Komentář k trhu SPY 16.5.2016 – Market Profile®

Roční profil

Vývoj minulého týdne byl poněkud nejednoznačný, když po počátečním růstu k hodnotě cca 208,50 se trh opět vrátil poblíž ke své „startovní“ úrovni z pondělka. Stále se tak víceméně pohybuje uvnitř trading range, o které jsem psal již v několika předchozích článcích. Potvrdila se tak predikce vývoje do strany, ačkoliv se trh pohyboval o něco výše, než jsem předpokládal. Volumové POC tohoto roku se nám opět posunulo, a to na hodnotu 205,78, takže zhruba o bod výše než minulý týden. Vzhledem k tomu, že trh v pátek zavřel podobně, jako ten předminulý, roční S/R úrovně není třeba upravovat a můžete nechat zakreslené ty z předchozích článků. Optikou ročního VWAP vidíme, že trh na naznačenou důležitou oblast podpory silně zareagoval a opět se do ní vrátil – viz obrázek a viz předchozí článek, kde jsem na to upozorňoval.

Roční VWAP: reakce na důležitou support úroveň. Podruhé se však již na tuto úroveň spoléhat nebudu...

Roční VWAP: reakce na důležitou support úroveň. Podruhé se však již na tuto úroveň spoléhat nebudu…

Měsíční profil

Květnový profil je stále „zamčený“ uvnitř dubnového. Minulý pátek se nám dotvořila měsíční IB, takže nám mj. vznikly nové S/R úrovně. První měsíční rezistencí bude 150 % IB na hodnotě 210,88 (zde zároveň souběh s VAH měsíce dubna na cca 210,50 a větší prodejní výběžek!!!) – pohyb výše nad tuto úroveň pro tento týden nepředpokládám. Další rezistencí by pak byla hodnota 200 % IB na 213,80 spolu s VAH loňského května. Supportem pak zůstává nákupní výběžek na low dubnového profilu na 203,06 – 203,70, pak nový na 150 % IB 201,56, poblíž kterého je rovněž VAL března na 202,40. 200 % IB je na hodnotě 199,24.

Měsíční MP: nové S/R úrovně na základě IB, souběhy levelů.

Měsíční MP: nové S/R úrovně na základě IB, souběhy levelů.

Týdenní profil + denní profil

Týdenní profil se v minulém týdnu vyvíjel mezi POC týdne od 25.4. a POC minulého týdne – viz obrázek. Tyto hladiny zde alespoň krátkodobě zafungovaly jako rezistence, respektive support. Opět se sice nejednalo o přesný „tickový“ odraz, ale jak už jsem zde psal, pro naše obchodování opcí je to více než dostačující přesnost. POC minulého týdne je o něco málo výše než POC toho předchozího, a to na hodnotě 205,80 (takže téměř stejné jako roční POC). Zde se tedy nachází týdenní rezistence.

Týdenní MP: týdenní vývoj mezi S/R úrovněmi. Týdenní rezistence - POC.

Týdenní MP: týdenní vývoj mezi S/R úrovněmi. Týdenní rezistence – POC.

Shrnutí

Na trhu se nám vyskytl již třetí poklesový týden v řadě, i když k prolomení low minulého týdne nedošlo. Trh se aktuálně nachází poblíž své dlouhodobé i krátkodobé rovnováhy. Může to být jednak předzvěst pohybu do strany, anebo také přicházejícího většího pohybu. Větší prostor pro silnější pohyb vidím momentálně směrem dolů, a to až k úrovni cca 197. K odlišení, zda nás čeká spíše pohyb do strany, nebo trendový pohyb mi pomohou reakce na naznačených S/R úrovních…

 

Jan Vašíček
Obchodování na burze se jako koníčku při zaměstnání věnuji již od roku 2008, kdy jsem začínal na české burze. V roce 2010 jsem začal s obchodováním v USA, kde jsem rozvíjel obchodní strategie dle technické analýzy na indexových futures. Intraday trading je však časově náročný a postupně jsem zjišťoval, že pokud chci zůstat ve svém zaměstnání, tak to pro mě není to pravé. V roce 2011 jsem se na seminářích L. Turka a R. Dvořáka (CzechWealth) seznámil s obchodním přístupem na základě Market Profile®. Ačkoliv mě tento přístup okamžitě zaujal, plně jsem se mu začal věnovat až v roce 2013. Nyní Market Profile spolu s Price Action používám k analýze trhu pro obchodování opcí (především ETF SPY a TNA), což se dá časově dobře kombinovat s mým zaměstnáním a začínám jej postupně využívat také k swingovému obchodování měnových párů na forexu. K analýze trhu, z níž čerpám k psaní komentářů na tomto blogu, využívám software NinjaTrader® v kombinaci s vizualizacemi Market Profit Pack©. O investování se zajímám celkově, trading je mým koníčkem, který mi přináší možnost přivýdělku.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.