Amerikáni slavili a odložili vyhlášené COT reportu až na pondělek. Pro mě velice pozitivní zpráva. Nemusel jsem si kazit slunečný víkend hloubáním nad grafy zobrazenými na monitoru mého postaršího notebooku a přemítáním jestli obchodovat, nebo ne. Mám dokonce dojem, že toho do konce roku už moc nezobchoduji. Nepotřebuji to. Snad když se zjeví něco opravdu, ale opravdu evidentního. Navíc můj obojaký párový obchod na čínských akciích, o kterém jsem psal tady si vede velice dobře.
To, že jsem strašný lenoch mně jednou vyčítala moje známá. „Já vím, mám mnoho chyb,“ zněla moje odpověď. Ona však ve výčtu toho, co „normální lidé“ dělají nepřestávala a mně nezbývalo, než vytasit další větu, kterou v takových případech používám. „Je tolik věcí, které bych mohl dělat lépe…“ Vida, že se nadechuje a opět se chystá pokračovat, rychle dodávám: „Jsem opravdu rád, že mně s tím pomáháš.“ Diskuse okamžitě skončila a přešla do stavu několikadenního klidu.
Při houpání v síti, kterou máme nataženou mezi dvěma palmami ale přece jenom nutí uvažovat o tom, co se odehrává. Na komoditách jsme si zvykli být v posledních letech hlavně short. A nebyla to špatná strategie. Nic netrvá věčně. Mám takový pocit, že se downtrend komoditního trhu může poměrně brzy vyčerpat a ceny mohou začít znovu růst, nebo v horším případě stagnační období.
To má samozřejmě implikace i pro moje obchodování. Většina (zdaleka ne ale všechny!) obchodů, které jsem v posledních letech udělal byla na krátkou stranu. Z mých komentářů je patrné, že jsem skeptičtější k jasným short obchodům, které COT report v poslední době přináší. Proč? Uvedu jen některé důvody a budu se snažit být stručný.
Zde mohu uvést příkladem třeba tolik diskutovaný cukr. Jeho cena na základě převisu nabídky klesala téměř pět let. Nedávné fundamenty ukázaly, že se situace pomalu obrací. Věnovat pozornost fundamentům radí i jakýsi Lorenzo…
Další velký downtrend je viditelný na ropě. Ropa klesá už tuším druhým rokem a dokonce i slovutný Goldman Sachs věští, že ve své křišťálové kouli vidí cenu barelu na dvaceti dolarech. Jak se ale chovají ceny ropu ze sezónního pohledu? Cena ropy roste zpravidla od února do konce prázdnin. Poté, co opadne motoristická sezóna dochází i k poklesu cen ropy. Jak se chová ropa aktuálně? Na konci srpna jsme byli svědky cen pod 40 USD za barel a nyní? Nyní jsme výše. Ropa je silnější, než bývá v tomto období zvykem.
Tom McClellan nedávno ukázal zajímavou situaci na dlouho klesajícím trhu s mědí. Když abstrahoval od hodnoty rostoucího USD a vyjádřil cenu mědi v JPY našel zajímavý, přibližně desetiměsíční cyklus, podle něhož se měď v posledních letech řídí (zdroj dat: www.mcoscillator.com)
Článek vydaný v polovině listopadu předvídal blížící se dno trhu s tím, že konstatoval, že k obratu trhu je zřejmě ještě nějaký čas. Na trhu chyběla patřičná panika, kterou by ukázal jím používaný Rate of Change.
Mezitím už k takové situaci došlo a bude zajímavé sledovat, zda se nezjeví, nějaký trend changing pattern. V takovém případě by se otočila situace na dalším dlouhodobě klesajícím komoditním trhu.
Pohled na graf relativní výkonnosti sektoru základních materiálů vůči akciovým trhům ukazuje, že nejhorší máme již možná za sebou
Mimořádný sešup se zastavil na konci září a od té doby výkonnost akcií ze sektoru „basic materials“ široký index překonává. Nejhůře možná již bylo.
Výčet není zdaleka úplný, ale za zamyšlení stojí. Možná i proto se budu raději houpat ve své síti a situaci sledovat jen občas a z povzdálí. Jako zde, kde mě přítelkyně přistihla při sledování „štvavých vysílaček“.