KOMODITY: Proč, proč, proč…

Na Floridě jsme se s ostatními i s Larrym několikrát bavili o tom, proč jsou vlastně lidé na burze neúspěšní. Co je jim největší překážkou? Jsou to nekvalitní obchodní systémy? Existují utajené způsoby obchodování, nebo nedostatek informací? Jasně většinová shoda byla na tom, že na cestě k úspěchu jsme si hlavními nepřáteli my sami. Naše hlava, náš způsob přemýšlení, na který jsme zvyklí, a který by v normálním životě měl vést k úspěchu. Pojďme se dnes podívat na několik hlavních bloků, které v hlavách všichni více či méně, máme.

 

1)      Lidé si myslí, že ziskoví tradeři nedělají chyby, nebo jich dělají málo. A oni by to měli také tak zvládnout

Nic není pravdě dál, než představa o neomylných traderech. Na Floridě nás sedělo v jedné místnosti padesát zkušených obchodníků. Larry se nás zeptal: „Ruku nahoru, kdo z vás ještě na trhu nedělal chybu!“ Všechny ruce zůstaly dole, a přestože náš mentor postupně snižoval časové rámce. „A kdo z vás neudělal na trzích chybu v posledním týdnu?“ Reakce byla stejná. Naopak les rukou se zvedl po otázce, kdo z nás udělal v minulý týden, hned několik chyb. Chyby děláme všichni a dost často. Stačí se podívat na výpis mých obchodů za poslední týden a půl.

 

Vidíte, kolik chyb jsem udělal? Chyboval jsem skoro v každém druhém obchodu. A přesto jsem vydělal za týden a půl 2.474 dolarů, tedy bezmála šedesát tisíc korun. Chyby děláme každý. Nelze se jim vyhnout. A to ani takovým, jakou jsem udělal v posledním řádku. Špatně jsem zadal pokyn. I to se stává. Jen na okraj, takové pozice se hned zavírají. Na burze není prostor pro falešné naděje. Nejhorší argument, který slýchám od méně zkušených, začíná slovy: „Já jsem si myslel že…“

 

2)      Příliš se věnují jednotlivým obchodům, nebo skupinám obchodů

Jak je vidět z výpisu mých obchodů. Systém, který by negeneroval ztráty, neexistuje. I ten nejlepší systém, pokud nějaký existuje, v sobě ztráty zahrnuje.  A klidně i několik za sebou. To je normální. Je potřebné si dostat do hlavy to, že přestože jsem začal obchodovat skutečně dobrý systém, mohu mít kdykoli v průběhu ztrátový den, týden, ale také měsíc nebo delší období. Jeden obchod není vůbec důležitý. Kdybych přestal obchodovat po čtyřech ztrátách, které jsem měl a začal systém třeba „optimalizovat“, nebo došel k závěru, že nefunguje a že ho už nebudu obchodovat, nikdy bych těch skoro 2.500 dolarů za týden a půl nevydělal. Jen bych třeba utratil další peníze za jiný systém od jiného guru a skončil bych za několik dní stejně.

3)      Nepřijímají fakt, že vznik nečekané události, která může poslat jejich pozici na opačnou stranu, nemohou nijak ovlivnit

Jak se dá předpovědět burzovní krach? Nebo, jak mohu předpokládat, že americký prezident nenapíše na Twitter něco, co pošle rostoucí trh prudce dolů? A co třeba vznik požáru, který zachvátí velké plochy oseté kukuřicí a pošle moji krátkou pozici do pekla? Takových otázek jsem dostal už spousty. Odpověď je jednoduchá. Nijak. V byznysu, který děláme, neexistuje proti takovým situacím žádná ochrana. Nemůžete Donaldu Trumpovi zabránit v tom, aby napsal, co má právě na srdci. Ani tomu požáru nemůžete předejít. Jediné, co můžeme dělat, je kontrolovat riziko své pozice vhodným money managmentem. Larry dokonce říká, že pojem money management a management vlastních emocí je stejná věc. Mám-li nastavené příliš vysoké stoplossy s cílem dostat se k vysokému profitu a nemám na to nastavené emoce, nemohu uspět. K dobrému money managementu musíte znát také dobře sami sebe. Propojení těchto dvou pojmů je klíčové, přesto mně osobně často unikalo.

4)      Neznají svůj práh bolesti

Prakticky bez vyjímky, chtějí všichni méně zkušení obchodníci rychle vydělat velké peníze, ale neznají svůj práh bolesti. Netuší, kolik jsou schopni pro ten vysněný ranec peněz v jednom obchodě snést bolesti. Znám opravdu hodně obchodníků, kteří si chtějí jít ve svém obchodu pro tisíc dolarů, ale jakmile se jejich pozice ponoří do ztráty tří stovek, začínají panikařit a pozici zavírají. Ke kýženému zisku tak prakticky nikdy nedojdou, naopak se jim na účtu hromadí ztráty. Je dobré zjistit, jakou úroveň „bolesti“ jste schopni snést a podle toho vybrat to, co budete obchodovat a k tomu i následně systém, který pro svoji cestu zvolíte.

5)      Chtějí zisky hned

Proč bych měl čekat a ztrácet čas nějakým testováním, když mám skvělý systém a mám také obchodní účet a mohu začít vydělávat peníze hned? „Papertrading“ je pro zbabělce! Já chci změnit svůj život a být bohatý teď! Nic není dál pravdě. Chcete-li vědět víc o tom, co vás může na cestě ke změně vašeho života potkat a zároveň se dozvědět víc i o sobě, pak není lepší zkušenost, než si svoje nabyté vědomosti několik měsíců zkoušet nanečisto. Možná znáte jméno Alex Honnold. Alex je horolezec, který vylezl jednu z nejtěžších lezeckých výzev El Capitan bez zajištění. Máte-li dojem, že Alex přišel poprvé pod El Capitana, podíval se nahoru a řekl si: „No, lano a skoby jsem nechal doma, ale co, vylezu to bez nich.“, pak se mýlíte. Alex stěnu nejprve dlouho studoval, pak ji několikrát vylezl klasicky se zajištěním a teprve potom, když znal všechna rizika, znal zpaměti všechna kritická místa a připravil se na všechny možné situace, teprve pak nechal doma lano a dal se do práce. Alex stěnu hodně dlouho „papertrejdoval“, než se odvážil na ni vstoupit. Byla to strategie, která mu zachránila život. Není důležité na tu skálu vylézt hned, důležité je přežít a svůj cíl klidně o něco odložit. Všichni dobří obchodníci jsou jako Alex. Nové věci testují a obchodují je nanečisto. Dělá to i Larry Williams a dělám to také já.

 

 

Chcete mi „koukat přes rameno“ a vidět, kde a jaké si připravuji obchody?

Vydávám Komoditní edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

 

 

Jste nováček? Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

 

 

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Chcete začít obchodovat? Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Studoval u mnoha profesionálů, mimo jiných i u Larryho Williamse, který patří dnes mezi tradingové legendy. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.