KOMODITNÍ SPREADY: Zemní plyn, rýsuje se cenové dno?

Zdravím přátele burzovního obchodování. Dnes se podívám na zemní plyn, který po delším poklesu může cenové pookřát.

Dlouhodobý cenový vývoj

barchart.com

Dlouhodobý vývoj jasně ukazuje, že se nacházíme u minimálních cen. Respektive na ceně 2 je RS úroveň. cena i tuto hladinu krátkodobě proráží, ale dlouhodobě pod ní zatím nesetrvává. Počátkem roku 2016 vidíme období nejnižší ceny v horizontu 20 let. Podíváme se tedy na posledních 5 let na dalším cenovém grafu. 

Cenový graf 5 let

barchart.com

Na tomto podrobnějším grafu je naznačen začátek roku 2016 a cenové dno na úrovni 1,62 dne 7.3.2016. To je z krátkodobého hlediska dnes ještě cena poměrně vzdálená. Aktuální cena future NGQ19 je okolo 2,3. Vzhledem k tomu, že 1 bod na plynovém future kontraktu je 10.000 USD, tak 0,68 bodu reprezentuje částku 6.800 USD. Tedy na pomyslné cenové dno.

Co na to velcí spekulanti – Large Traders

spreadcharts.com

Na obrázku vidíme dvě části. Horní zelené pole grafu ukazuje nad nulovou linkou kupní apetit bank a fondů, pod nulovou linkou prodejní tlak. Nyní se nacházíme z hlediska COT reportu okolo maximálních hodnot, které velcí spekulanti dosáhli v počtech prodaných kontraktů. Respektive zelené pole ukazuje, že pokles se zastavil a může začít likvidace short pozic. Tyto nákupy mohou změnit cenový trend a může se dostavit růst ceny zemního plynu.

Spready indikují zvýšenou poptávku po NG

spreadcharts.com

Na výše uvedeném grafu vidíme červenou a fialovou křivku. Červená křivka znázorňuje vývoj poptávky po zemním plynu. V druhé polovině grafu, tedy na pravé straně, vidíme růst v posledním období. To je v souladu s předešlým grafem pozic velkých spekulantů.

Co tedy celkově trh „říká“. Zemní plyn je blízko cenových minim. Velcí obchodníci, dle svých pozic, začínají měnit svůj pohled na trh a spready signalizují zvýšenou poptávku po komoditě. Celkový obrázek tedy říká:         “ Hlídejte si trh, může přijít růst“

Fundamentálně proti sobě budou stát dvě věci. Pro růst svědčí možné teplotní rekordy, které v USA znamenají větší spotřebu v klimatizacích. Proti je zvýšená těžba z břidlic. Tedy ropy i plynu, jsou to „spojené nádoby“.

Dle mého názoru však obchodníci, kteří disponují většími účty a obchodují pozičně v delším investičním horizontu, mohou již začít o budování dlouhých pozic přemýšlet.

Ahoj Roman, ať se daří 

Kompletní postupy a návody krok za krokem najdete samozřejmě ve Spreadovém kurzu:

Roman Horký
Podnikatelem je od roku 1992 do současnosti. Koníčky: Silniční i MTB cyklistika a obchodování komoditních spreadů na burze. První kontakty s kapitálovým trhem získal Roman Horký v roce 1990 přes otevřené podílové fondy bank a finančních institucí. Roman získával zkušenosti s obchodováním na pražské burze, posléze přesedlal na burzy v USA. Dlouhodobě se zabývá studiem kapitálových trhů. Za investiční a traderský vzor Roman považuje amerického komoditního obchodníka Larryho Williamse. Roman Horký se specializuje na komoditní spready, které obchoduje šestým rokem. Je zastáncem učení praxí a propagátorem jednoduchých postupů. Doplňkově obchoduje opce na komoditní futures, samotné komoditní futures. Obchoduje také opce na volatilitu. Dlouhodobé obchody, z části i investice, realizuje také na akciích - zde preferuje především dividendové akcie.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.