V nedělním webináři jsme si mimo jiné ukazovali, jak lze být „panem domácím“ i bez nemovitosti. Je to příjemná myšlenka: Kasírujete nájemné, ale přitom nekupujete dům ani byt. I ČR se začíná objevovat aspoň zárodek „kolektivního investování do nemovitostí“. Jaký je princip a jak na tom vyděláme?
Základem je myšlenka, že portfolio investora chrání před výkyvy. Pokud koupíte jeden byt, a vedle se vám přistěhuje hlučný soused, máte problém – nájemníci z vašeho bytu odejdou. V Americe jsou firmy, které nakupují do portfolia desítky, stovky i tisíce nemovitostí: byty, hotely, sklady, prodejny…
Může jít také o servisní firmy: Realitní firmy, makléřské pooly, služby správy nemovitostí atd. atd.
Tím se eliminuje riziko. Když jedna nemovitost nevynáší, vůbec nic se neděje. Princip „nedávat všechna vejce do jednoho košíku“ zde znamená, že firma vyhledává kvalitní nemovitosti, kupuje je a pronajímá. Podílníci na tom vydělávají.
Na webinářích jsme si ukazovali třeba HT a další firmy. Dnes si to ukážeme na celkem populární (i když rozhodně ne té nejlepší) firmě Brookfield Real Estate Services Inc., kterou na burze najdete pod tickerem BREUF. Tato společnost není klasický vlastník nemovitostí – peníze inkasuje od realitních makléřů, kteří jsou registrováni pod značkami Royal LePage, Via Capitale a Johnston & Daniel.
Firma působí v Kanadě, kde má přes 18.000 realitních kanceláří. Zajišťuje servis pro makléře a má přes 30% vyšší úspěšnost při uzavírání obchodů, než je průměr branže. To samozřejmě přitahuje zájem. Firma hezky roste a rozšiřuje svoje kanceláře.
Firma už 4x zvýšila dividendu. Při současné ceně akcie se dividenda pohybuje kolem 7-7,5%, což je fajn pasivní příjem. Výplatní poměr je nyní, po započtení daně, kolem 80%.
Mrkněme na typický ukazatel, který sleduje většina investorů, P/E. „Péíčko“ je nyní na hodnotě 13, což je na tento sektor mírně výše. Průměr sektoru je 10-11. Z hlediska klasické teorie je nyní tedy akcie nadhodnocena. Řešení je jednoduché, ti trpělivější si prostě počkají na pokles – cenový graf od roku 2007 máte zde (zdroj: finance.yahoo.com)
Dnes jsme si tedy ukázali, že lze být „majitel realit“ i když žádný tzv. investiční byt či dům nekupujeme. Je dobré si uvědomit, že koupě bytu či domu na pronájem je jeden nejrizkovějších kroků – stačí změna daňového zákona, přistěhování nepříjemných sousedů, vznik spalovny či zapáchajícího provozu poblíž, stavba nové silnice – a rázem cena padá k zemi.
Kdo nemá peněz nazbyt, ale chce inkasovat nájemné, má příležitost s firmami, které vlastní portfolio nemovitostí – anebo poskytují v tomto segmentu služby. Ukazovat si to budeme podrobně v našem kurzu, který bude brzo startovat 🙂
PS: Vše, co uvádím, berte jen jako ukázku pro lepší pochopení. Nejde o investiční doporučení! Než investuji do akcie, prohledávám toho daleko víc …
Chcete si budovat pasivní příjmy, zabezpečit sebe a rodinu? OK, podívejte se zdarma na několik rad, které vám do začátku dávám: