KOMODITY: Když starej šaman koku žvejká…

Dnes chci psát o zkušenostech. Pokusím se být stručný. Sám jsem zvědavý, jestli se mně to podaří. Ale doufám, že ano.

Mezi ziskové tradery vás nedostane žádný geniální obchodní systém. Dokonce ani mechanické obchodování indikátorů odvozených ze COT reportu. A to je opravdu hodně silný nástroj! Může člověka posunout o několik levelů výš, ale přesto se vsadím, že z vás ještě sám o sobě dlouhodobě ziskové obchodníky neudělá.

To, co vám pomůže se posunout dál je zkušenost, kterou získáte jen jeho několikaletým používáním. A zkušenost získáte jen vlastní vytrvalostí a poctivou prací. Rychlost, se kterou ji získáte záleží na tom, jestli na sobě pracujete sami, nebo jestli najdete stejně „postižené lidi“ a dokážete se učit i na jejich výhrách či omylech.

Dnes vám ukážu několik zásadních věcí, které jsem se za ta léta, co obchoduji komodity podle COT reportu naučil a věřím, že pro vás budou určitou zkratkou na dlouhé cestě za úspěšným komoditním tradingem. Poslední vydání COT reportu nabídlo z hlediska vyhrocení mnou používaných indikátorů poměrně dost příležitostí. Přesto jsem v pondělním videu určeném pro odběratele Komoditních edukativních tipů II konstatoval, že v tomto týdnu nevidím žádné mimořádné příležitosti, které bych chtěl obchodovat, a tak zůstaneme u portfolia, které prozatím držíme a kterému se nevede po téměř třech týdnech fungování vůbec špatně.

Pro přesnost je třeba dodat, že poslední pozici, tedy prodané opce je potřeba vydělit třemi, protože v našem modelovém portfoliu máme, na rozdíl od mého obchodního účtu, pouze jeden exemplář.

Jaké jsou tedy nejčastější chyby, kterých je dobré se vyvarovat? Ukážeme si je na posledním COTu z minulého pátku

1/ NATURAL GAS

Graf zemního plynu ukazuje, že Commercials jsou na plynu aktuálně silnými kupci (prostřední část grafu) a plyn je poměrně levný (spodní křivka v grafu). Měli bychom tedy uvažovat o obchodu? Já o něm neuvažuji. Podívejte se na cenový graf! Ceny jdou neúprosně do stany a nereagují prakticky na nic. Commercials bullish nebo bearish, je to celkem jedno. Pohyby jsou skutečně malé. Že byly nějaké hurikány? Plyn to vůbec nevzrušilo. Takový netečný trh za pomoci futures kontraktu obchodovat nechci a nebudu. Nečitelné trhy neobchoduji.

2/ Měď

Trh s mědí je opět vyhrocený a Commercials jsou aktuálně silnými prodejci. Tedy subjekty přímo spojené s fyzickým trhem s mědí (těžaři a zpracovatelé) prodávají obouruč. Mám je poslechnout a pokusit se otevřít krátkou pozici? Možné to je, ale já to neudělám. Měď je ve skutečně silném rostoucím trendu a já proti němu nepůjdu. Cože, že to klidně může vyjít? No, ano může. Ale taky nemusí. Zkušenost mě naučila neplést se podobným silným trendům do cesty. Tak jako je to s tím větrem… Příliš silný trend se lámat nesnažím.

3/ Sójové boby

Ohledně Commercials zde panuje velice podobná situace jako u výše uvedených komodit. Commercials jsou silnými prodejci a mohli bychom tedy očekávat, že se cena bobů pohne směrem dolů. I tady ovšem vidím důvod, proč být opatrný, nebo přinejmenším neočekávat prozatím velké pohyby směrem, kam COT report ukazuje. Proč ta opatrnost?

Existuje zde prozatím silný fundament, který může znamenat to, že jakýkoli pokles cen bobů bude příležitostí pro nákupy ze strany fondů.  Poslední WASDE report, veřejně dostupný odhad US ministerstva zemědělství ohledně zásob a poptávky po jednotlivých komoditách, by pro sóju jednoznačně a mimořádně bullish! USDA snížilo svůj říjnový odhad produkce, snížilo také svůj předchozí odhad pro výnosy a také úroveň zásob přehodnotilo směrem dolů. Neříkám, že to nemůže vyjít a cena bobů se nepodívá dolů, ale přinejmenším do dalšího WASDE reportu (9.listopadu) se nehodlám přesvědčovat o síle trhu se sójou na úkor vlastních peněz. Neobchoduji proti opravdu silnému fundamentu!

Samozřejmě, že se mohou ceny všech těchto tří komodit pohnout směrem, kam COT report naznačuje a jí se těchto pohybů účastnit nebudu. V součtu si tak na účet nepřipíšu pár tisíc dolarů. Zkušenost mně ale říká, že pravděpodobnost toho, že se tak stane je přece jen nižší než obvykle. A nad tím, že jsem nebyl v nějakém obchodě, který se mně z nějakého důvodu nezdál, se rozhodně nerozpláču, ale ani nenaštvu. Emoce mám z tradingu již poměrně dobře eliminovány. A to je také zkušeností.

 

Chcete mi „koukat přes rameno“ a vidět, kde a jaké si připravuji obchody?

Vydávám Komoditní edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

_____________________________

Jste nováček? Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Chcete začít obchodovat? Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

———————

Jak jsem se dostal k obchodování komodit? Moje  „Cesta k tradingu“ je k dispozici v elektronické podobě.

Václav Pech
Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Osobním mentorem mně byl po dva roky americký trader Larry Williams, se kterým jsem i po absolvování všech levelů mentoringu nadále v kontaktu. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů