je zásadní rozdíl při plánování obchodu na jeden den, na několik týdnů a na celý rok a více. U spreadů a nejen u nich, časové hledisko mění váhu jednotlivých indikátorů a filtrů. To je třeba si uvědomit a do plánu to zakomponovat.
Emoce jsou hybatelé těchto obchodů a na nich postavené strategii. Překvapení, strach… Tyto dvě emoce jsou hlavním motorem krátkodobých obchodů na komoditách. Spready většinou na tak krátkém časovém úseku neobchoduji, samotné futures ale ano. Říkám tomu „rybaření“ a s úsměvem zjišťuji, že se tento termín úspěšně v naší obchodní komunitě zabydlel.
„Rybaření“ jsou jednodenní obchody. Scalping je ošklivé slovo, které nepoužívám. Skalpování je negativní slovní obrat, „rybaření“ je klídek a pohoda, pozitivní stav duše. Ale nyní k myšlence těchto obchodů. Protože je vše postavené na emocích, což je ďábelsky jednoduché, účinné a tím geniální, tak to mám rád. Smyslem je překvapení a následná panika. Obchod je postaven na těchto emocích. Proti trendu a proti očekávání většiny. Když se stane opak, je to fantastický motor pro cenový pohyb.
Tyto krátkodobé obchody nezajímá aktuální trend, COT, stavy zásob, contango…. na tyto indikátory můžete v klidu zapomenout. Snad jedinou nevýhodou je, že tyto situace musíte vyhledávat každý den a také je ve většině případů také zavírat. Vstupuje se STOP příkazem, trh musí rozhodnout, zda se „koná překvapení“ nebo nikoli.
zdroj:seasonalgo.com
Střednědobé obchody, v řádu několika týdnů či měsíců, vyžadují technicko-fundamentální podporu. Zde je důležitý stav contanga a COT pozice Commercials a Large Traders. Není třeba přeceňovat dlouhodobý fundament, neboť výrobci a zpracovatelé prostě nákup úplně zastavit nemohou. Tyto impulsy způsobují swing ceny, poptávky a nabídky a tím tvarování a vlnění struktury trhu. Tyto časové rámce jsou nejvhodnější na spreadové obchodování. Vzdálenější spready, tedy s pozdějším termínem plnění, jsou méně náchylné na pohyb komodity. Zde více těžíme z contanga. Náš vstup nemusí být tak přesný a čím déle v obchodě setrváváme, tím máme větší „polštář“ z vlivu contanga. Pokud si věříme, že dokážeme predikovat změnu pohybu podkladové komodity, použijeme spread bližší a případně i širší. Výrazně tím zvýšíme citlivost na cenový pohyb komodity.
Pokud je cíl daleko. Je nejdůležitější fundament. Tyto obchody jsou ale spíše pro zkušenější obchodníky a větší účty. Obchodník zde často používá skladbu více obchodních nástrojů. A to buď již z počátku nebo postupně. Obchod se pak spíše podobá budování pozic podobně, jak to činí Large Traders. Zde se alokace pohybují mezi 5-15% celého obchodního účtu a obchod může trvat i více než rok, někdy i roky. Obchod zde může být otevírán jako opční výpisy či dlouhodobé spready. Následná možná přiřazení na opcích jsou akceptována a mohou být následně zajišťována opcemi či dokoupení futures do spredů. Neboť se zde jedná většinou o multipozice, riskovaný kapitál je v řádech spíše než tisíců, tak desetitisíců USD. Hlavně je důležité, mít dostatečně veliký účet. S malým účtem dlouhodobé pozice nelze efektivně řídit.
Ahoj Roman, ať se daří
Něco o mně, o mojí cestě ke komoditnímu byznysu, o postupech které používám, ke stažení zde: