KOMODITY: Po stopách KSET…

Poslední dobou se věnuji hlavně krátkodobým obchodům, jakým nás v říjnu na Floridě učil Larry Williams. Neznamená to ale to, že bych zapomněl na jiné strategie, včetně obchodování podle COT reportu, jak se mně lidé často ptají. Mít portfolio dobře fungujících strategií je dobrá věc, která může zabránit mnoha problémům. Jen je potřeba se těm strategiím dobře naučit a vyzkoušet je předtím, než je člověk začne používat.

V minulých článcích jsem se věnoval právě tomu, co nás „Starý pán“ (pojem je nadsázkou, fyzicky je na tom Larry Williams lépe než možná polovina nás padesátníků) naučil a výsledkům mého zkoušení. Dnes se vrátím zase k tradičnímu tématu.

V rámci Komoditních a spreadových edukativních tipů komentuji ve své části také zajímavé situace a možné obchody, které se na trzích nabízejí, a to jak podle tradičního COT reportu, nebo také různé opční obchody. V posledním měsíci jsme z pohledu COTu se zabývali především možnými poklesy platiny, cukru a opětovným růstem pomerančového koncentrátu.

Přesně před měsícem jsem ukazoval tyto obrázky týkající se platiny:

Platina se nacházela v růstové korekci předchozího poměrně silného sestupného trendu. Křivka pod cenovým grafem ukazuje, že těžaři zpracovatelé platiny jsou na „své“ komoditě extrémními prodejci. Pro těžaře jsou ceny tak atraktivní, že prodávají doslova obouruč a zpracovatelé zase na těchto cenách odmítají ve velkém nakupovat, a naopak svými prodeji futures kontraktů ve velkém zajišťují hodnotu svých zásob. Spodní křivka je výpovědí o tom, jak se na trhu chovají komoditní a hedgové fondy. Růstová korekce ceny platiny jde plně na vrub jejich nákupní aktivity. Nicméně právě v tomto okamžiku momentum jejich nákupů slábne. Skuteční insideři považovali na počátku listopadu cenu platiny za nadhodnocenou a motor předchozího růstu (hedgové fondy), přestávají trh tlačit nahoru. To byla zajímavá situace!

O tom, že je platina nadhodnocená vypovídala také trojice hodnotových indikátorů, které jsme s kolegy v KSETu sledovali. Všechny tři čáry jsou v extrémní horní poloze. Většinou mně k obchodu stačí dvě, ale tady je situace ještě jasnější. Zbývalo už jen najít vhodný vstup do obchodu a pokusit se profitovat z poklesu cen platiny.

Na počátku listopadu to na vstup ještě nevypadalo. Ceny se pohybovala vysoko nad oběma „klikatými čarami“ a tak byla na řadě trpělivost. Taková situace může trvat týdny, než dozraje. A je možné, že během těch týdnů se příležitost kompletně vypaří. To se stává, s tím se nedá nijak bojovat.

Tentokrát to ale trvalo jen týden. Cena se následující pondělí prodrala pod jednu z čar a zakončila na tomto území také obchodování. Agresivnější obchodníci měli zelenou se vstupem pod low dne, v němž cena zakončila pod čarou. To bylo přesně v den vydání KSETu. Měli jsme tedy aktuální vstup do většího obchodu.

Poslední obrázek ukazuje dnešní situaci. Rozbor COTu se nemýlil a trh s platinou citelně poklesnul. Nebylo to hned, dočkali jsme se po prvotním poklesu ještě jednoho pokusu o růst, který sice dostal původně ziskovou pozici na pár dní do mírné ztráty, byla ale opět nahrazen silným poklesem. Výsledek? Vstup do spekulace na pokles na 854 bodech. Dnešní hodnota 797. Rozdíl 57 bodů, přičemž jeden bod = 50 USD. Aktuální profit z této pozice 2.850 dolarů na kontrakt. Po cestě bylo možno provést ještě několik úprav, včetně přidání dalšího kontraktu, ale to si už nechám opět až na pondělní vydání Komoditních a spreadových tipů. Jak se dnes ukazuje, správné byly také analýzy trhu s cukrem a pomerančovým koncentrátem.

Není to tak, že máme jen samé zisky. Nejsme kouzelníci. Na opčním spreadu mě překvapil prudký a nepřetržitý pokles na ropě, a i přes provedené úpravy skončím v drobné ztrátě. Tu sníží již zavřená spekulace na pokles volatility na plynu předvádějícím v posledních týdnech divy. Na COT jsem tedy nezapomněl, ani jsem ho neopustil.

 

Chcete mi „koukat přes rameno“ a vidět, kde a jaké si připravuji obchody?

Vydávám Komoditní edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

 

 

Jste nováček? Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

 

 

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Chcete začít obchodovat? Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

Václav Pech
Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Osobním mentorem mně byl po dva roky americký trader Larry Williams, se kterým jsem i po absolvování všech levelů mentoringu nadále v kontaktu. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů