Burza: Kolik do začátku, jaký broker, jak na daně

„Začínám se zajímat o burzu a tak mne napadlo pár otázek. Kde mám otevřít účet, jaký potřebuji kapitál a jak budu platit daně?“ je jeden z častých dotazů, které velmi často dostáváme.

Podíváme se na odpovědi dvojí optikou 🙂

Žádný kapitál, žádný broker, žádné daně

Pro naprosté nováčky doporučím tento postup: Nejdřív pochopit, pak provádět. Tajemství úspěchu není v tom, že si opatříte velký kapitál, protože nyní stejně nevíte, jak s ním pracovat. Úspěch vám nepřinese ani založení účtu u brokera, protože nevíte co a jak máte obchodovat. A už vůbec se nemusíte zabývat daněmi, protože nemáte co zdanit.

Žebřík vítězů

Tajemství úspěchu spočívá ve správně zvoleném postupu, který vás dovede z ziskovému obchodování. Postup je následující:

  1. „Se učit, se učit, se učit“. Nejdřív si musíte vybrat oblast tradingu, která vám bude „pasovat“. Já začínal s intradenním obchodování, zkoušel jsem spready. A zakotvil jsem u opcí. Nyní si dál rozšiřuju moje akciové portfolio a pohrávám si opcemi na komodity. Nejdřív si tedy vyzkoušejte, který styl obchodování vám sedí.
  2. Kapitál. Většina nováčků začíná velmi skromně. Já začínal s minimální mzdou 2.000 Kčs (ano, devadesátá léta, před rozdělením ČSFR). Žil jsem, lidově řečeno, „z ruky do huby“. Ale hledal jsem si možnosti přivýdělku, začínal jsem v malém podnikat. A hlavně jsem šetřil a ukládal peníze stranou. Postupně jsem si nastřádal první kapitál, tehdy závratných 5.000$ (při kurzu 40 Kč/$) a při platu 14.000 Kč. Šetřete a trénujte na demu.
  3. Trénink. I když máte kapitál, stejně trénujte na demu. Zkoušejte si postupy tak dlouho, dokud si nebudete zcela jistí, že umíte obchodovat. Mimochodem, burza je jediný byznys, který si můžete takto natrénovat : bez peněz a bez rizika.
  4. Broker. Teprve až když víte, že umíte obchodovat a dosahovat zisku … když jste si jisti, že obchodní styl vám sedí .. řešte brokera
  5. Ostrý trading. Začínáme obchodovat na ostrém účtu a když vyděláme, pak teprve řešíme …
  6.  …. daně

A teď tedy naostro

Takže už nejste nováček. Máte zvolen váš vlastní styl obchodování. Máte natrénováno na demu. Dokážete v klidu najít obchody, dokážete do nich bez emocí vstoupit, vybrat zisk, zavřít ztrátu. Výsledky demo obchodování vám ukazují, že jste ziskový obchodník, že už to prostě máte „mezi ušima“.

Je tedy čas sáhnout do prasátka a připravit si kapitál, který jste si našetřili (viz bod 2). Kolik? Jako burzovní obchodník, který už zná svůj styl obchodování a ví, co a jak obchodovat, to samozřejmě už dávno víte 🙂 Ano, takhle jednoduché to je: výši kapitálu si už umíte zodpovědět sami. Tím sami sobě prokazujete, že nejste neznalý zelenáč, ale že víte, co čeho chcete jít. Ano, takhle jednoduché to je 🙂

Autorská poznámka: Já začínal s 5.000$, jak jsem psal výše. Šetřil jsem na to dlouho, a během šetření jsem trénoval.

Broker. Zase jednoduchá odpověď: U koho jste se učili váš styl tradingu? A jakého používá brokera? Jaké k tomu má důvody? Vsadím se s vámi, že vám váš učitel poví, kde a hlavně proč obchoduje – to proto, abyste byli na stejné vlně a používali stejného brokera a platformu. Pokud se budete učit u praktika, uvidíte ostatně jeho screeny z platformy, nebo videa se záznamy obchodů, takže budete nepochybně chtít používat totéž.

Autorská poznámka: Používám Interactive Brokers, respektive IQ-trade. Obojí je totéž, stejná platforma a poplatky. U IQ-trade máte navíc možnost získat 3.800 Kč zpět na účet – ukážeme si to na konci Opčního kurzu zdarma. Takový malý dárek do začátku 🙂

Daně. Až budete obchodovat svůj styl, na živém účtu – a až si budete vydělávat peníze – začnete řešit daně. Dokud nic neumíte, nic neobchodujete. Daně řešte až budete mít CO danit.

Autorská poznámka: Nerozumím účetnickým standardům, nechci riskovat nesprávný výpočet. Platím raději pár tisíc za rok účetní, která ze mne tohle břemeno sejmula.

Ať se daří!

Martin

PS: Jak obchoduji opce? Velmi jednoduše :)  Manuál zdarma si stáhněte zde:
Martin Kopáček manuál zdarma

Chcete umět naše postupy, chcete znát kompletní know-how? 
Vstupte našeho Online kurzu a budete to umět také:


Martin Kopáček
Martin Kopáček
Obchodováním na burze se zabývám od roku 2005. Specializuji se na výpisy opcí na akcie a na indexové ETF. Preferuji časově nenáročné strategie s vysokou pravděpodobností úspěchu.Důraz kladu na pochopení trhu, na fundamenty. Preferované opční strategie: naked put, put spread, Iron condor, strangle, covered call. Oblíbené podklady pro opční obchody: SPY, TNA, akcie z S+P indexu Styl: vypisování opcí a opčních strategií, příjmové (kreditní) strategie, vyhodnocení fundamentu a volatility. Od roku 2010 realizuji individuální tradingové konzultace pro zájemce o obchodování opcí.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.