KOMODITY: Je libo trochu exotiky?

Ropu, zlato, kukuřici nebo kávu obchoduje každý. Ale co třeba rýže, oves, nebo dokonce mléko? To už je trochu exotické, přiznávám. Ale kdo se bojí, nesmí do lesa, nebo tak nějak praví jedno z našich lidových přísloví. A tak jsem se přestal bát a zkusil to.

Pohled na graf ovsa mě přesvědčil, že situace možná nazrála k tomu, abych to zkusil. Pěstitelé a zpracovatelé komodity jsou aktuálně silnými kupci této komodity (horní křivka pod cenovým grafem) a oves je podle hodnotového indikátoru (spodní křivka) aktuálně opravdu levný.  Takové situace nejsou zrovna časté a zpravidla znamenají dobrou příležitost k nákupu. Uvidíme. Pozici jsem právě otevřel a sám jsem zvědavý, co mně tento trochu exotický obchod nadělí. Pokud to bude zisk, budu rád, jestli mě navštíví po nějaké době ztráta, nedá se nic dělat, takový je byznys. Moje portfolio strategií, které používám, se se ztrátami umí vypořádat.

Minulý týden jsem zavřel hned několik ziskových obchodů. Podařilo se mně, díky jedné z intradenních strategií, které využívám, sebrat „dvěstapadesát“ na pomerančovém koncentrátu.

Díky stejné analýze údajů COT reportu jako u výše uvedeného ovsa jsem realizoval zisky na bear spreadu na kakau.

a také skoro „šestistovku“ díky bull spreadu na hovězím masu.

Společným jmenovatelem pro všechny tyto obchody byly právě údaje o tom, co dělají pěstitelé (chovatelé) a zpracovatelé těchto komodit. Podívejme se na situaci na hovězím mase před vstupem do obchodu.

Stejně jako u ovsa jsou chovatelé a zpracovatelé hovězího dobytka na trhu extrémními kupci. Za současné ceny velice silně nakupují. Maso je podle hodnotového indikátoru skutečně levné.  Další obrázek naznačuje, že pokles je už skutečně „zralý“ a je poměrně pravděpodobné, že se se dočkáme jeho ukončení. Neříkám rovnou obratu. Ukončení bude dostatečně dobré. Situaci jsem zobchodoval za pomocí spreadu. Proč ne rovnou futures?

Existují dva důvody. Ten první z nich se týká čistých pozic a znají ho dobře absolventi mého komoditního kurzu a také předplatitelé Komoditních edukativních tipů.   Druhým důvodem byla situace na histogramu contanga.

Z grafu je patrné, jak vyhrocený histogram aktuálně je a že, pokud se poradíme s historií, je jeho další výrazný posun na pravou stranu spíš nepravděpodobný. Nezájem o komoditu na trhu již dosáhnul svého vrcholu. Spread tak nabídl mimořádně zajímavou příležitost k obchodu.  Proč jí nevyužít? Podobné je to i  s tím ovsem. 

Chcete mi „koukat přes rameno“ a vidět, kde a jaké si připravuji obchody?

Vydávám Komoditní edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

 

_____________________________

Jste nováček? Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Chcete začít obchodovat? Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

Václav Pech
Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Osobním mentorem mně byl po dva roky americký trader Larry Williams, se kterým jsem i po absolvování všech levelů mentoringu nadále v kontaktu. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů