Znáte Dana Sheridana? Ti, kteří obchodují opce se s tímto jménem setkali zcela jistě. Dan byl dlouhá léta traderem na parketu CBOE (Chicago board of options) a z těch dob má zkušeností na rozdávání a mezi opčními obchodníky platí za legendu. Jeho způsob obchodování nemusí sedět úplně každému. Třeba proto, že od obchodníka vyžaduje velkou pozornost a prakticky neustálou kontrolu nad svými pozicemi. Žádné „v pondělí zadám a v úterý se na to na pět minut mrknu“. Přesně takového dialogu jsem byl v jednom z jeho kurzů svědkem.
„Dane, když všechno dobře zanalyzuji, obchod zadám a on se mi vyplní… Stačí, když tu pozici budu denně sledovat chvilku po openu a pak zase před close trhu?“
„Dobrá otázka. Co myslíte vy ostatní? Je to dostatečný přístup? Stačí to?“, ptá se nás Dan a za chvíli silně zvýšeným hlasem odpovídá? „ Nooooooooooooo, nooooooooooooooooo!“ Takto to nefunguje! Pozici musíte mít vždycky pod kontrolou. Nemůžete se na ni den vykašlat.“
„Takže musím celý den sedět u screenu a sledovat greeky a cenu?“
„Ne nutně, ale musíte si nastavit hlásiče, které se sepnou, pokud nastane nějaká situace, která vás může ohrozit. A pak reagovat. Třeba z telefonu, nebo tabletu. Ale nemůžete se na to vykašlat a přijít se podívat až večer, nebo druhý den.“
Nedávno měl Dan webinář, v němž hovořil o strategii Iron condor v současných podmínkách extrémní volatility. Opět dostával otázky tipu: „Co teď mám dělat? Obchoduji kondory, ale za poslední měsíc je to ztráta za ztrátou, trh letí dolů a já nestíhám pozice ani upravovat. Co dělám špatně?“
Odpověď byla asi taková. „Pro tuto strategii, včetně toho, kolik dní do exspirace vybereme, máme svoje pravidla. Obchodujeme ji, když je VIX mezi nějakými hodnotami a stejně tak ATR. Podle ženevských konvencí článek sedm odstavec C máte právo teď tuto strategii neobchodovat,“ odpověděl s nadsázkou Dan a dodal: „Než jste vešli do vody, byly jste varováni, že může přijít bouře. Když bouře přijde, koupete se na vlastní nebezpečí.“
Proč to všechno píšu a de facto v komoditním článku? Snažím se vzít si od všech extra zkušených obchodníků to nejlepší, co mě posune dál. Zpravidla to nejsou žádné nové a převratné obchodní systémy. Jak často říká a píše Martin Kopáček. Nic nového nevymyslíte, všechno tady už bylo a je. Většinou jsou to myšlenky a zkušenosti. Pohled na věc z jiné strany, než je obvyklé.
Larry Williams mi vysvětlil, spojitost mezi money managementem a managementem emocí. Tedy to, že jestli nějakou ztrátu snese můj obchodní účet v rámci moneymanagementu, to ještě neznamená, že ji snese moje hlava. A hlava je rozhodující. „Obchoduj tedy jenom se stoplossy, které jsou v pohodě uvnitř tvé hlavy!“
Dan Sheridan mě šokoval prohlášením: „Všichni o mě říkají, že jsem opční obchodník. Ale to já nejsem. Já jsem manažér rizik. A jsem v tom dobrý. Proto jsem se dostal tam, kde jsem. Proto jsem úspěšný. Ne proto, že obchoduji opce.“ To prohlášení mně pak, ve spojení s pravidly, o kterých jsem psal v úvodu článku, dalo hluboký smysl. Na burze je spousta traderů. Opčních, akciových, forexových, či komoditních. Úspěch mezi nimi slaví ale jen ti, kteří dokážou řídit a kontrolovat rizika.
I proto jsem v posledním měsíci obchodoval jsem velice střídmě. Rozbouřené trhy s mnohonásobně vyššími denními rangemi, než je obvyklé mě nelákají. A jak říká Dan: Podle ženevských konvencí, mám právo se chránit a neobchodovat. Zajímaly mě tedy jen vybrané trhy a obchody, které nabízely nízké riziko ve srovnání s možným ziskem. A to jak do volatility na trhu, tak také co do velikosti kontraktu a tím pádem také velikosti rizika. A výsledky nejsou vůbec špatné.
Chcete mi „koukat přes rameno“ a vidět, kde a jaké si připravuji obchody?
Vydávám Komoditní edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.
Jste nováček? Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!
——————————-
Chcete začít obchodovat? Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem: