KOMODITY: Rušný týden komoditního spekulanta

Mám za sebou poměrně rušný týden. Možná rušnější, než by mně to bylo milé. Ještěže to mám zaplacené. Minulý týden jsem zavíral hned několik pozic, o kterých jsem ve svých článcích psal.

Plyn

Obchod jsem otevíral těsně po návratu ze Španělska, kde jsme si s kolegy prodlužovali léto. To je ta příjemnější stránka života burzovního tradera. Člověka nezajímají otázky na to, jestli má ještě dovolenou, nebo jestli mu ji vůbec někdo schválí. Jediné, co je důležité, je to zda najdete na vybraném místě kvalitní připojení k Internetu. A v tom problém nebyl.

Zpět k obchodu s plynem. Zásoby plynu byly s blížícím se konce injection season, tedy období, v němž probíhá plnění zásobníků plynem před zimou, vysoké. Ne tak vysoké, jako v posledních dvou letech, ale i tak vysoké. Průběh tradiční sezónnosti v tomto období pak hovoří sám za sebe.

Celkové téma obchodu bylo, že v situaci, kdy je plynu dostatek a jsme na počátku období, kdy ceny této komodity začínají poměrně razantní pokles, cena nevzroste do března o víc než 53 procent.  Za vyspané call opce jsem od protistrany obchodu obdržel 620 USD za každou. Že se najde někdo, kdo mi chce dát za obchod s podobnou šancí na úspěch téměř 2.000 dolarů? Ano najde. Chce to většinou trochu trpělivosti, než se hledaný optimista najde, ale většinou to tak funguje.

V týdnu jsem vykoupil vypsané opce se ziskem 1.165 dolarů a obchod uzavřel.

Intercommodity spread kukuřice – pšenice

Spread jsem otevíral právě ze Španělska na základě tradičního WASDE reportu. Jedná se o pravidelnou měsíční zprávu, v níž US ministerstvo zemědělství zveřejňuje své odhady zásob a poptávky většiny zemědělských komodit. Říjnový report vycházel poměrně dobře pro kukuřici, a naopak ukázal velké zásoby pšenice, které by měly tlačit ceny komodity níže. Nákup kukuřice se současným prodejem pšenice byl tedy z fundamentálního pohledu dobrým nápadem. A to navíc v situaci, kdy COT report křičel u kukuřice BUY! BUY! BUY! zatímco u pšenice byl nenápadný a tichý.

Idea obchodu se po drobných peripetiích na počátku listopadu nakonec ukázala jako správná a hodnota spreadu se skutečně zvýšila. Posledního kontaktu se silnou S/R úrovní na „osmdesátce“ jsem nakonec využil k výstupu z pozice a realizaci cca 540 dolarů zisku.

Bavlna

Bavlna je komodita, kterou nemám moc rád. Je pro mě méně čitelná, a je navíc pěkně pohyblivá, když se jí zachce. Přesto jsem ale na počátku listopadu otevřel bull spread. K otevření mě v tuto chvíli vedla čistě jenom sezónnost. Byli jsme v období, v němž ceny bavlny zpravidla rostou.

Růstu spreadu napovídala i aktuální hodnota contanga, které na trhu panovalo a ukazovalo na to, že jeho další zvyšování již není moc pravděpodobné. Obchod jsem uzavíral se ziskem necelých 400 dolarů na intradenním spike ke hranici -0,6.


Ropa

„Ropuška“ je jediná komodita z uzavřených obchodů, která mě v listopadu příliš nepotěšila. COT report již několik týdnů hlásí možný konec růstu a obrat cen jižním směrem. Trend byl ovšem natolik silný a vývoj čistých pozic large traders tak dynamický, že jsem se neodvážil spekulovat na pokles pomocí prodeje futures kontraktu. Vybral jsem nakonec bear spread s podobně vyhroceným stavem contanga, jako byl u bavlny.

Obchod se zpočátku vyvíjel také dobře a na svých čtyřech otevřených kontraktech jsem se mohl radovat se zisku kolem 400 dolarů, ale jak je vidět z grafu pak přišel zlom a cena ropy vyletěla nahoru. Prý prasknul v Kanadě nějaký ropovod… Stane se… Část pozice jsem uzavřel na stoplossu, nicméně její polovinu ještě držím. Stále mám dojem, že by se ropa mohla podívat níž, než tak kde se její ceny dnes nacházejí.

Jak říkám, byl to rušný týden.

 

 

Chcete mi „koukat přes rameno“ a vidět, kde a jaké si připravuji obchody?

Vydávám Komoditní edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

 

_____________________________

Jste nováček? Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Chcete začít obchodovat? Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

———————

Jak jsem se dostal k obchodování komodit? Moje  „Cesta k tradingu“ je k dispozici v elektronické podobě.

 

 

 

Václav Pech
Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Osobním mentorem mně byl po dva roky americký trader Larry Williams, se kterým jsem i po absolvování všech levelů mentoringu nadále v kontaktu. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů