KOMODITY: Na bobech z kopce dolů

Moji blízcí známí vědí, že nejsem zrovna ten typ obchodníka, který musí mít nutně otevřeno několik obchodů najednou. Ve skutečnosti jsem možná nejspokojenější ve chvíli, kdy nemám otevřeno nic a mohu se plně věnovat neburzovním záležitostem bez toho, aby mně v hlavě vrtal červ, jak se „to“ zrovna teď vyvíjí. A tak mě zajímají opravdu je ty nejvyhrocenější situace, které nám burza nabídne.

   Letošní prázdninové období je na obchodní příležitosti prozatím poměrně skoupé. Tedy přinejmenším na čisté příležitosti, v nichž člověk nemá jinou šanci než vyjít ze svého komfortu a obchod otevřít. Nedávno se naskytla jedna taková příležitost na sójových bobech.

Tradiční obrázek říká, že commercials, tedy pěstitelé a zpracovatelé sóji prodávají svůj produkt doslova obouruč (horní křivka pod cenovým grafem). Pěstitelé považují cenu sóji za dostatečně vysokou, aby svoji úrodu prodávali. Stejně tak zpracovatelé mají současnou cenu za příliš vysokou a silnými prodeji futures kontraktů zajišťují hodnotu svých zásob.

Prostřední křivka ukazuje obchodní aktivitu velkých obchodníků, tedy komoditních a hedgových fondů. Nějakou dobu byli silnými kupci bobů a svými nákupy tlačily ceny komodity vzhůru. V posledním týdnu však manažéři fondů otočili a začaly na sóje realizovat svoje zisky. To ukazuje „zobáček“ na konci zmíněné křivky.

Nejspodnější okno grafu je výpovědí o tom, že sójové boby jsou skutečně poměrně drahé a spekulace na pokles je skutečně strategií, která se nabízí.

Pro provedení obchodu mně trh nabídnul i další podpůrné argumenty.  Prvním z nich je tradiční sezónní vývoj. Jak ukazuje sezónní křivka pod grafem, bývá druhá polovina července obdobím, kdy začínají ceny sóji většinou klesat. Má to svoje fundamentální důvody. Blíží se, nebo probíhá sklizeň plodiny a končí období nejistoty. Jsou známy výnosy, aktuální zásoby a rizikové faktory, které nemůžeme ovlivnit (například počasí), již hrají jen podružnou roli.      

Zajímavým střípkem do mozaiky je i vývoj reálné poptávky po komoditě, která je se odehrává mimo burzovní parket. Tu ukazuje další obrázek. Zatímco ceny bobů na burze nějakou dobu poměrně silně rostly, reálná poptávky za tu dobu poměrně jasně klesala. I to vypovídá o tom, že situace na parketu burzy možná zcela neodpovídá realitě.

Nezbývalo tedy nic jiného než otevřít krátkou pozici a informovat o tom kolegy obchodníky sdružené v rámci Komoditních a spreadových edukativních tipů.

Obchod se prozatím vyvíjí tak, jak jsme společně doufali. Ceny sóji skutečně klesají a naše obchodní účty se plní vydělanými dolary.

Netvrdím, že obchod nutně skončí v zisku. Ani netvrdím, že podobné úvahy jsou vždy na sto procent úspěšné. To, co se snažím sdělit je skutečnost, že se čas od času na trhu vytvoří situace, kdy by bylo hříchem neobchodovat. Situace dávající velkou pravděpodobnost slušného výdělku. A takové nastavení trhu je dobré se naučit nacházet a využívat je ke svému prospěchu.

Chcete mi „koukat přes rameno“ a vidět, kde a jaké si připravuji obchody?

Vydávám Komoditní edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

Jste nováček? Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Chcete začít obchodovat? Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Studoval u mnoha profesionálů, mimo jiných i u Larryho Williamse, který patří dnes mezi tradingové legendy. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.