KOMODITY: Méně je někdy více

Představa o tom, že člověk živící se tradingem musí nutně strávit několik hodin denně před svým monitorem je mírně řečeno přehnaná. Jsou takové typu obchodníků, to nezastírám, já k nim ale rozhodně nepatřím. Tradingu se věnuji spíš ráno, než odpoledne nebo večer, kdy jsou americké trhy otevřeny. Má to několik důvodů. Hlavním z nich je to, že jsem spíš ranní člověk a vše, co dělám a vyžaduje to nějaké použití hlavy, se snažím udělat hned poté, co vstanu. Odpoledne a večer moje hlava funguje jen v omezeném režimu, a to se snažím při kontaktu s burzou respektovat.

„Nemám nejmenší tušení,“ je moje nejčastější odpověď na odpolední otázku ohledně toho, jak se dnes daří kukuřici, nebo proč klesá cena ropy. „Asi Číňan prodává,“ vzpomenu si na naučenou univerzální odpověď z dob mého působení v investičním bankovnictví. Co se opravdu stalo se dozvím ráno, při své tradiční půlhodince až hodince. To, co ráno naplánuji, přenesu do trhu pomocí nastavení hlásičů, nebo přímo pokynů, a tak se ke mně zprávy z burzy většinou dostávají jen tehdy, když se stane něco, na co jsem se připravoval. Otevřel se mi nový obchod. Uzavřel se mi starý obchod. Cena komodity, kterou sleduji se někam propracovala. Delta vypsané (koupené) opce se zvýšila na hodnotu, která je pro mě z nějakého důvodu důležitá… V takovém případě vím, co mám udělat. Připojím se na burzu, udělám, co jsem si naplánoval, a zase se odhlásím. Maximálně eliminuji svoji hlavu a své emoce. Jen situace a reakce. Nic víc.

Je to přístup, o kterém jsem za posledních pár let zjistil, že mi funguje nejlépe. O víkendu dělám strategická rozhodnutí a při denních „taktických“ pohledech na trh hledám, jak to, co jsem se o víkendu rozhodl udělat, uvedu do praxe. Nepříliš překvapivě jsem získal hodně volného času a zjistil, že se výsledky mého tradingu nijak nezhoršily. Přinejmenším ne procentuálně. To, že už nejsem takový divočák a neobchoduji zbytečně mnoho kontraktů snižuje výnos nominální, ale ten už pro mě nějakou dobu není vůbec rozhodující.

Uplynulé tři týdny jsem se burze moc nevěnoval. Byl jsem na cestách, měl jsem jiné povinnosti, a ještě tento týden není takový, abych měl na obchodování klid a mohl se na něj ve vyhrazených časech plně soustředit. V takových obdobích je dobré se přizpůsobit. Nikam nespěchat. Burza tu bude i za týden, nebo dva, kdy na ní budu mít zase čas. Měl jsem několik časově nenáročných obchodů ve svém objemově malém opčním portfoliu a udělal jsem malé úpravy v nepoměrně větším akciovém portfoliu, které jsem si koupil „pod stromeček“ v průběhu loňských Vánoc. S futures jsem se potkal jenom přestavení stop-lossů a profit targetu v rámci každodenní „taktické půlhodinky“.  

Přesto, že u svého kompu nevysedávám, jsou výsledky docela dobré. Akciové portfolio je za necelých půl roku o patnáct procent výše, komoditnímu byznysu se daří, a i to malé opční portfolio je více jak deset procent výše.

Chcete mi „koukat přes rameno“ a vidět, kde a jaké si připravuji obchody?

Vydávám Komoditní edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

Jste nováček? Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Chcete začít obchodovat? Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

Václav Pech
Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Osobním mentorem mně byl po dva roky americký trader Larry Williams, se kterým jsem i po absolvování všech levelů mentoringu nadále v kontaktu. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.