KOMODITY: Šílený prosinec

Proč pořád všichni vykládáme, že Vánoce jsou svátky klidu a pohody? Přitom realita je jiná. V předvánočním období nabírá život někdy až šílené tempo. Každý někam pospíchá, každý něco shání a každý s něčím finišuje.

Na eskalátoru v metru vám klidně přeběhne rozevlátý padesátiletý pán se dvěma taškami po zádech, protože by mu ujela souprava.  A přitom dobře ví, že za minutu a půl pojede další… V práci končí rok, všichni plní plány, navyšují přesčasy a domů se dostávají na hranici zhroucení…

Ne, nechci vám teď kázat o tom, jak je to v tradingu jiné a o tom, že když budete full time trader, tak bude všechno jiné a klidnější. Přinejmenším můj prosinec klidnější není. A to jak v osobním životě, tak v tom burzovním. Několik živých webinářů, příprava na ně. Přejíždění po republice, každý týden napsat tři články, připravit a natočit jeden a půl komoditních edukativních tipů, denně nachodit tři hodiny venku s Bafem a mohl bych pokračovat …

I obchodně je prosinec celkem psycho 🙂.  Byl jsem long na US dollar indexu. Ano, finanční komodity prakticky neobchoduji, ale u dolaru občas udělám vyjímku. Dobře se obchoduje, není to žádný neklidný sprintér a tak když se všechno sejde tak, jak si představuji, nemám problém pozici otevřít.

Podstatu obchodu jsem už vysvětloval několikrát, včetně zmíněných webinářů a tak se omezím jen na summary. Poté, co jsem se dva týdny pohyboval se ziskem kolem +800 dolarů a posunutým stoplossem jsem měl zamčených 350 dolarů. Přišel FED a okamžitá silná prodejní objednávka. Můj SL pokyn se vyplnil níže, než jsem měl nastaveno a na místo 350 dolárků zbyla jen stovka. Mám být naštvaný?  

Již týden jsem také long na kávě. Káva je v posledních měsících těžce zkoušenou komoditou, na níž leží břemeno vysokých zásob a solidní vyhlídky letošní sklizně.

Ceny káva již více než rok soustavně klesají a tento pokles je přivedl až na hranici silného supportu. Z analýzy COT reportu vím, že Commercials jsou na tomto supportu silnými kupci kávy. Na levných cenách se logicky předzásobují a zajišťují svému hlavnímu byznysu maximální možné marže.  Na rozdíl od commercials jsou komoditní fondy silnými prodejci. Narůstající prodeje a snaha o další živení sestupného trendu přivedla jejich čisté pozice až na limitní hranice, kde ceny zpravidla v minulosti zpravidla nacházely své dno.

Sestupný trend byl tak silný, že vychýlil situaci na soustavě indikátorů, které používám pro identifikaci možné změny trendu.      

Lze se rychle přesvědčit, že pokud se horní indikátor dostal na úroveň, kde byl minulý víkend, pak trendy (lhostejno jestli rostoucí, nebo klesající) končily. Nebo si dal trend přinejmenším přestávku.

Když k tomu přidáme ještě reálný vývoj poptávky po komoditě, je situace ještě o něco jasnější. Zatímco ceny kávy na burze klesala, poptávka po ní byla stabilní a silná. Další důvod si myslet, že cena kávy poroste, nebo se dlouhodobý pokles zastaví.  To vše v součtu se zdá být jako správná chvíle pro obchod.

Káva se skutečně vydala vzhůru a to dokonce tak, že jsem se v jednom okamžiku pohyboval v zisku cca 1300USD.

Krátká odbočka. Jsem opravdu rád, že se části mojí cesty na kávě účastnili také čerství studenti mého komoditního kurzu. Po cestě sebrali dostatečné zisky k tomu, aby jim násobně pokryly náklady, které na kurz vynaložili. Vložený mailový alert s datem odeslání a zprávou o otevření obchodu budiž mi pro škarohlídy svědkem.

Zpět k textu. Vím, co káva umí. Je to velký a velice živý kontrakt, který umí dělat v rámci dne i několikatisícové pohyby a tak jsem v pozici vytrval a zmíněných třináct stovek nechal ležet na stole. Trh se ovšem vydal proti mně a za stovek třinácti zbyly jen tři. Je to podobné, jak u toho dollar indexu. Mám sebrat tři stovky, zmizet a být naštvaný?

Trading je byznys, kde neplatí to, že je možné najít „zahraničního“ viníka. Slyšel jsem spousty začátečníků, kteří si stěžují na brokera, na to jak obchoduje proti nim, došel si pro jejich stoplossy a pak nechal ceny opět růst a spoustu dalších zdůvodnění nezdarů. Včetně toho, že chyba je v systému, protože je špatný a nedá se s ním vydělat. To jsou vše s odpuštěním plané řeči.

Zde jsem jediným viníkem já a mohu být tedy naštvaný jen sám na sebe. Ale měl bych být na sebe naštvaný a vypustit do éteru vlnu sebemrskačství?  Proč bych to dělal? Udělal jsem přece všechno dobře. Analýza byla správná. Vstup i výstup do pozic… V tom jsem tak neudělal chybu. Výstup z jednání FEDu a následnou velkou prodejní objednávku na dolaru jsem skutečně ovlivnit nemohl. Neudělal jsem nic špatně. Není důvod se vzrušovat a to dokonce ani v hektickém prosinci.

 

P.S. Kávu stále mám. Aktuálně jsem kolem 800 USD v plusu… A jak vidíte, mám také stoploss. Zbytek jde už mimo mě. Nemohu to ovlivnit.

 

Chcete mi „koukat přes rameno“ a vidět, kde a jaké si připravuji obchody?

Vydávám Komoditní edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

 

_____________________________

Jste nováček? Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Chcete začít obchodovat? Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

———————

Jak jsem se dostal k obchodování komodit? Moje  „Cesta k tradingu“ je k dispozici v elektronické podobě.

Václav Pech
Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Osobním mentorem mně byl po dva roky americký trader Larry Williams, se kterým jsem i po absolvování všech levelů mentoringu nadále v kontaktu. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů