Komodity a spready: Poznejte nový vesmír!

Na burze je stále čemu se učit. I můj učitel Larry Williams, který na burze prožil více jak půl století, se stále něčemu učí a nad něčím bádá.

Ani já, po osmnácti letech prožitých na burzovních parketech ( ve srovnání se „starým pánem“ jsem stále ještě burzovní kojenec ) nemám pocit, že bych věděl vše, co je potřeba. A proto vše, co vám teď píšu, berte jako osobní zpověď, osobní názor a osobní zkušenost.

Cesta začíná prvním krokem

Stále je hodně míst, kam jsem „nakouknul“ prozatím jen letmo a cítím potřebu se tam na nějakou dobu zastavit a podívat se, co skrývají.
Léta mě naučila, že diverzifikace strategií uvnitř většího portfolia je dobrá věc.
Proto obchoduji nejen komodity, ale vedle nich mám také akciové portfolio, neminuly mě ani opční obchody a v neposlední řadě ani komoditní spready.

Začínal jsem s akciemi. S postupem času jsem našel několik dalších zahraničních matadorů, kteří mi odhalili svůj způsob, jak vybírat do portfolia různé druhy akcií.

O Larrym Willamsovi již byla řeč. Larry je mimořádně dobrý učitel, který dokáže i složitější věci zcela jednoduše vysvětlit v několika krátkých a jasných větách typu: „když nevíš jaké bude počasí, také nevezmeš jachtu a nevyrazíš na pár dní na moře.“
Larry ovšem neobchoduje komodity pomocí opcí.

Přišlo mně škoda, že o tom, jak obchodovat na komoditách tyto instrumenty nevím prakticky vůbec nic. A tak jsem si našel v USA jiné učitele, kteří komoditní opce v rámci svého fondu obchodují již hodně dlouho.

Tržní fanatik a další cesta

Ještě před několika lety jsem o sobě říkal, že jsem mimořádně špatným spreadařem. Moje skóre bylo tuším 1:23. Ano, jednou jsem skutečně měl i zisk!! 🙂
Díky mému komoditnímu kurzu jsem se ale seznámil s Romanem a mám dojem, že jsme si rychle padli do noty.

Roman je, podobně jako já, tržní fanatik. A to nijak nepřeháním. Byli jsme spolu dva týdny v New Yorku a vím o čem mluvím. Ale hlavně je velmi zkušený praktik, který se našel právě ve spreadovém obchodování a hodně mě v průběhu posledního roku naučil.

Jednoduchost, s níž přistupuje k trhu je podobná Larryho metodám. Žádná raketová věda a proboha, žádná matematika!
A výsledky mých posledních spreadových let mluví samy za sebe. Původní nepříznivé skóre je radikálně sníženo a rok 2017 byl pro mě prvním ziskovým rokem v této kategorii.
A to zejména díky kolegovi Romanovi!

O patro výš je jiný vesmír

Vždycky jsem se divil jednomu mému kamarádovi, který se neustále snažil na svém žebříčku stoupat výš.  ‚
Říkal jsem mu: „Člověče, nemáš toho za sebou už dost a nemohl bys ses začít věnovat sám sobě a svým koníčkům?“
Dostal jsem asi takovou odpověď: „Hele, já vím, že už nepotřebuji nic dělat a nepotřebuje to ani moje rodina. Jenomže, když už seš v tomhle byznysu a někam to dotáhneš, tak tě pořád zajímá, co je ještě o patro výš. Co se tam můžu ještě naučit? Je tam ještě moje hřiště, nebo už to je jiný vesmír, kam se nehodím a odkud mě vyhodí? To člověku prostě nedá a musí tam strčit hlavu a rozhlédnout se.“

Podobně je tomu s tradingem a investicemi. Člověka, kterého to prostředí skutečně a opravdově baví, prostě láká podívat se o patro výš, nebo do některých dalších dveří.
Třeba tam potká výjimečné učitele, kteří mu změní život. Tak, jako jsem já v průběhu své kariéry potkal Larryho, Jamese, Erica a Romana.

Váš vesmír, vaše patro (a vaše peníze)

K úspěchu jsou potřeba tři věci: Vůle uspět, vytrvalost a dobrý učitel. Díky vůli, vytrvalosti a dobrému učiteli jsme se všichni naučili číst. Díky dobrému učiteli, vůli a vytrvalosti se otevírají nové vesmíry a můžeme postupovat do nových pater. Má to jednu důležitou podmínku: Začít se učit hned!

Život běží, příležitosti jsou všude kolem nás. Stačí je uchopit, mít vůli a vytrvat.

Chcete dobrou radu? OK, tady je: V neděli 17.10. ve 20:00 bude můj zmíněný kolega, spreadový profesionál Roman Horký, vysílat online webinář o tom, jak se on dostal do „svého“ vesmíru a do „svého“ patra.

Máte jedinečnou příležitost postoupit o patro výš, tak ji uchopte!

Václav Pech

Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Osobním mentorem mně byl po dva roky americký trader Larry Williams, se kterým jsem i po absolvování všech levelů mentoringu nadále v kontaktu. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře
  1. Jozef napsal:

    Dobrý deň je ešte možnosť možnosť dostať sa k webináru? Ďakujem za odpoveď

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.