KOMODITY: Chcete vidět zázrak? Jeďte do Disneyworldu!

Před několika týdny jsem psal o vstupu Donalda Trumpa do komoditního světa skrz manipulaci s dovozními cly na čínské zboží dovážené do Spojených států a obavách z čínské reakce a jejích možných dopadech na exporty komodit ze Spojených států. „Můj svět“ tak ovládla nejistota a to není nikdy dobře. Nejistotu trhy nenávidí.     

Zkušenost mně v takové situaci radí našlapovat hodně zlehka. Opatrnosti není nikdy nazbyt. Zejména pokud se jedná o komodity, o kterých může být v rámci případné čínské odvety řeč. I proto jsem omezil na minimum spekulace s futures kontrakty a při celkově nižší obchodní aktivitě se věnuji bezpečnějším instrumentům a strategiím.

Příkladem toho může být bavlna. Tedy jedna z komodit, která může být případnou odvetou silně zasažena. Ceny bavlny jsou ovlivněny dvěma protichůdnými silami. Dolů je tlačí právě možnost citelného omezení vývozů do Číny a oporou jsou jim aktuální makra daná snižujícími se zásobami ve Spojených státech a horkým a suchým počasím v hlavních amerických pěstitelských oblastech, které má velký vliv na kondici porostů.

 

Obrázek ukazuje aktuální situaci a vyplývají z něj dvě zásadní věci. Jen čtyřicet procent bavlny na plantážích leze charakterizovat kvalitou dobrá a excelentní. Toto číslo je hluboko pod daty z loňského roku a také pod historickými průměry. Naopak, jako špatná či velice špatná je charakterizována více jak čtvrtina úrody a to je také vysoko nad historickými průměry. Počasí je zde zásadním hráčem a pečlivě ho v rámci komoditních edukativních tipů sledujeme. Minulý měsíc přistoupilo americké ministerstvo zemědělství ke snížení odhadů zásob (ending stock) a také k citelné redukci stock to use ratio směrem dolů a zítřejší WASDE report by to měl potvrdit.

Klasický fundament je evidentně bullish, naproti tomu stojí prezident Trump a jeho tarify. Není divu, na trhu s bavlnou převládá vysoká volatilita, které jsem před několika týdny využil k výpisu opčních stranglů. Tedy nesměrových strategií, sázejících na to, že se v budoucnu bude cena bavlny pohybovat v mnou odhadovaném pásmu mezi strike cenami 105 na CALL straně a 74 na PUT straně.

O důvodech volby těchto striků jsem hovořil v rámci pravidelných Komoditních edukativních tipů v době otevření tohoto obchodu. Zde snad tolik, že jsem chtěl, aby byly vypsané strangly delta neutrální a zároveň také dostatečně vzdálené od trhu. Vysoká volatilita v okamžiku výpisu zaručila, že jsou hodnoty obou vypsaných opcí dostatečně nafouknuté tak, aby mně vymizení volatility z trhu dokázalo nadělit zajímavý profit. I o tom, jak takovou pozici řídit jsem docela obšírně informoval předplatitele Komoditních edukativních tipů.

Včera dosáhla pozice založená na dvou protichůdných silách působících na trh s bavlnou a poklesu extrémní volatility svého profit targetu a tak jsem obchod dokoupením obou vypsaných striků se ziskem osmi set dolarů uzavřel.

Pozice se pochopitelně dala držet až do konce, kdy by nadělila plný profit více jak dvou tisíc dolarů, ale to prakticky nikdy nedělám. Zbývající doba do exspirace prosincového kontraktu je ještě dlouhá a možnosti toho, co se v ní může odehrát, jsou ohromné. Třeba dnes v noci se Donald Trump zmínil o možných dalších clech, která chce uvalit na Čínu a cena bavlny silně klesá. Zítra máme zase WASDE report, který může hodnotou bavlny také významně zatřást.  V takovém prostředí nechci v pozici zůstávat déle, než je nezbytně nutné.

Nevěřím na to, že by se cena bavlny pohybovala až do listopadu na hranici 50% Fibo, kde se v posledních týdnech motá. Byl by to spíš zázrak. A jak říká Dan Sheridan: „If you want to see magic, go to the Disneyworld. They have their option department. If you want to see magic and miracles, they will show you.“

Do Disneyworldu se možná někdy podívám, ale na burze jsem každý den. A vím, že se tam zázraky nedějí. Je možné, že se ceny bavlny v mnou vypsaném pásmu udrží. Nakonec delta vypsaných striků říká, že pravděpodobnost toho, že vyprší jako bezcenné je vyšší než osmdesát procent. To vše je ovšem viděno dnešní optikou. A ta se může ukázat jako mimořádně krátkozraká.

 

 

Chcete mi „koukat přes rameno“ a vidět, kde a jaké si připravuji obchody?

Vydávám Komoditní edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

 

 

Jste nováček? Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

 

 

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Chcete začít obchodovat? Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

 

 

Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Studoval u mnoha profesionálů, mimo jiných i u Larryho Williamse, který patří dnes mezi tradingové legendy. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.