KOMODITNÍ SPREADY: ROPA TO JE JÍZDA

Zdravím kamarádi a kolegové, samozřejmě i kolegyně.. Na ropě je veselo a opět za to může strýček Donald. Už jsem si tak trochu zvykl na zvýšenou volatilitu a nesystémové riziko, které plyne z nepředvídatelnosti. Tedy lépe řečeno akcí či tweetů. „Rachejtle“ v Íránu rozvířily v komoditním světě především ropu a zlato. Nejdřív jízda nahoru a potom zase dolu. Ropa je však pro nás zajímavější, neboť zde máme spready i opční výpisy.

Roční graf ropy CLG20

TWS

Roční graf kontraktu na ropu WTI s dodáním v únoru 2020. Naznačil jsem dvě hlavní SR úrovně. Horní okolo ceny 63,70 a spodní je okolo 50 USD za barel. Střed fialově na ceně okolo 57 USD/barel. To je zřejmě „hřiště“ pro nejbližší období.

Graf CLG20 – 6 měsíců

TWS

Poslední půl rok.

Poslední měsíc CLG20

TWS

Zejména předposlední svíčka je středeční horská dráha. Ta znázorňuje pohyb ceny v hlavních obchodních hodinách, tedy od 15,30 do 22,00 našeho času. A teď včetně obchodů mimo hlavní hodiny.

Cenová volatilita dne 8.1.2020

TWS

Opět měsíční graf a pro někoho možná hrozivý den na burze. Bez stop lossu nebo jiné formy jištění, opravdu nepříjemná obchodní seance. Osobně jsem byl také překvapen tak rychlým poklesem ceny ropy. Předpokládal jsem, že napětí vydrží déle. Zajištěný jsem však byl a riziko na short stranu jsem redukoval ještě před rychlým poklesem.

ropné pole

Noční vystřelení ceny na 65,71 způsobil Íránský raketový útok. Ale protože nic moc nepoškodil a došlo na smířlivější rétoriku, cena spadla až na 59,12 během jednoho dne a pak se mírně vrátila zpět. Rozdíl 6,59 USD za barel je přes 10% v jednom dni se jedná o opravdu velkou volatilitu.

COT nastavení Large Traders

spreadcharts.com

Zde vidíte zelené pole a červenou vodorovnou čarou nastavení pozic velkých spekulantů. Jedná se o blízké vyhrocení na LONG stranu, tedy indikace na možný pokles pozic a tím tlak na pokles ceny ropy. Tomu také odpovídá nastavení Term Structure – struktury trhu.

Struktura trhu ropy WTI

spreadcharts.com

Modrá křivka struktury trhu ( nynější stav ), jasně naznačuje, že návratem k normálu je pokles levé strany nebo růst pravé strany Term Structure. Tedy o posílení contanga, což je plus pro bear spready. Dlouhodobá strategie je tedy zřejmá. Nicméně zejména první čtvrtletí roku bývá z hlediska sezonality spíše pro ropu růstové a to i s ohledem na omezení těžby ze strany OPEC+. Připočteme-li stále určitou nervozitu politickou, je těžké krátkodobě predikovat směr trhu. Snad jen to, že bude zřejmě přetrvávat zvýšená volatilita.

Histogram contanga

spreadcharts.com

Z pohledu na histogram contanga je také situace poměrně zřejmá. Preferujte tedy spíše vzdálenější a úzké spready, pokud bude chtít do trhu vstupovat. Ti z Vás co obchodují 3V, tak nyní spíše vypisujte na nižších deltách, tedy dále od trhu. S ohledem na zvýšenou volatilitu. Nováčkům trh nyní nedoporučuji.

Opční výpisy

Zmínil jsem v úvodu opční výpisy. O co jde? V době, kdy komodita lítá a má volatilitu, dostáváme za opce pěkné peníze. Vypisuji proto opce, call a put.

Jak na to? Můžete se zdarma přiučit v bezplatném opčním kurzu, který od pondělí startuje můj kolega Martin Kopáček.

Ahoj Roman, ať se daří

Tagy: COT reportdivergencekomoditní spreadyRoman Horkýspreadyterm structureTagy: komoditní spreadyRoman Horkýspoluprácevše nejlepší
Tagy: komoditní spreadyRoman Horkýsložený výnosvýnoszisk

Roman Horký
Roman Horký
Podnikatelem je od roku 1992 do současnosti. Koníčky: Silniční i MTB cyklistika a obchodování komoditních spreadů na burze. První kontakty s kapitálovým trhem získal Roman Horký v roce 1990 přes otevřené podílové fondy bank a finančních institucí. Roman získával zkušenosti s obchodováním na pražské burze, posléze přesedlal na burzy v USA. Dlouhodobě se zabývá studiem kapitálových trhů. Za investiční a traderský vzor Roman považuje amerického komoditního obchodníka Larryho Williamse. Roman Horký se specializuje na komoditní spready, které obchoduje šestým rokem. Je zastáncem učení praxí a propagátorem jednoduchých postupů. Doplňkově obchoduje opce na komoditní futures, samotné komoditní futures. Obchoduje také opce na volatilitu. Dlouhodobé obchody, z části i investice, realizuje také na akciích - zde preferuje především dividendové akcie.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.