KOMODITY: Rok začíná kávou, pomeranče by mohly následovat…

Poslední vydání COT reportu roku 2017 přineslo trochu divoká data. Velká většina mnou sledovaných komodit se nachází ve vyhroceném stavu, a tak aby se člověk zabýval prakticky vším. A výsledek je nakonec celkem bídný. I když bídný… Jak se to vezme…

Ze všech vyhrocených komodit zůstala nakonec v mém hledáčku pouze káva. Kávu obchodníci milují pro rychlost, s níž se prohání burzovním parketem nadělujíc obchodníkům obouruč jak tučné zisky, tak také často bolestivé ztráty. Larry Williams rád říká, že káva rozhodně není správným rybníkem pro ty, kteří si právě koupili svůj první prut a vyráží na svůj první lov. Co je na té kávě tak zajímavého?

Základní graf kávy jako jediný vyhovuje tomu, co na komoditách hledám a co jsem učil tisíce studentů v rámci mého kurzu zdarma. Commercials jsou aktuálně silnými kupci kávy. To ukazuje horní křivka hned pod cenovým grafem. Že jsou to právě pěstitelé a zpracovatelé kávy, kdo má o situaci na trhu nejlepší přehled je evidentní, a právě pro tuto informační převahu nad „zbytkem světa“ se je vyplatí sledovat.

Prostřední křivka vypráví příběh o tom, co dělají komoditní fondy. Ty byly až dosud silným prodejci. Jejich prodejní aktivita se ale prakticky zastavila, a to na úrovních, v minulosti nevídaných. Jedinou skvrnou na kráse je hodnotový indikátor, který nepřiznává, že by byla káva na trhu nějak mimořádně levná.

Další indikátory potvrzují moji počáteční domněnku. Trh s kávou je velice silný a jsme na něm svědky akumulace pozic. A příznivá je také sezónnost, která hovoří o tom, že bychom před sebou mohli mít tradičně silné období.

O tom, že počátek ledna je dobré období pro spekulaci na růst vypovídá také výsledek backtestu podobného obchodu. Vstup včera 2.1. a výstup o deset dní později.

V posledních pěti letech byl takový obchod se stoplossem 1.600USD úspěšný v osmdesáti procentech obchodů. Jediným neúspěšným rokem byl rok 2016, kde by obchodník ztratil plných 1.600 USD. Ostatní roky mu ale byly sladkou náhradou. Zisky 4.575USD, 5.887USD a 3.468 dávají na jeden neúspěch rychle zapomenout. Ne, čistě statistiky neobchoduji, ale když mám vše podepřené i fundamentálně díky tomu, co jsem vyčetl ze COT reportu… Pak nemám zábrany.

Téměř vše je tedy tak, jak má být. A tak se hodí začít hledat vstup do obchodu.

A co čert nechtěl. Nad „klikatou čarou“ zakončila káva právě v posledním obchodním dnu roku 2017. Vstup do obchodu tedy „visí“ nad high takového dne, tedy přibližně na hodnotě 1,2680. Uvidíme za týden… J Je možné, že obchodníci zkoumající COT report stejným způsobem jako já budou o pár desítek tiscích korun bohatší…

 

Chcete mi „koukat přes rameno“ a vidět, kde a jaké si připravuji obchody?

Vydávám Komoditní edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

 

_____________________________

Jste nováček? Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Chcete začít obchodovat? Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

———————

Jak jsem se dostal k obchodování komodit? Moje  „Cesta k tradingu“ je k dispozici v elektronické podobě.

 

Václav Pech
Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Osobním mentorem mně byl po dva roky americký trader Larry Williams, se kterým jsem i po absolvování všech levelů mentoringu nadále v kontaktu. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů