Pro komoditní investory je report WASDE (World Agricultural Supply and Demand Report) jedním z nejdůležitějších orientačních bodů. Každoměsíční zpráva odhadující vývoj světových zásob pšenice (zásoby vůči poptávce), kukuřice, sójového komplexu a bavlny může o budoucnosti leccos odhalit.
Početní aparát, stojící za výpočtem je poměrně jednoduchý, navíc zpráva uvádí kromě vstupních údajů také konečný výsledek a tak není nutné věc detailně pitvat.
Celková zásoba je počítána jako součet odhadované produkce (osetá plocha x výnosy), počátečních zásob a dovozů. Odhad poptávky pak zjednodušeně udává součet kolonek Domestic Total a exportů. Výsledkem porovnání je pak údaj o celkové zásobě dané komodity. Pokud zásoby komodity rostou, je pravděpodobné, že se ceny komodity do budoucna sníží.
Obchoduji příležitosti. Nejsem technický analytik, ba ani ryzí fundamentalista. Při otevření obchodu beru v úvahu oba tato přístupy. Zveřejněné údaje o zásobě komodit jsou pro mě osobně jen jedna informace, která sama o sobě obchod neotvírá. Je ale dobré ji vzít do úvahy.
Minulý týden byla právě taková zpráva zveřejněna a máme-li takovou aktuální příležitost je škoda jí nevyužít a nepodívat se konkrétní situaci v zrninách. A raději s pomocí několika obrázků, než dlouhého psaní.
Jak bylo řečeno, vztah mezi zásobami a cenou komodity je klasická nepřímá úměra. Tedy čím vyšší jsou zásoby (ending stock nebo carryout) tím nižší jsou ceny. Proto jsou v následujících grafech ceny komodit zobrazeny inverzně. A jdeme na to:
Plošný graf ukazuje odhadované zásoby kukuřice. Ty jsou zjevně vyšší, než tomu bylo před rokem. Kukuřice je tedy aktuálně na světě více než dostatek. Od začátku roku 2014 se zásoby zvedly o téměř 17 % (cena poklesla o 10 %). K největšímu růstu „ending stocks“ došlo ve druhé polovině loňského roku a tomu také odpovídá souvislý propad ceny (znázorněna čárovým grafem). Nezapomeňme. Graf pro názornost vykresluje vývoj cen opačně. Růst je tedy poklesem! Nemůžu tady nevzpomenout loňský květnový večer, když jsme s přítelkyní v Bangkoku otevírali společně s lahví červeného vína také krásný kukuřičný short 🙂
Aktuální WASDE ukazuje nadále vysoký stav zásob kukuřice a to jak v USA, tak celosvětově. Hodnoty v USA jsou sice mírně pod očekáváním díky prudce zvýšeným odhadům poptávky po etanolu. Oproti očekávání nedošlo ke zvýšení exportů. Suma sumárum: Kukuřice je stále dostatek. Kukuřice se stále obchoduje v poměrně úzké trading range v rozmezí supportem 366 a resistencí na 392. V dalším může z mého pohledu pokračovat prakticky kamkoli. Zůstane v range? OK. Prorazí nahoru? OK. Dolů? OK. Můj obchod to nebude. Jak jsem napsal výše. Obchoduji příležitosti. Tedy situace, v nichž je pravděpodobnost pohybu mnou odhadovaným směrem velká. Trojtipy neberu.
Ostatní grafy již stručněji. Podstatu jsem ukázal na kukuřici. Sójové boby. Vždycky jsem chtěl obchodovat sójové boby. Byl to kdysi, když jsem dělal na burze první kroky můj sen. Každý máme nějaké sny… 🙂
Tady je závislost ceny na odhadech velikosti zásob snad ještě vyšší. Výše zásob sójových bobů podle WASDE z 10. února poklesla. Reakce trhu na tento pokles ale byla velice vlažná a na přilákání býků tak bude zřejmě potřeba potvrzení tohoto trendu. Růst hodnoty bobů z konce týdne bych přičetl spíše slábnoucímu USD, než WASDE. Naopak, pokud jsou zveřejněna vyloženě dobrá data a reakce trhu na ně není ryze pozitivní, je to spíš signál k opatrnosti. Tak tomu bylo po lednové zprávě, kdy jsem otevíral svůj short. Celkové zásoby sójových bobů jsou však nadále vysoké. Na nějaký definitivní obrat trendu to skutečně nevypadá.
Aktuální WASDE ukazuje další zvýšení zásob jak v USA, tak celosvětově. Na světě zcela jistě není pšenice nedostatek a tudíž ani tady definitivní změnu trendu pravděpodobně nečekejme. To co mě bude zajímat, tedy budou spíše obchodu na krátkou stranu. Krátkodobý trend je zřejmě do strany, středně a dlouhodobý má pak klesající tendenci.
Graf bavlny berte spíše jako bonus. Trh s bavlnou mi poslední dobou příliš smyslu nedává a také proto jej obchoduji jen vyjímečně. A to i přesto, že vzájemná korelace údajů z WASDE reportu a vývoje cen, je zde skutečně vysoká. Report ukazuje na další zvýšení jak US, tak celosvětových zásob i když americký odhad nabízí možné budoucí snížení.
Jak je vidět z grafů, vazba mezi WASDE a vývojem cen komodit je silná a tak není od věci, si každý měsíc stáhnout Excel a podívat se, co je na poli zrnin nového. Přinejmenším pak člověk nenaletí permanentním komoditním býkům, pro něž je příležitost k nákupu komodit prakticky kdykoli. Špatný komoditní rok 2014 jde ve velké míře na vrub právě zvyšující se zásobě a nikoli tržním manipulacím ze strany JP Morgan a jemu podobných. 🙂
Aktuální pozice.
Uzavřel jsem v týdnu krátkou pozici na dubnovém kontraktu zlata. Absolventi mých kurzů ví, kde se nacházel můj oblíbený profit target, nejsou tak zřejmě překvapeni. Těm, kteří se svezli se mnou, blahopřeji. 🙂 Aktuálně nemám otevřeny žádné pozice. V nadcházejícím týdnu budeme bedlivě sledovat situaci na bavlně, japonském jenu a ropě. U ropy díky vysoké volatilitě zřejmě skutečně jenom sledovat. 🙂
[reklama]