Dnes sem mimořádně vkládám text od autora opčních alertů. Edukativní opční alerty nejsou nyní veřejnosti dostupné, ale používají je někteří absolventi mého opčního kurzu v testovacím režimu.
S autorem sledujeme, jak alerty chápou a jak s nimi pracují. Autor k alertům občas píše edukativní texty, které jsou dostupné opět pouze pro účastníky testovacího režimu.
Mimořádně jsem se rozhodl, že tento text zveřejníme.
Jestli se věnujete tradingu (čili o tom jen nedebatujete na fóru a nejste ve stádiu „coby-kdyby“), máte před sebou hutný text k promyšlení…
(Následující text je náhled autora Alertů jak vnímáme riziko. Vyjádření toho co je důležité v balastu milliard informací, které dle našeho názoru křiví a někdy vyloženě brání být na trhu úspěšný. Zasazení do kontextu toho, kde se jako trader nachazím na finančním žraločím, či orlím trhu (viz obr. níže ) dává větší šanci na úspěch. Není to učební text, ani se nesnaží poučovat. Pouze navedení na otázky, jejichž odpověď nás posunulo dále.)
V tolerančním kvízu jste se zamýšleli nad tím, jak budete reagovat na investiční riziko vyjádřené “nějakým ” číslem.
Pravda je, že samo o sobě tohle číslo jen málo vypovídá o Vašem skutečném risk profilu. Tohle číslo je pouze základ práce jak sám sebe objevovat, jak se budete chovat při určitých tržních situací.
Velmi záleží jaké jsou další proměnné a to: Váš věk, či-li životní zkušenosti, Vaše schopnost zabezpečit ostatní kolem sebe, či-li staráte se o rodinu, nebo jen zatím o sebe? Dále je důležitý výhled. Na jak dlouho plánujete investice, nebo kdy budete potřebovat peníze. Čím delší plánování, tím lepší rozložení rizika. Likvidita investice…Jaká je potřeba.
Obecně, je číslo menší, čím více máte zkušeností, jste starší, více se staráte o někoho blízkého. Zkušenosti sbíráte mimo obor, nebo uvnitř. Trader není trader, dokud neobjeví ztrátu. Pak pozná své mantinely. Svou skutečnou toleranci risku. Dle Warrena Buffeta. Mimo jiné jeho traderský účet párkrát zaznamenal v historii přes 40% ztrátu, aby následně měl cca 20% ročního zisku průměrně po velmi dlouhou dobu. (přesná čísla nejsou pro tento článek důležitá)
Odpoveď, které číslo tolerance risku je správné neexistuje. Pouze Vám může ukázat dveře, jak rozložit svůj kapitál. Například jsem trader, který rád riskuje, mám číslo k 40, ale mám už rodinu a chci nějaký pravidelný příjem. Ok. Můj kamarád to řeší více učtama, kde větší obchoduje konzervativně, menší kapitál si nechá spravovat od profesionáního tradera a třetí účet obchoduje agresivně . To je v případě, že má čas a chuť se tomu věnovat. Anebo jsem trader a velmi se bojím o svůj účet. Číslo je kolem 20. Ok předem si spočítám svou maximální ztrátu, tu odepíšu předem a jdu do obchodů s omezeným rizikem. Je mnoho cest a mnoho kombinací. Dobrá zpráva je, že pokud obchodujete opce, máte statisticky velmi vysokou šanci úspěchu. Na trhu jsem už nejaký pátek a mohu Vám říct, že znám mnoho úspěšných opčních obchodníků, ale velmi pomálu forexových, či akciových. Nepočítám long-short akciové fondy jako Vltava funds, nebo specializované fondy všechny jsou pro kvalifikovaná investory. Tedy investory, kteří mají dle zákona ČNB minimum v x-desítkách tisíc euro.
Tohle je důležité pro všechny tradery bez vyjímky:
Tohle je platný náhled na ztráty bezmála století a bude dál:
Tohle je názor na diverzifikaci. Vyhrává specializace.
Výše uvedený text byl inspirací na alokaci kapitálu v opčních obchodech autora Alertů. A to takto:
Alokace je rozdělena dle určitého klíče, chcete-li klíčem budiž číslo tolerance rizika. Tyhle jednotlivé moduly, jsou poskládány s ohledem na jednotlivá rizika. Myšlenka je, že celý svět je modulární. Od kostiček Lega, či Minecraftu (mého synka), až po cihly, či panely celých domů, nebo mrakodrapů. Modulární je každá firma, korporace, každý stát. V přírodě každá buňka. Je logické, že by alokace, na kterou kladu největší důraz při správě účtu, by mohla být taky. Říďte svůj účet jako firmu. Alerty Vám ukazují cestu jak to děláme. Nic složitého jen dveře, kterýma se dá projít
Pěkný den
P.S.
Inspirace:
Hledal jsem na inetu, další pěkný článek o toleranci risku, který Vám byl předložen od univerzitních profesorů z Georgia a Virginie. Je jich tuna, víceméně podobných kvízů, nebo bakalářských prací, neobsahují více informací, než už známe.
Nicméně ještě jeden zajímavý zdroj z největšího fondu Vanguards, který má přes 14000 zaměstnanců a tudíž na poli tolerance risku má “nějaké” zkušenosti z pozice druhé strany, tedy finančních poradců. Pro inspiraci předkládám výtažek jejich prováděcího předpisu :
(Převzato z příručky Vanguards jak rozpoznat toleranci rizika, určeno pro profesionální správce aktiv a finanční poradce )
Clients’ ‘true’ risk profile and asset allocation
Ability:
Schopnost přijmout riziko souvisí s finanční situací a investičními cíly. Obecně lze říci, že čím vyšší je úroveň kapitálu ve vztahu k závazkům, a delší investiční horizont, pak tím větší je schopnost přijmout riziko.
Willingness:
Ochota příjmout riziko.Tohle se spíše vztahuje k psychologii, než k finanční situací. Někteří lidé jsou při vyhlídkách větší investiční volatility a možnost ztrát velmi úzkostlicí. Jiní jsou uvolněnější …
Need:
Potřeba riskovat je třetí složka skutečného rizikového profilu klienta. Ochota a schopnost je třeba vyhodnotit v kontextu potřeby každého člověka.
Tolik text od autora alertů.
Myslím, že je nad čím se zamyslet 🙂
Martin