KOMODITY: Kdy jsou důležité fundamenty

Člověče, proč jde ta komodita nahoru, když včera byl přece report a ten říkal, že jsou daleko vyšší zásoby a měla by tedy jít dolů? Jak je možné, že akcie včera rostly jak zběsilé, když COVID po celém světě sílí, makrodata jsou špatná a výsledková sezóna ukazuje na skoro padesátiprocentní propad zisků? Otázky ohledně včerejšího chování trhu a nějakých makroekonomických údajů, které jsou s nimi v konfliktu, dostávám docela často. A to jak od začínajících obchodníků, tak od těch zkušenějších. Má vlastně smysl sledovat makroekonomická data?

Sledovat ano, to nikoho nezabije. I když… pouští to člověku pochybnosti do hlavy a tvoří mu v hlavě nějaký názor, který může být na škodu v budoucím rozhodování. Obecně bych asi řekl, že čím kratší mám časový rámec, v němž obchoduji, tím méně mě makra zajímají.

Budu je hodně sledovat v případě, když budu uvažovat o opčním obchodu, který jsem podrobně popsal v deseti lekcích v rámci Martinova kurzu obchodování opcí. Zpravidla vypisuji opce s exspirací několik měsíců dopředu na základě sezónnosti a právě fundamentů. Tady se jedná o dlouhodobé obchody a stavy zásob a poptávky jsou pro mě nanejvýš důležité.

V případě střednědobých obchodů v rámci několika dní až týdnů, kam patří obchody podle COT reportu, už mě budou fundamenty zajímat méně. Snad se omezím na to, abych neotvíral obchod v den, kdy je vyhlašován WASDE report, nebo na to, že pokud jsem hodně blízko profit targetu (ale i SL), tak bude rozumné zisk sebrat, aby se mně v krátkodobém šílenství po vyhlášení reportu nevypařil.

A přijde-li řeč na krátkodobé obchody v časovém horizontu maximálně pěti dní, tam mě fundamenty prakticky nezajímají. Nesleduji je vůbec.

Chyba, které se zejména začátečnici na burze dopouštějí a která má silný dopad na jejich výsledky je to, že se snaží fundamenty obchodovat. Snaží se hledat fundamentální vysvětlení, pro to co se na trhu včera dělo a dělat z toho závěry. Ve zprávách říkali, že bude inflace a cena zlata vystřelí nahoru. Musím to zlato rychle koupit. Četl jsem na Internetu, že akcie včera propadly a analytik od světoznámé banky říkal, že propad bude pokračovat. Prodám všechno, co mám!

Neznám horší přístup k obchodování. Pro burzovního spekulanta je z mého pohledu mnohem lepší přístup se žádnými fundamenty nezatěžovat, než sledovat vše, co se kde napíše a podle toho přijímat obchodní rozhodnutí. Nedávno nám o tom vyprávěl legendární opční obchodník Dan Sheridan. „Zdůvodnění proč se včera stalo to, či ono a jaké to bude mít důsledky do budoucna, to jsou věci, které zajímají jenom média. Každodenně po skončení obchodování zpovídali někoho z nás, kteří jsme pracovali přímo na parketu a chtěli vysvětlení. Samotné obchodníky na parketu takové věci vůbec nezajímaly. Znali jsme fundamenty, ale nepokoušeli jsme se je nijak interpretovat, nebo z nich něco vyvozovat. To, co nás zajímalo a čeho jsme si všímali lze shrnout asi takto: Na jaké hodnotě je VIX? Je to vysoko nebo nízko? Jaké strategie v závislosti na hodnotě VIXu mohu dnes obchodovat? Kde se nachází trh? V jaké je fázi? Rosteme, klesáme, nebo jdeme do strany? Okay, použiji tomu odpovídající strategie. To je všechno, co jsme ke své práci potřebovali a čeho by si měli obchodníci všímat.“

Známá je také historka Larryho Williamse ukazující nesmyslnost krátkodobého obchodování fundamentů. Ve zkratce: Rybáři se vrátili z moře s mimořádně velkým úlovkem. Krátkodobý obchodník fundamentů okamžitě prodává sójový olej a těší se na pokles ceny, protože zpráva říká, že oleje z ryb bude nadbytek. Za krátkou dobu přijde zpráva, že rybáři již dnes a možná ani zítra nevyjedou na moře, protože jejich úlovek je dostatečný a naplnil kapacitu zpracovatelů. Krátkodobý fundamentální obchodník inkasuje ztrátu na své krátké pozici a jde naopak long. Zpráva přece říká, že oleje bude v důsledku možná dvoudenní pauzy méně, než se původně myslelo. Za několik minut se objeví další zpráva, rybáři se nakonec dohodli, že na moře opět vyjedu a to ještě dnes. Cela oleje padá a krátkodobý obchodník fundamentů inkasuje další ztrátu.

Závěr? Nepřeceňujme fundamentální data, pokud pracujeme na krátko až střednědobých horizontech a nezkoušejme je interpretovat a zahrnovat do svých obchodů. Obchoduji-li COT report, pak mě zajímají pozice commercials a large traders. Zajímá mě, co ukazuje hodnotový indikátor. Nezajímá mě příliš, jaké hodnoty měla právě WASDE a už vůbec nečtu to, co o komoditě napsal nějaký analytik. Obchoduji-li opce na s exspirací několika týdnů, pak mě zajímá VIX a fáze, v níž se můj podklad nachází a možné strategie, které chci použít.

Chcete mi „koukat přes rameno“ a vidět, kde a jaké si připravuji obchody?

Vydávám Komoditní edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

Jste nováček? Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Chcete začít obchodovat? Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

Václav Pech
Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Osobním mentorem mně byl po dva roky americký trader Larry Williams, se kterým jsem i po absolvování všech levelů mentoringu nadále v kontaktu. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.