Algo trading vs. diskreční trading, co je lepší?

Při diskusi narážím často na dilema, zda je lepší algoritmické obchodování nebo diskreční přístup. Proti algo tradingu jsou obvykle nejvíce vysazení nováčci. Ti ještě nemají tolik zkušeností, ale často si myslí, že mají všechnu moudrost světa :). Ale já po pravdě nebyl jiný. Algo tradingu jsem se velmi dlouho bránil a nyní vím, že to byla chyba. Častým argumentem proč ne algo trading je neznalost programování, já ale používám nástroje, kde nejsou prakticky vůbec potřeba. A pokud něco potřebuji naprogramovat, pak tradestation má tak jednoduchý jazyk, že se s ním naučil pracovat i počítačvý analfabet jako já :). Navíc absolventi mých kurzů dostanou „skládačku“, pomocí které si mohou snadno vytvořit strategii spojováním patřičných bloků dohromady. A pokud bude potřeba něco složitějšího, jsem připraven jim pomoci.

Co je tedy lepší? Algo trading nebo klasika?

Nechci zde dávat soudy co je lepší, každé má něco do sebe, spíše se podívejme na každý přístup zvlášť a uděláme si z toho obráze.

Algo trading

Algo trader přesně ví, co má od své strategie očekávat. Má udělaný backtest na deseti letech historie, který je z hlediska provedení naprosto přesný. Má simulované skluzy i roztahování spreadů. Přesně ví, co od strategie očekávat – jaké maximální riziko, velikost zisku, úspěšnost atd. Navíc vše v dlouhodobém horizontu a podpořeno velkým množstvím zátěžových testů aby vyloučil možnost, že strategie do budoucna přestane fungovat. Velkou výhodou je, že vývoji se může věnovat kdykoli a během chodu nemusí být vůbec přítomen u PC. Může tedy snadno obchodovat např. asijskou seanci.

Na druhou stranu musí algo trader umět s portfoliem pracovat. Žádná strategie nevydrží věčně a je tedy potřeba ji hlídat. Může také strategií nasadit více, třeba 20 najednou. Nefunkční strategie nahrazuje novými a ve vývoji equity prakticky ani nemusí poznat výrazné výkyvy.

 

Diskreční trading

Diskreční trader oproti tomu staví na své zkušenosti a citu pro trh. Tento obchodník obvykle neobchoduje podle přesné strategie, ale pouze podle rámcové. Takový obchodník tedy neví maximální riziko strategie, úspěšnost ví jen z historického vzorku a nedokáže udělat relevantní backtest. Ruční backtesty budou vždy značně nepřesné a jejich zhoršení o 30% apod. je spíše pouze náplast na duši. Diskreční obchodník také nepozná, kdy přestala jeho strategie fungovat.

Na druhou stranu takový obchodník může dosahovat lepších zisků, než algo trader, který klade přísný důraz na kvalitu každé strategie, kterou nasadí na trh.

 

Co je tedy lepší?

Každý přístup má své pro a proti. Já sám se mnoho let držel diskrečního přístupu, jakmile jsem však objevil algo trading, našel jsem pohodlí. Není to méně náročné, ze začátku je to velmi náročné a to i časově, nicméně můžete vývoj dělat kdykoli. Třeba v noci a nemá to vliv na vaše obchody. Nemusíte se 8 hodin denně soustředit na trh a hledání vstupů. Pro mne je tento směr i klidnější, protože vím, co očekávat. Algo trading mne tak dnes již pokrývá velkou část portfolia – forex, futures i akcie a etf. Diskreční obchodování stále tvoří součást mého portfolia, ale to spíše jako „koníček“ když mám čas a nebo na vyšších time framech. Na D1 obchoduji diskrečně běžně.

[reklama]

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.