Akciové indexy nejsou moje hobby. Neobchoduji je, protože jsou z mého pohledu příliš neprůhledné. Co tím myslím? Vztahy mezi nabídkou a poptávkou jsou u většiny finančních komodit přinejmenším pokroucené. Nikdo je pro svůj život reálně nepotřebuje. Jejich prudký růst nikoho nepřekvapí a nikomu neuškodí.
Snad kromě několika šílenců, kteří vytrvale shortují americké indexy a hledačů finančních katastrof. Být permanentním medvědem je dobrý obchod. Lidi mají nehody a katastrofy rádi. Proto tak houfně čtou bulvár a věří různým podivným proroctvím. Když celý život nahlas říkáte, že se na akciových trzích blíží katastrofa, budete mí zřejmě za tu dobu tak třikrát pravdu. Hlavní je konzistentnost. Při každém dalším krachu budete stále větší celebritou! Předpověděl jste přece i ten předchozí a dokonce i ten ještě před tím. A to z vás činní neomylného. Naproti tomu pokud budete říkat, že akciový trh nadále poroste, nikdo si vás nevšimne. Je to nuda. Skoro taková, jako psát v novinách jen pozitivní zprávy. Takové noviny dneska nikdo nekoupí.
Dostal jsem otázku právě na toto téma. Co ty americké indexy? Půjde to pořád nahoru, nebo se už blíží pád. A teď nevím, na kterou stranu se přidat. Mít naději na to, že ze mě bude celebrita, nebo další z těch nudných „šediváků“, kteří neustále melou o růstu?
Pojďme na to. Pokusím se podívat na situaci na trhu tak, jak se dívám na ostatní komodity. Uvidíme, jak tato metoda obstojí. První pohled bude zcela jistě na údaje Commitment of Traders (COT). To, co dělají opravdu velcí a chytří kluci a holky, to mě vždy velice zajímá. Ze zkušenosti vím, že údaje COTu akciových indexů ne vždy fungují perfektně. Manipulace ze strany algoritmů je na velkých indexech poměrně vysoká. A protože je vysoká také korelace mezi všemi indexy, vybírám si ten nejméně likvidní Russell. A to i proto, že v minulosti na něm byla data COTu nejvalidnější.
COT Russell
Graf říká, že Commercials jsou aktuálně poměrně silnými prodejci. Nejedná se ještě o extrémní hodnotu, ale je to už hodnota, na níž bych jinde začínal zvažovat otevření krátké pozice. To potvrzují také údaje jiného reportu, z něhož vyčteme, že velké americké i zahraniční banky v červenci navyšovaly na indexu své krátké pozice.
Pokud bychom zkoumali čisté pozice (rozdíl mezi počtem nakoupených a prodaných kontraktů) skupiny Large Traders Large vidíme následující situaci.
Počet spekulací na růst (nakoupených vůči prodaným kontraktům) v této skupině od března roste. Velcí obchodníci jsou tedy poměrně optimističtí. V minulosti zde hrála zpravidla hlavní roli meta
mínus 10.000 kontraktů, kde velké obchodníky zpravidla jejich růstový apetit opouštěl. Trendy nejpozději končily ve chvílích, kdy byla tato skupina obchodníků nad nulou, tedy net long. Do takové situace přece jenom ještě nějaký prostor máme.
Někdy je dobré, když je člověk bez Internetu (GPRS připojení má k Internetu daleko). Má dost času si hrát a zkoušet. A tak se snažím dívat na čisté pozice velkých obchodníků i trochu jinak. Výsledkem jsou pak indikátory, o kterých jsem zatím nikde nemluvil. Ve svém kurzu jsem ale doporučoval vést si svůj Excel a pak si v něm bádat a hledat…
Jedním z prozatímních výsledků je tento indikátor, který docela dobře ukázal blízkost vrcholů či dna ve vyznačených obdobích, Nic není úplně perfektní, ale jeví se to celkem spolehlivé… Nyní jsme se opět vyšplhali nad stovku, to ukazuje, že současné momentum je opravdu silné. Pokud by se ale začalo lámat a large traders začali z trhu odcházet….
Jak je to s ohodnocením trhu? Ani jeden z našich tří hodnotových indikátorů prozatím nepovažuje Russell za nadhodnocený. Říká ale, že situace od toho není nijak daleko.
Účinnost tohoto indikátoru je při pohledu do historie poměrně silná. To, že prozatím neukazuje na to, že bychom byli příliš drazí, potvrzuje dojem, který mám z čistých pozic. Možný konec trendu je asi blízko, ale nemusel by být otázkou nejbližších dní a hodin.
Předposlední obrázek ukazuje můj „Indikátor konce trendu“ U něj si všímám dvou hodnot. Na čtyřicítce Trendy zpravidla končí. To je vidět i z historie. Jakmile jsme překročili 40, byl konec pohybu na trhu blízko. Druhou hranicí je šedesátka, která vystavuje těm drzounům, kteří proklouzli nepozorováni kolem čtyřicítky, konečnou. Z tohoto pohledu před sebou máme právě takového „výrostka“. První úroveň minul, jakoby se nechumelilo a míří si to na konečnou. I tady si říkám, že tem ještě nějaký ten prostor k růstu bude.
Tradiční sezónní graf pak dává takovou informaci:
Dosavadní vývoj cen US akcií je v souladu s tradiční sezónností a není tak důvod si myslet, že by tomu mělo být tentokrát jinak. Máme před sebou tradičně slabší období a možnost poklesu indikuje jak COT , tak také ostatní ukazatele, které jsme společně prošli. Jedinou otázkou je kdy k němu dojde. Zde si myslím, že si ještě nějaký týden počkáme. Jsem tedy aktuálně spíše pesimistou, ale velké pozice bych na to ještě neotvíral…
————————————————–
Zdravím Václave
Ještě indikator strach a chamtivost. Uplně dole je vyjádřen v čase
Jinak díky za analyzu
http://money.cnn.com/data/fear-and-greed/
Zdravím Luboši, díky. Byl jsem do dneška na takovém připojení, že jsem nebyl schopný reagovat. Díky za link. Optimismus je vysoký a přijde mi, že hlavně u retailu. Díval jsem si i na AAII. Jsme ale asi zase v časech, kdy platilo:
Dobrá zpráva = dobrá zpráva
Špatná zpráva = dobrá zpráva
Hodně špatná zpráva = ještě lepší zpráva.
Špatné makro jen znamená, že FED nic nezvýší a zlaté časy peněz zadarmo přetrvají.