Napsal jsem minulý týden článek pro server iDNES o tom, jak vidím naše domácí populaci a její vztah k investicím. Dostal jsem pak od několika kamarádů zprávy, že v diskusi pod článkem ze mě dělají pěkného pitomce J. Sám jsem před lety učinil skvělé rozhodnutí. Žádné diskuse nečtu a ani do nich nepřispívám. Tím méně pokud se jedná o investiční underground. Mám tak mnohem více volného času a klid v duši. Závěr, který bych z toho udělal je takový: Češi jsou ve velké většině mimořádně chytří, prokouknou hravě všechny záludnosti a háčky a nechají se nikým napálit. Snad i proto mají pořád …
Ale to jen tak na okraj. Dnes chci mluvit o indikátoru, který jsem v kurzu pracovně nazval „jednička“ a musím přiznat, že co se týká akciového trhu (ale nejen jeho) byl v uplynulých letech skutečně JEDNIČKOU a dokázal mně vydělat dostatek prostředků a v mnoha situacích také ochránit můj kapitál.
Ze samotného grafu je jen velice těžké vyčíst potřebné informace. Nedozvíme se, kdy je trh skutečně drahý, nebo kdy je naopak levný. Ano, pro akciové trhy máme klasické poměrové ukazatele. Ty jsou velice užitečné zejména z dlouhodobého pohledu. Mám-li ale alokovat prostředky a řídit svoje portfolio aktivně v horizontu týdnů a měsíců, pak si s těmito čísly nevystačím.
Jednička se mi v takovém případě výborně osvědčila. Předně musím říct, že ji k aktivním obchodům používám zásadně s trendem. Tedy v rostoucím trendu uvažuji pouze o signálech k nákupu. Tak je to i vyznačeno na grafu ETF kopírujícího hlavní americký index SP500. Ve velké většině případů měla jednička pravdu a trh následně pokračoval vzhůru. A ty pohyby nebyly vůbec malé…
Stejně tak ovšem mohu JEDNIČKU použít jako varování. Pokud vyšle prodejní signál, je na místě být opatrný. Neříkám, že v takovém případě má obchodník ze svého rozjetého „trejdu“ vystoupit. To může být často příliš brzy. Nebývá ale od věci zamyslet se nad nějakou pojistkou. Přitáhnout svůj stoploss, nebo pořídit si opční krytí.
Když jednička ukázala nebezpečí, pořídil jsem si na počátku srpna put spready, které mně velice zpříjemnily zářijovou paniku na trhu. Naopak, když se jednička nedávno dostala poblíž nákupního signálu, velkou část pozice krycích opcí jsem se ziskem prodal. A protože máme po FEDu zase minimální volatilitu, přeroluji za pár šupů zbytek své ochrany o pár měsíců dál. A budu zase klidně spát…
Jak vypadá portfolio mých nekomoditních strategií od počátku srpna, ukazuje poslední dnešní obrázek.
Vše funguje jak má. Moje portfolio složené z ETF jen minimálně ztrácí, ale na druhé straně překonává index. Stejně tak prostředky vyčleněné do domácího akciového trhu. Tato investičním Bohem zapomenutá kotlina se těší jednomu z nejvyšších dividendových výnosů na světě a mám dojem, že je dobré v ní být zainvestován. O některých z pravidelných opčních strategiích jsem již mluvil. Celkem používám čtyři a je to povětšinou opravdu rutina. Pondělí, středa, pátek. Pondělí, středa pátek. Pondělí … Někdy ale taková rutina celkem výnosná :).
Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!
——————————-
Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:
Vstupte do mého komoditního kurzu!
———————
Jak jsem se dostal k obchodování komodit? Moje „Cesta k tradingu“ je k dispozici v elektronické podobě.