Trhy bouří, máme je následovat?

Na přelomu července a srpna jsem psal, že se radostně vzhůru mířící akciové indexy možná blíží k místu, kterému se říká konečná. Nepredikoval jsem okamžitý pokles, spíše konec růstu. „Možný konec trendu je asi blízko, ale nemusel by být otázkou nejbližších dní a hodin,“ byla přesná formulace.  O týden později jsem si pořídil několik debetních put spreadů na SPY. Jednak proto, abych kryl svoje stálé portfolio a také z toho důvodu, že bych rád na případném poklesu i něco vydělal. Stalo se. Zisk je již v kapse a zbytek put spreadů kryje moji stálou akciovou alokaci, o které jsem psal minule.   Ideální stav.

Ok, tak to vyšlo a co budu dělat teď? Asi nic. Já hledám příležitosti a ty přicházejí v čitelném trhu. Ten současný, jak akciový, tak dluhopisový, či komoditní má do čitelnosti daleko. Neklid, který na trhu panuje je skutečně cítit a tak je dobré být opatrným.

Komodity

Údaje COTu (Commitments of Traders reportu), nepřinesly již druhý týden vůbec nic, co by stálo za zmínku. U kukuřice sice pozice Commercials sice naznačují, že by se aktuální pokles mohl obrátit a komodita by mohla růst tak, jak tomu bylo za podobné situace v minulosti již několikrát. COT a umění jeho analýzy je skutečně velice silný nástroj! Můj „trejd“ to ale nebude. V situaci, která panuje, jsem maximálně opatrný.

Corn

Je to ale jen moje preference. Ten obchod se pochopitelně dá vzít. Jak jsem se dozvěděl z fóra, několik absolventů kurzu již v obchodu bylo, nebo ještě je a vedou si dobře. Ostatní komodity povětšinou nuda, nuda, šeď, šeď, řečeno slovy klasika.

Akciové portfolio

Zůstává beze změny. Není důvod měnit jeho složení jen proto, že trh mimořádně silně skáče každý den jiným směrem. Nevěřím tomu, že by se jednalo o definitivní konec dlouholetého býčího trhu. Ještě je brzy a prakticky nic tomu nenasvědčuje. Takže „buy dips“ je stále rozumná strategie. Tradičně vyčerpávající přehled o možných úrovních pro dno poklesu každou neděli posílá „Švéd“ (jen já barvoslepý musím někdy nad těmi čarami více bádat 🙂 ) a tak mu zde nebudu příliš konkurovat.

SPY

Graf ukazuje hlavní „orientační body. Rostoucí trendová čára ukazuje na support někde kolem 210. Na stejné rovni máme další čáru, která ukazuje na silnou podporu a jen o málo níže ukazuje support další ukazatel.  Čáry plně dole jsou pak rovně mých iron condorů i s jejich exspiracemi.  FutTrend v dolním okně pak říká, že jsme aktuálně oceněni poměrně férově.

To, na co se další týden zaměřím, tedy budou pravidelné opční strategie. O některých jsem zde už psal. Ropa se zatím chová velice ukázněně a přesně podle sezónních tendencí s koncem léta klesá. Výpisy call opcí na USO fungují. Není potřeba nic mimořádného měnit.

Snad jen snížím počty vypisovaných opcí. FutTrend se blíží k hodnotám, kdy bych ropu považoval za podhodnocenou a tam jsem opatrný.

CL

Obrázek také jasně ukazuje, že vysoké contango, které bylo hlavním motorem této strategie v mimořádně úspěšném roce 2015 je pryč.

ropa contango_oprava

V průběhu srpna pak contango dále klesá, což tlumočeno do češtiny znamená, že poptávka po ropě mírně sílí. Tedy ano, pišme callky na USO, ale pišme je opatrně. Navíc se blíží zasedání OPECu… O iron condorech se striky umístěnými pod silnými S/R úrovněmi jsem už psal a zcela jistě ještě nějaký v dohledné době zrealizuji. Jsou ještě další strategie, které víceméně mechanicky aplikuji, ale to už bych byl moc dlouhý.

Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

———————

Jak jsem se dostal k obchodování komodit? Moje  „Cesta k tradingu“ je k dispozici v elektronické podobě.

pechbook

 

 

Václav Pech
Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Osobním mentorem mně byl po dva roky americký trader Larry Williams, se kterým jsem i po absolvování všech levelů mentoringu nadále v kontaktu. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře
 1. Profilový obrázek info@kubik.biz napsal:

  Vašku jestli se můžu zeptat ohledně těch vašich vypsaných iron condorů… s jak velkou expirací je obvykle vypisujete a kolikátého jste vypisoval teď toho posledního? Díky za odpověď.

  Kuba

  • Václav Pech Václav Pech napsal:

   Zdravím Kubo,

   ty kondory vkládám do TWS přibližně 40 dní před exspirací a nechávám je tam, dokud je nikdo nevezme. Tedy neupravuji každý den. Když proběhne obchod, tak tam vložím dalšího.

   Obchody na těch dvou znázorněných jsou z 9.9. a následně ze 12.9. aspoň tak mi to říká mail. Leželo to tam v klidu, doku se trh nezačal hýbat :).

   Vašek

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů