Komodity: Zisk 75.000 Kč + Návod

Dnes tu máte to, o co jste si psali už delší dobu: Sledování mých komoditních obchodů, sledování mých myšlenkových pochodů při vytváření obchodů. Prostě pohled přes rameno 🙂 Dočtěte tento článek do konce a uvidíte, co vám to může přinést 🙂

75.000 Kč za dva týdny

Dva týdny na pláži přinesly kromě příjemných teplot nad pětadvaceti stupni také hezké posílení našeho účtu. Prodloužené léto ve Španělsku se vydařilo. Na celkovém zisku blížícímu se 75.000 CZK  (za 14 dnů) má největší podíl káva.

Káva se na dobrém výsledku podílela hned třikrát. Neděste se, začnu totiž opcemi.

Nejprve jsem zavřel ryze fundamentálně zaměřený opční obchod, ve kterém jsem dokoupil před měsícem vypsané tři call opce se ziskem přesahujícím tisícovku dolarů. Následného růst ceny kávy, kdesi prý nepršelo, jsem využil k likvidaci nakoupené pojistné callky.

O několik dní později jsem na intradenním obchodu se stejnou komoditou získal během dopoledne dalších 550USD. Obchod jsem předem oznámil na facebookové skupině věnované komoditám a spreadům a mám opravdu radost z toho, že se na tomto trejdu obohatili i někteří kolegové. Holt v Brazílii zase zapršelo a nám díky tomu napadaly do peněženek dolarové kapky.

clipboard07

 

Na kávě jsme s kamarádem Romanem zobchodovali ještě jednu situaci.  A to sice zastavení několikatýdenního propadu ceny. Intradenní pattern, který v takových případech používáme nemívá tak vysokou úspěšnost jako například BlastOff!. Dokáže ale nadělit atraktivní zisky ve srovnání se skutečně malým stoplossem.

To, že jsme v tomto obchodu pracovali s rizikem pouhých 200 dolarů není u tak divoké komodity, jakou je káva zrovna obvyklé.

Celková bilance dvou týdnů prožitých na pobřeží Středozemního moře je tedy následující:

account-14-dnu

Dáme si benchmark : 24%

Dostal jsem v posledních týdnech také hodně dotazů na celkovou performanci mého portfolia včetně porovnání ziskovosti s klasickým akciovým benchmarkem a maximálního drawdownu portfolia. Nerad se zdlouhavě vypisuji, a tak odpovím najednou všem.

benchmark

Jak je vidět na grafu, přesahuje mé letošní zhodnocení výnos akciového indexu téměř o deset procent. Téměř 24 procentní zhodnocení je velice solidní.

Rizika? Tady je přehled

O podstoupeném riziku, ve vztahu k výnosu vypovídá další graf s tabulkou:

account-1

Co z grafu vyčíst? Předně to není tak, že bych z trhu bral peníze celý rok. Tak to v tradingu nechodí. Etapy, kdy se nedaří střídají zase období, která ztráty plně vynahradí.

Jak říkal můj učitel Larry Williams. „Když na trhu vyděláváš peníze, buď si jistý tím, že přijde období, kdy budeš peníze ztrácet. A naopak, pokud se ti zrovna nedaří věř, že přijde příznivé období.“

Maximální propad hodnoty mého účtu byl letos na hodnotě 8,12 procenta. To je číslo, které člověk ustojí bez toho, aby musel použít příliš velkou dávku svého emočního kapitálu 🙂

Vysoké hodnoty Sharpova, Sortinova a Calmarova poměru jasně říkají, že nadprůměrného výnosu bylo dosaženo za poměrně nízké volatility a podstoupeného rizika.

Nikdy jsem nepatřil do kategorie „střelců“, což se potvrzuje.

Návod a pohled přes rameno

75.000 korun za 14 dnů je víc, než průměrný plat v ČR.  24% za rok je fajn zhodnocení. Hodně z vás chce mít stejné obchody, chcete vidět jak je připravuju a jak je vybírám.

Ok, máte to mít 🙂 Dvojí verze, nejdřív se podívejte na video a pak pozorně čtěte!

 

1) Pokud máte můj Komoditní kurz, chápete moje postupy a můžete jít hrát přímo „první ligu“. Pro vás jsem připravil pravidelný pohled přes rameno, kde rozebírám přípravu na obchody, komentuji očekávané i probíhající obchody. Připravil jsem pro vás Komoditní edukativní tipy II. (KET II.)

Nemusíte nic složitě hledat a louskat. Vše bude každý týden ve videu, kde to vezmu krok za krokem. Podrobná popis máte zde. Připomínám, že tento pravidelný týdeník KET II. můžete objednat pouze pokud jste absolventem Komoditního kurzu.

2) Pokud kurz nemáte, nevadí., ne Připravil jsem jednodušší formu, kde budou obchody spíše pro menší účty. Jsou to Komoditní edukativní tipy KET I. Samozřejmě vám ukážu, co lze obchodovat na menším účtu s pomocí ETF na komodity, a s pomocí mini/mikro kontraktů. Nebude tu tolik obchodů, přizpůsobuji se nižšímu účtu a také menším předpokládaným znalostem odběratelů 🙂

Na viděnou v KET I nebo v KET II.

A těším se na další obchody s vámi!

Vašek Pech

PS: Pokud to chcete vzít „z gruntu“, začnete Komoditním kurzem. Pochopíte co a jak obchodujeme. Pak pro vás „KETy“ budou to pravé ořechové 🙂

Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Studoval u mnoha profesionálů, mimo jiných i u Larryho Williamse, který patří dnes mezi tradingové legendy. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře
  1. Jose napsal:

    Ahoj Vašku, zajímalo by mě, u kterého brokera bys doporučil otevřít účet pro obchodování s komoditami. Je možno využít některého brokera v ČR nebo pouze v zahraničí? Pak asi nejspíš Intaractive Brokers? Jakého brokera používáš ty?
    Děkuji a zdravím, Josef

    • Václav Pech napsal:

      Ahoj Josefe,

      sám používám Interactive Brokers, ale u nás není problém využít IQ Trade, kde obchoduje poměrně dost lidí z naší komunity a neslyšel jsem žádné stížnosti. Je celý v češtině, stejné poplatky i platforma jako IB.

      Vašek

      • Martin Kopáček napsal:

        Doplním, že si můžete velmi snadno dojednat u IQ také cashback ve výši 3.800 kaček. Stačí zahlásit, že jdete od nás, z finakademie. Až protočíte 300 obchodů (poplatky jak píše Václav jsou stejné jak u IB), dostanete zpět 3.800 CZk na váš účet. Podrobně zde: http://alerty.cz/broker/

  2. Jose napsal:

    Vašku a Martine, díky za pro mě velmi zajímavé info.
    Josef

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.