Akcie: Důchod je past

Celý život poctivě pracovat a těšit se na zasloužený důchod. Bude čas na cestování, rodinu, koníčky – bude to super! Má to ale malý háček. Asi jste se při cestách po světě taky setkali s fenoménem německých či holandských důchodců. Sedí v all inclusive rezortech u piva nebo cizokrajného koktejlu, usmívají se a chytají bronz. Potkáte je na Mallorce, potkáte je v Egyptě, potkáte je na jihu Španělska ale i na Kanárech.

Kde je sakra chyba?

Pokud máte pocit, že podobný fenomén v případě českého důchodce moc nefunguje, máte tento pocit správně.Průměrná mzda v Česku ve čtvrtém čtvrtletí 2017 meziročně vzrostla o osm procent na 31 646 Kč. Průměrná výše starobního důchodu bez rozdílu pohlaví činila v roce 2017 přesně 11 850 Kč.

Co nám tyto čísla říkají? Pokud bychom měli průměrný příjem a šli do důchodu dnes, pohoršili bychom si skoro trojnásobně. Při cenách ubytování, jídla, léků a dopravy – myslíte že z těch jedenácti tisíc jde pořídit jedna dvě pěkné dovolené za rok, jako to dělají třeba v Německu?

Další špatná zpráva, bohužel

A teď další špatná zpráva. Co udělá stát, bude-li pokračovat aktuální trendy, tedy delší délka života = více důchodců a malá porodnost = méně pracujících? Samozřejmě, nebude mít kde na důchody brát peníze, a dřív nebo později přestaně minimálně dorovnávat inflaci. Jinými slovy, důchody budou muset být menší a menší, protože na ně stát nebude mít kde brát.

Často čtu naštvané komentáře, jak stát všechno utratí a kvůli němu budou důchody tak špatné. Je to pravda jen částečně, stát opravdu nemůže za to, že se rodí méně dětí a že důchodci umírají později. Za co stát ale může je to, že na důchod nepřipravuje všechny své občany včas.

Libo milionek? I pro děti, vnuky a pravnuky?

Pokud začnete na důchod spořit ve 30, máte do 70 možnost udělat si několikamilionový finanční polštář, díky principu „složeného úročení“. Je jenom na vás jaký produkt si zvolíte pro úročení svých úspor, důležité je ale začít včas, připravovat se na důchod. A když nic jiného, budovat bohatství. Nejen pro sebe, ale i pro své děti. A přesně tohle stát má učit, musí vychovávat, musí naučit každého středoškoláka, jak si spočítat úrokovou sazbu, hypotéku, úvěr, spořící výnos. Dokud toto nebude umět každý, budou v Česku stále chudí důchodci a těšení na hezký důchod bude jenom past, do které nechcete spadnout.

Do penze může jít s několika miliony každý, kdo dokáže za den ušetřit 20 korun. Uvidíte, jak vybudujeme s „dvackou“ skutečné bohatství a především i pasivní příjem. Ti chytřejší už vědí jak to zařídit, aby náš „důchod“ dokonce po nás zdědily děti, vnuci, pravnuci…

Start, jedeme!

Abych vám tuto myšlenku více rozvedl, připravil jsem pro vás dvoutýdenní bezplatný kurz, kde se na problematiku důchodového fondu a spořících produktů na českém trhu podíváme opravdu zblízka. Přihlásit se můžete tady, předchozí lekce si rozkliknete v té, která vám přilétne do mailu ZÍTRA.

Tomáš Walter
Tomáš Walter je vyhledávaný investiční poradce a specialista na akciové trhy. Získal titul inženýra v Česku, ale i titul Master of Science v USA, kde pracoval několik let jako vrcholový manažer. Po návratu do Česka působil jako manažer také v největších mediálních domech (CNC, CME) a budoval svoje investiční portfolio. Poslední 3 roky už pouze investuje, podniká a věnuje se své rodině, sportu a dobrému pivu.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.