KOMODITY: Po stopách mamutů

Nezbývá mně než závidět Švédovi. David na svém Facebooku minulý týden ukázal, jak sleduje velké obchodníky a jak se podle nich se v trzích orientuje. Ukázal také obrázek, který jasně říká, co si o mini SPX indexu trhu myslí „mamut“, kterému je na stopě. A já dostal několik dotazů na to, jestli ten COT není přec jenom k ničemu a není lepší sledovat takové jasné stopy, jaké vidí David. To je jeho obrázek:

Z obrázku je vidět mimořádný počet otevřených pozic na strike ceně 283, který vévodí celému trhu. Obchodník, který takovou pozici otevřel, rozhodně nebude můj kamarád Martin a ani dokonce Švéd sám. Tady otiskl svoji nohu opravdový gigant a je evidentní, že subjekt s takovou silou bude mít dost prostředků svoji otevřenou pozici bránit a je tak velká pravděpodobnost, že když se člověk přizpůsobí a otevře podobnou pozici, bude si užívat ochrany pěkně velkého kamaráda.  Pak je tomu skutečně tak, jak píše Švéd. Má přesnější indikátor, než je COT a market profile dohromady.

Takové štěstí ale my komoditní obchodníci nemáme.  Pohled na podobný obrázek, jen na trhu se zlatem, který je opčně mimořádně likvidní, ukazuje jiný obrázek.

Tady je stopování mamutů mnohem těžší. Trh je likvidní, open interest vysoký a pozice jsou rozmístěny oproti Davidovu XSP zcela rovnoměrně.  Ani ve sloupci volume není vidět žádný mimořádný pohyb. A to nejen v tomto dni. Podobná situace je u všech ostatních opčně bez problému obchodovatelných komodit. Velký bráška nám tu záda krýt s největší pravděpodobností nebude.  

Proto zůstává moji hlavní zbraní k monitorování činnost velkých hráčů právě COT report. Nic lepšího po ruce obchodník v komoditách většinou nemá.  Oproti Švédovi mám výhodu. COT je na akciových indexech v posledních deseti letech zmatený. Commercials jednou nakupují dna a prodávají vrcholy, jindy jsou zase extrémními prodejci na dnech trhů a nevětšími kupci ve chvílích, když ceny dosahují svých maxim. Proč tomu tak je, to netuším. Larry Williams říká, že na trzích je už příliš algoritmů, které dokáží trh hodně pokřivit a jako určitou cestu, jak využívat COT index považuje přesunout se z SP500 a mini-Dow indexů na Russell, který ještě nemusí být tak zahlcený umělými obchodníky jako extrémně likvidní SP500.

O tom, že na Russellu vše funguje tak, jak má svědčí aktuální graf. Commercials tady skutečně nakupují poklesy a prodávají růsty a jejich stopy jsou tak na COT indexu dobře patrné.

 

Chcete mi „koukat přes rameno“ a vidět, kde a jaké si připravuji obchody?

Vydávám Komoditní edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

 

 

Jste nováček? Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

 

 

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Chcete začít obchodovat? Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

 

 

 

Václav Pech
Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Osobním mentorem mně byl po dva roky americký trader Larry Williams, se kterým jsem i po absolvování všech levelů mentoringu nadále v kontaktu. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů