KOMODITNÍ SPREADY: Korekce na ropě

Zdravím přátelé, akciové trhy konečně rozumně korigují. Ropa také oslabuje. Není se co divit, růst z dočasně záporných hodnot byl i tak impozantní. Co můžeme očekávat se dnes podíváme.

Graf 10 let ropa WTI

barchart.com

Na grafu je naznačena historicky bezprecedentní volatilita v rámci jednoho měsíce. Pohyb cca 65 bodu, což je 65.000 USD na kontraktu byl opravdu zničující pro mnohé obchodníky na trhu.

Pro predikci možného dalšího vývoje se ale musíme podívat do minulosti. Čím byl tento pokles způsoben a lze očekávat podobný vývoj v následujícím měsíci či dvou?

Minulost – pokles způsobily dvě zásadní události, které se k neštěstí některých obchodníků spojily v jeden silný proud fundamentů, silných emocí, strachu a neřízených algoritmů. Neočekávanou lavinu spustila neočekávaná cenová válka OPEC+, tedy lépe řečeno Saudské Arábie a Ruska a to v době, kdy ekonomiku celého světa začala trápit pandemie Covid-19. Drtivá nadprodukce ropy a ochromená světová ekonomika byly smrtícím mixem pro cenu ropy.

Současnost – nyní se nedá říci, že je ekonomika ve stejné kondici, jako před pandemií, ale již v žádném případě není paralyzována. Kola světové ekonomiky se opět začínají pomalu otáčet a nabírat tempo. Zde je tedy situace lepší, než v měsíci dubnu. A co těžba? Horké hlavy vychladly a dohoda OPEC+ je na světě. Produkční škrty byly dokonce prodlouženy a trh se začal stabilizovat. Níže vidíme posledních 6 měsíců ceny WTI a silnou SR úroveň na 25 USD/barel. Aktuální cena je 36 USD/barel.

barchart.com

Co z toho plyne? Současný pokles ceny považuji za logickou korekci ceny po významném růstu. Pokles je částečné ovlivněn i korekcí na akciovém trhu a komentáři FEDu. Z něj vyplývá, že centrální banka Spojených států nepředpokládá rychlé oživení, ale oživení postupné. V komentáři předpokládá období úrokových sazeb blízkých nule po období cca dvou let.

Struktura trhu

TWS

Na struktuře trhu vidíme silnější pokles okolo 8,5 %, v průběhu obchodního dne atakoval i 10%. Ovšem co je to proti 30% za víkend!!! Nicméně contango mírně roste. Osobně jsem docela rád a čekám na zvýšenou Implikovanou volatilitu.

Chystám se vypisovat PUT opce. Otázka zní, jaké strike to budou. Nejspíš mezi 25 a 20 USD za barel. Zde vidím silné logické pásmo, které by za současné situace mělo být drženo fundamenty a dohodou OPEC+.

WTI COT a hodnotový indikátor

tradingwiev.com

Mluvil jsem o tom už v KSEu, že nastavení trhu je na ropě na pokles, ale proti tak silnému trendu raději nechodím. Tedy pokud se jedná o růst, u poklesů komodit jsem „trochu statečnější“. Nahoře je cena naznačené SR úrovně 40 USD/barel žlutě a dolní SR na úrovní 25 USD modře. To je z krátkodobého pohledu moje hřiště. Dlouhodobější pohled má mnoho proměnných, ale předpokládám následná pohyb až k 50 USD/barel. Je to jen předpoklad, který bude záviset na více faktorech.

První indikátor COT je v dolním extrému, tedy silné prodeje Commercials, tedy značí možný short. Další indikátor pod ním je hodnotový a ropa dle něj je drahá. Cenový oscilátor hlásí překoupený trh. Cenová akce dnes zřejmě nastavení trhu potvrzuje. Další vývoj budu bedlivě sledovat.

Ahoj Roman, ať se daří

Vydávám Komoditní a Spreadové edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

Kompletní postupy a návody krok za krokem najdete samozřejmě ve Spreadovém kurzu:

Přidat komentář

Tagy: bear spreadyCOT nastaveníkomoditní spreadystruktura trhuvýpis PUT opce

Roman Horký
Roman Horký
Podnikatelem je od roku 1992 do současnosti. Koníčky: Silniční i MTB cyklistika a obchodování komoditních spreadů na burze. První kontakty s kapitálovým trhem získal Roman Horký v roce 1990 přes otevřené podílové fondy bank a finančních institucí. Roman získával zkušenosti s obchodováním na pražské burze, posléze přesedlal na burzy v USA. Dlouhodobě se zabývá studiem kapitálových trhů. Za investiční a traderský vzor Roman považuje amerického komoditního obchodníka Larryho Williamse. Roman Horký se specializuje na komoditní spready, které obchoduje šestým rokem. Je zastáncem učení praxí a propagátorem jednoduchých postupů. Doplňkově obchoduje opce na komoditní futures, samotné komoditní futures. Obchoduje také opce na volatilitu. Dlouhodobé obchody, z části i investice, realizuje také na akciích - zde preferuje především dividendové akcie.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.