Co si myslí o tradingu George Clooney?

To opravdu nevím. 🙂 Ale povím vám, co o tradingu říká Tomáš Suk, účastník několika kurzů Finakademie.cz

S Tomášem jsem se setkala v pražské kavárně jednoho deštivého dopoledne. Skromný sympaťák, který mě přivítal s úsměvem, byť jsem přišla s mírným zpožděním. Tomáš bydlí v Praze a dlouhá léta pracoval v bance. Dle jeho slov, byť ho banka stála pár vrásek a nějaký ten šedivý vlas, díky této zkušenosti si vytvořil kapitál, se kterým začal obchodovat na burze.

tomas-suk

Tomáši, když se řekne trading, co se Vám vybaví nejdříve?

Je toho hodně. Ale nejdřív se mi asi vybaví takový ten nepopsaný list, kterým jsem na začátku byl. Vůbec jsem netušil, že existuje burzovní svět a že i tady v Čechách jsou lidé, kteří obchodují na burze. Moje představa o burze byla privatizace, Burza cenných papírů anebo film Vlk z Wall Street. Pro mě to byl úplně neznámý svět. A vrátka do tohoto světa mi kdysi otevřel Martin z finakademie.

Takže vlastně vaše začátky byly přes Martina, přes opce?

Ano, našel jsem kdysi od něj nějaký email. Tak jsem si říkal, co to ten trading vlastně je? A tak jsem si koupil Martinův opční kurz. Pak jsem narazil na webinář Václava Pecha a řekl jsem si, že mi ten webinář dává smysl a obchodování komodit vypadá opravdu zajímavě. Chtěl jsem se na to podívat více do hloubky a koupil jsem si také Vaškův komoditní kurz. Přiznám se, že komodity a komoditní spready jsou mi čím dále bližší..

Tomáši, otázka na tělo. Obchodujete na ostrém účtu?

Ano obchoduji live.  První obchody jsem na burze otevřel někdy v září loňského roku. Pochopitelně jsem udělal snad všechny začátečnické chyby, které existují. A burza mi to spravedlivě vrátila zpět. Teď už jsem už klidnější a snažím se dodržovat pravidla a držet se obchodního systému.

Je burza váš hlavní zdroj příjmu?

Spíše je to můj cíl, aby jednou byl.  Aktuálně podnikám a s manželkou ještě něco chystáme, ale mám relativně dost času se burze věnovat.  Takže zatím se sice o hlavním zdroji příjmu mluvit nedá, ale tento typ byznysu mi sedí a jak říkám, je to můj cíl do budoucna.

Zmínil jste, že máte Komoditní kurz od Václava Pecha. Jak byste tento kurz ohodnotil?

Jednoznačně kladně. Výborně sestavený kurz, kde vše dávalo smysl a výklad byl naprosto srozumitelný i pro úplného začátečníka. Z mého pohledu naprosto ideální způsob jak začít na burze.

Daří se vám tedy aplikovat Vaškovy zkušenosti z kurzu do vlastního obchodování?

Určitě daří. Je to základ, na kterém stavím. Každý víkend si udělám analýzu příležitostí, jak mne  to Vašek v kurzu naučil. V pondělí se pak podívám na video, jak to vidí Václav, což mně dává perfektní zpětnou vazbu. A když to vidíme stejně, mám radost.

Vím, že jste také velmi aktivním členem diskuzního fóra. Jaký přínos má pro vás toto fórum?

Na fóru se schází spousta lidí, sdělují si tam své názory a zkušenosti. Nasávám zde nové myšlenky a nápady, které jsem předtím neznal. A je to pro mě opět i zpětná vazba. Můžu si tedy porovnat své myšlenky nejen s Václavem, ale i s ostatními tradery. Pro mě tedy je fórum velkým přínosem.

Tomáši, jaká byla vaše největší lekce nebo zkušenost v tradingu, se kterou byste se chtěl s námi podělit?

Asi chyby, které jsem dělal. Například, když jsem po volbě Donalda Trumpa vstoupil do platiny s myšlenkou, že to bude super obchod. Nedíval jsem se na grafy, nedíval jsem se, co dělají velcí hráči… Takže mě potom platina „vyškolila“. Chce to opravdu disciplínu a nejednat bezmyšlenkovitě.

Pro každého tradera je velmi důležitá psychika a podpora. Co říká na trading vaše rodina?

Už si zvykli…  Ale ty začátky! Neznám ve svém okolí nikoho, kdo by se tradingem zabýval. Jsem ve své rodině vlastně průkopník a tak jsem si vyslechl různé názory. Od krachu a prodělání peněz až po obavy o mé duševní zdraví.

Co je pro vás motivací pro obchodování na burze?

Mně burza prostě sedí. Už když jsem pracoval v bance, říkali o mě, že jsem individualista a ne týmový hráč. Baví mě, že si sám řídím obchody a výdělky. Je to pro mne určitá cesta k nezávislosti. A když se mi podaří stabilně ziskově obchodovat, budu spokojen.

Začátky v tradingu bývají těžké.. Co byste poradil začínajícím traderům?

Určitě vydržet! Nevzdávat se po prvním neúspěchu. Na diskuzním fóru jsem například viděl spoustu uživatelů, kteří postupně odpadli. Nevím, jestli je to přestalo bavit, nebo nezvládli situaci po nějaké ztrátě. Prostě je jedno, jestli nějaká platina zrovna nejde mým směrem. Příště třeba už půjde správně.

Tomáši, neodpustím si poslední otázku: Jste v plusu? Kolik obchodů máte do měsíce?

V tuto chvíli jsem na kladné nule. Bylo tam i pár chybných obchodů. Ale já to prostě beru tak, že bez živého obchodování se člověk nikdy neposune. Demo je dobré si vyzkoušet, ale pak pokračovat na reálných penězích. To je jiná škola. A co se týká počtu obchodů? Samostatných futures kontraktů na komodity je méně. Třeba jen 1-2 obchody do měsíce. U spreadů je situace trochu jiná. Už i díky jinému marginu na obchod. Sleduji pečlivě i Elenin Spreadový report, který je velkým pomocníkem. Spreadových obchodů mám pak do měsíce i 10  až 12. Teď například čekáme na situaci na mase a na pomerančovém džusu.

Když jsem dopíjela kávu, napadlo mě, že jsem se měla Tomáše zeptat, jak vidí situaci „na kávě“.

Tak třeba příště.  Tomáši, děkuji Vám za příjemně strávený čas při rozhovoru a přeji Vám, ať brzo dosáhnete mety stabilně ziskových obchodů.

PS:  Tomáš se učil komoditní obchodování u Vaška Pecha. Jak to vlastně funguje? Jak Vašek vybírá obchody? Jaké používá nástroje? Podívejte se na toto video a přihlašte se na bezplatný webinář.

 

 

komodity manual

Komoditní manuál zdarma

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů