KOMODITY: Není to jen obchodní systém

Proč je někdo v tradingu úspěšný a někomu to nejde? To je jedna z nejčastějších otázek, kterou si nejen obchodníci stojící na startovní čáře kladou a jen těžko na to nacházejí odpověď. Předně chci říct, že řešením této otázky není rozhodně konstatování, že někdo je geniální, nebo méně bombasticky řečeno „má na to prostě buňky“. Tak to, podle mého skromného názoru okořeněného více jak patnáctiletou praxí na trzích, spíše není.

Pohled na obrázek mně automaticky vrátil do hlavy vzpomínky na to, co mě na mé cestě nahoru potkávalo a částečně stále ještě potkává. A věřte mi, nebo ne, ale všechno to, co je na obrázku pod hladinou, všechno to jsem potkal. Cesta to není jednoduchá. Zdaleka nejde jenom o to naučit se mechanicky nějaký kvalitní obchodní systém.  To je jenom malá součást toho všeho, s čím se člověk musí vypořádat. A navíc součást, se kterou se dostatek lidí popere úspěšně.

Přečíst si pravidla nějakého obchodního systému, to umí každý. Většina je schopna ho i pochopit a troufnu si říct, že polovina z tohoto počtu je schopná ho i zažít. To už trvá nějakou dobu, je k tomu potřeba trpělivost a ve chvíli, kdy člověk přejde na živé obchodování, tak také určitá odolnost vůči stresu a neúspěchu. Tu už člověk buď má, nebo se jí naučí postupně pěstovat (ať už sám, nebo s něčí pomocí), anebo v byznysu skončí. Ne proto, že měl špatné know how, ne proto, že není geniální. Skončí proto, že se neuměl vyrovnat s počátečními neúspěchy. A tak je to s většinou faktorů existují a se kterými se musíme, předtím, než se dostaneme na „další metu“, umět vyrovnat. Nejtěžší je asi překonávat neúspěchy.

Ale jsou i další věci, které brzdí a mohou odradit. Co třeba nedůvěra okolí v to, co děláte? Moje máma se, poté co uslyší z počítače zvuk ukončeného obchodu, dodnes ptá, jestli jsem prodělal. Nikdy se nezeptá, jestli jsem vydělal. Její pesimismus a skepse ohledně toho co dělám, je v ní tak zakořeněná. Myslím, že je to s ní podobné, jako s většinou lidí včetně vašich blízkých. K tomu, co děláme, nebo se chystáme dělat jsou vyloženě skeptičtí. A snaží se nás odrazovat. Z praxe vím, že fenomén „já jsem ti to říkal“ dovede pěkně nahlodat a časem donutit k ústupu.

Nepochopení okolí, někdy posměch, netrpělivost nebo naopak nerozhodnost, neschopnost opravdu tvrdě pracovat, nechuť odříct si věci, které ostatní považují za normální až nutné… Tohle je opravdu na tradingu to těžké. Když ostatní jedou o víkendu na hory, nebo na týden na vodu, tak zůstat doma a pracovat. Snést občas označení podivína, který se pořád babrá v nějakých podivných grafech, nesleduje, co je zrovna cool, nehoní se za adrenalinem, a ještě přitom třeba i prodělává peníze. Není to jednoduché postavit ten vrchol ledovce, který lidé třeba jednou uvidí.

Burzovní obchodník si musí za svůj burzovní život projít opravdu ledasčím. A k tomu, aby se z něj stal také obchodník úspěšný, musí se naučit vyrovnávat se spoustou věcí, se kterými se „cestou potká“. Není to jenom o obchodním systému. Když jsem před skoro dvaceti lety v Plzni začínali, chodily na sraz desítky lidí. Všichni jsme obchodovali stejný obchodní systém. Pokud mě paměť neklame, zůstali jsme čtyři … A systémem to tedy opravdu nebylo.

Chcete mi „koukat přes rameno“ a vidět, kde a jaké si připravuji obchody?

Vydávám Komoditní edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

Jste nováček? Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Chcete začít obchodovat? Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

Václav Pech
Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Osobním mentorem mně byl po dva roky americký trader Larry Williams, se kterým jsem i po absolvování všech levelů mentoringu nadále v kontaktu. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů