Opční obchodování volatility – VIX opce a VX futures (1.díl)

Zdravím,

protože jsem v diskuzním fóru Finakademie, ve vlákně „Earnings – obchodování s řeckými písmeny“ uvedl, že by si některá témata zasloužila samostatné vlákno, aby se toto Earnings téma dále netříštilo, tak jsem se rozhodl přesměrovat některé myšlenky do tohoto samostatného vlákna. Původně jsem chtěl rozvinout myšlenku Delta – Neutral obchodování, ale nakonec jsem usoudil, že by možná nebylo špatné udělat tento odskok mezi deriváty volatility, abych až posléze vytvořil slibované Delta – Neutral vlákno. Obě témata totiž spolu úzce souvisí a zdá se mi, že možná by bylo třeba nejdříve provést mírné zamyšlení nad tímto tématem – možným obchodování volatility.

Protože mě na všem zajímá zejména to, jak dané téma prakticky zobchodovat, tak bohužel v tomto článku se nevyhnu, pro někoho možná zbytečnému, planému teoretizování. Osobně bych chtěl k tomuto tématu přistoupit tak, jak jsem se historicky tímto tématem probíral sám, než jsem si z načerpaných poznatků vytvořil své vlastní obchodní systémy a strategie. Omlouvám se proto dopředu za některé teorie a myšlenkové pochody, kterými bych třeba mohl někoho otrávit :c)

Základem pro pochopení a měření volatility je entita VIX Index

VIX Index je vypočtená hodnota 30-ti denní očekávané volatility SP 500 Indexu. VIX Index je na základě určitého algoritmu vypočítáván z nejbližších a vzdálenějších Call a Put opcí podkladu SPX, které mají více než 23 dní a méně než 37 dní do expirace. Není potřeba pochopit sofistikovaný vzorec výpočtu VIX Indexu, je třeba ale vědět, že pohyb na opcích indexu SP 500 má přímý vliv na hodnoty VIX Indexu.

Základem vzorce pro výpočet jsou tedy hodnoty těchto opcí, větší podíl a váhu ve výpočtu mají ATM opce, čím více jsou opce OTM, tím je váha jejich hodnoty ve výpočtu menší, větší váhu mají opce s bližší expirací, menší váhu mají opce se vzdálenější expirací. Velmi obecně pak lze říci, že pokud trh klesá a nakupují se ochranné put opce (pro hedge portfolií), tak hodnota těchto SPX put opcí roste a s tím také hodnota VIX Indexu roste a naopak, takový příliv příkazů na Put opcích totiž způsobuje růst jejich ceny a to se promítá do růstu hodnoty VIX Indexu.

Z podstaty VIX Indexu a jejího výpočtu pak vyplývá několik na první pohled přehlédnutelných poznatků, se kterými budu v budoucnu vycházet (na přiloženém screenu je vidět graf SPX a VIX Indexu 2004 – 2016):

finakademie obchodovani VIX

finakademie obchodovani VIX

 

1/ Protože cenu VIX Indexu určují ceny opcí na SPX, tak i když cena SPX klesá, tak nemusí mít zrovna všichni náladu kupovat SPX Put opce pro zajišťování portfolií, jednak je můžou zajišťovat jiným způsobem nebo může prostě panovat přesvědčení, že pokles bude nevýrazný a plného zajištění není třeba. Proto pohyb VIX Indexu zcela plně nevyjadřuje pohyb na SPX.

2/ Zcela zřetelně je vidět z grafu VIX Indexu 2004 – 2016, že cena VIX Indexu neklesá zřetelně pod hranici 10 a její maximum je kolem hodnoty 80(konkrétně historické minimum je 9,31, historické maximum je 80,86), takové cenové hladiny, tedy zejména historický práh na hodnotě cca 10 bude také předmětem budoucích úvah.

3/ VIX Index nelze obchodovat. To je zřejmě nejdůležitější poznatek k VIX Indexu. VIX Index je spotová cena volatility, od které se odvozují další deriváty volatility, opce a futures. To je velmi důležité si uvědomit. Je to úplně to samé, jako existence spotové ceny (indexu) na jiné komodity. Celkově si je to nutno představit tak, že pokud přijedete s kanystrem do Cushing v Oklahomě, tak pořídíte z vytékajícího potrubí naftu (Crude Oil) za spotovou cenu například 31 USD za barel, protože od ceny, za kterou vytéká z tohoto potrubí na tomto místě se odvozuje cena CL futures kontraktů. Cena CL futures kontraktu s dodáním v červenci ale bude stát třeba 39 USD, tedy několik dolarů nad spotovou (index) cenu, kterou mám ve svém kanystru. Každé futures má tedy nějakou (spotovou) index cenu, od které se ceny dalších derivátů odvozují, v našem případě je tedy spotová cena volatility hodnota VIX Indexu ( přesný název je CBOE Volatility Index)

Jaké jsou deriváty na VIX Index a co vlastně vidíte v „opčních řetězcích VIX“ bych ukázal v dalším příspěvku.

_____________________________________________________________________________________________
 
Manuál o opcích si zdarma stáhněte zde:
Martin Kopáček manuál zdarma

Chcete poznat kompletní know-how? 
Vstupte našeho Online kurzu a budete to umět také:


Komentáře
  1. Roman Horký napsal:

    Ahoj Grizzly,
    to je fajn, že jsi se pustil do volatility od „píky“. Podstata je důležitá a třeba hodnoty VXX nabo SVXY po „Lehmanech“ v roce 2008 a 2009 nejsou známé, protože tehdy tato ETF neexistovala !!! Zpětný pohled na tato ETF před jejich „stvořením“ by byl přínosný. SVXY vzniklo relativně dlouho po „krachu“, VXX je na tom lépe. Nechal by se namodelovat vývoj před vnikem tak rok či dva zpět. Pro představu třeba jen v měsíčních cenách ( close k poslednímu )? Ahoj Roman

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.