KOMODITY: V létě se odpočívá

O prázdninách se odpočívá. Tímto heslem se řídím už dlouho a ani tento rok není vyjímkou. Jen ty moje prázdniny jsou delší, než tomu tak obyčejně bývá. První týden v květnu sbalím psa a vypravíme se společně na Šumavu, kde následně prožijeme příjemných pět měsíců klidu a pohody.

S příchodem léta pozvolna tlumím i svoje obchodní aktivity a velké obchody o tisících dolarů otevírám jen omezeně. Letos je to mnohem jednodušší. Na komoditních trzích vládne vysoká volatilita. Pan Trump přinesl na konci jara téma dovozních přirážek a to je v období, které je třeba ve světě zrnin tradičně samo o sobě divoké, milé a přináší nevídanou jízdu. Říkáte, že to je přece pro trading skvělé, když se ceny hýbou? To máte pravdu, má to ale jedno velké ALE.

Jde o to zvolit vhodnou metodu, se kterou k trhu přistupovat. Proto se ze mě stává v létě spíše opční obchodník. Volatilita na trzích s kukuřicí, sójou a pšenicí je, jak jsem už říkal, během léta vždy vysoká. Rostliny jsou v zemi, blíží se sklizeň a pánem je počasí. A předpovídat počasí, to je složité. Navíc, když neprší, je to špatně. Když prší hodně, je to také špatně. Vždycky se najde nějaká oblast, kde něco není v pořádku. Trochu přeháním, ale věřte mi, že po těch letech, které jsem na komoditních burzách prožil, nepřeháním zase tak moc. Velká nervozita se přenáší na ceny a vysoké očekávání divoké jízdy nafukuje ceny opcí, které po odeznění emocí opět splasknou. A to důvod, proč se ze mě v létě na trhu se zrninami stává vypisovač opcí. V okamžicích, kdy do trhů vstoupí silné emoce, vypisuji (prodávám) komoditní opce ve velkém, inkasuji od protistran tučná prémia a po opadnutí emocí, vypsanou opci dokupuji.

Je to v souladu s mojí letní taktikou. Raději jsem v létě u vody, nebo s Bafem v lese, než přes screenem svého „Meka“ a to přesně opční obchodování komodit umožňuje. S akciemi a opcemi na ně je to jiné. Částky inkasované za výpis akciové opce jsou většinou poměrně nízké, a když chcete za svůj výpis získat řekněme polovinu průměrné mzdy (cca 500 dolarů), musíte vypisovat zatraceně blízko u aktuální ceny, což sebou přináší velké riziko toho, že se vaše vypsaná opce dostane „do peněz“ a bude člověku hrozit přiřazení. U komodit v podobných vypjatých obdobích často pro inkasování 500 dolarů stačí vypsat opci dvacet procent nad, nebo pod její aktuální cenou a obchodník má většinou dostatek času na to, co se děje na trhu reagovat.

To je důvodem, proč se v mých letních článcích mnohem častěji objevují opce, než samotné komoditní futures kontrakty. Léto mám rád, chci si ho v klidu užít a inkasovat i tak solidní peníze bez zbytečných nervů. Jako třeba tento týden na sójových bobech.

 

 

 

Chcete mi „koukat přes rameno“ a vidět, kde a jaké si připravuji obchody?

Vydávám Komoditní edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

 

 

Jste nováček? Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

 

 

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Chcete začít obchodovat? Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Studoval u mnoha profesionálů, mimo jiných i u Larryho Williamse, který patří dnes mezi tradingové legendy. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.