KOMODITY: Věnuji kontrakt ropy. Zn: Za odvoz

Články o tom, co zrovna teď koupit, nebo jak jsem vydělal milion v komoditách, jsou velice populární. Nad jejich řádky tráví čas hodně čtenářů a zanechávají pod nimi také spousty „lajků“.
Realitu komodit ukážu v bezplatném kurzu, který startuje 4.5., přihlásit se můžete zde.

Ale jsou tady jiné, mnohem důležitější, leč pro mnohé méně zajímavé články nabízející prakticky nepříliš zajímavé „technikálie“. Články nemající šmrnc, články v nichž chybí „tah na bránu“ a často i dobrý konec, který má většina z nás ráda. Já se dnes pokusím právě o to druhé.

Kdo ví, ten ví. Plné sklady a neznalí „rádobyobchodníci“

Jak asi mnozí z vás vědí, v pondělí se cena ropy s květnovým dodáním sesunula v předposlední obchodní den kontraktu do záporných hodnot.

Což teoreticky znamená, že pokud chcete nějakou ropu, máte si dojet do skladu, oni vám naplní náklaďák a ještě za ten odvoz zaplatí. Kocourkov, komunismus, nazývejme to, jak chceme. Pokud mě paměť neklame, nemá taková situace v dějinách obdobu.

Sklady jsou plné a o ropu díky zastavení ekonomik v důsledku COVID-19 jednoduše není zájem.

Horší to může být pro ty, kteří drželi nakoupený burzovní kontrakt. Pohroma?
Přinejmenším nepříjemná záležitost. Ale o tom psát nechci. Chci psát o tom, že obchodník mající nějaký plán obrany a managementu rizik se do podobných stresů, a to prosím hned na několika komoditách i akciových indexech, vůbec nemusel dostat.

Last trading day a neználci s Černým Petrem v ruce

Předně, kdo nakupuje komoditu v posledním týdnu, nedej bože v posledních jednom až dvou dnech před ukončením obchodování kontraktu?
V té době jsou k dispozici vzdálenější a zároveň mnohem likvidnější kontrakty.

Jsem-li spekulant a nemám žádný zájem o fyzické dodání komodity, nemám žádný důvod obchodovat exspirující kontrakt!!
Nemám! Opravdu ne!
Neexistuje žádný důvod, proč bych měl vlastnit kontrakt jakékoli komodity týden před jeho exspirací!
AMEN

Druhý důvod je už trochu složitější.
Jak jsem psal před dvěma týdny, byl jsem velice překvapen, když nám guru opčního obchodování Dan Sheridan sdělil, že on rozhodně není v první řadě opční obchodník, nýbrž manažer rizik. A jeho prvním krokem je uvědomit si, že jsme v trhu, který není normální.

Podívejte se na graf posledního roku obchodování akciového indexu SP500. Máte dojem, že je trh, kterého jsme svědky od konce února letošního roku stejný, jako ten, který byl předtím?
NE. Zcela jistě ne! A co myslíte, budou v takovém trhu platit stejné zákony, jako v tom loňském?
Ne, nebudou. Na to vemte jed! Stejně tak je tomu na trhu s ropou a dalšími komoditami.

I graf ropy nám říká, že jsme v jiném, s velkou pravděpodobností iracionálním trhu, v němž bychom se měli mít na pozoru.

Nikde není napsané, že to, co nám fungovalo v posledních letech, je funkční i nyní. S velkou pravděpodobností to fungovat nebude. Chaotický trh dokáže zamávat s psychikou i velikostí obchodního účtu.

Jak poznám, že se trh změnil?

Jak člověk pozná, že je trh nenormální a bude lepší ho nějakou dobu ignorovat?
Na to má každý, kdo bere věci z pohledu manažera rizik svoje „udělátka“.
Já používám následující dva ukazatele. 

Prvním z nich je indikátor ATR (average true range) měřící to, jak jsou svíčky posledních dnů dlouhé. V nenormálních trzích se zvyšuje volatilita trhu a prodlužují se denní range. Jak tomu bylo na té ropě?

Hodnota ATR se u ropy historicky pohybuje přibližně mezi hodnotami 0,9 a přibližně 3. Tak tomu bylo až do 9. března letošního roku, kdy číslo, které ATR udávalo, prudce překročilo horní hranici.

V ten den ropa uzavřela na cca 30 dolarech a jasně říkala: Koukej mazat z trhu!!!

Druhým indikátorem, který mám v zásobě pro takové případy je implikovaná volatilita.

Obrázek ukazuje, že implikovaná volatilita (IV) se na ropě pohybovala mezi hodnotami 20-35. To jsou normální čísla, která na tomto trhu jsou. A nebyl to klidný trh. Stačí si vzpomenout, co nás na ropě v minulých dvou letech potkalo. Přesto zůstala IV ve výše zmíněných mezích.

První signál je tady, v předstihu

Prvního výstřelu nad tuto hodnotu jsme byli svědky 25. února. Tedy několik dní před kolapsem, který poslal ropu za jedinou noc z úrovně nad padesáti dolary za barel pod úroveň čtyřiceti dolarů. Varování přišlo a bylo evidentní. Věděli jsme, že pokud se chceme ponořit do ropy, může to dopadnout špatně. 

Surfování, Západ Slunce, Moře

Surfaři na kalifornské Huntington beach mají svá pravidla, po nichž vylézají z vody na břeh:

když přesáhne výška vln určitou hodnotu, když jsou v zátoce detekování žraloci, nebo když jsou na obloze vidět blesky a blížící se bouře. Jdou z vody.

A hotovo! I my bychom měli mít taková pravidla. Když se na nějaké trhu objeví vyšší vlny, než je obvyklé, jdeme z vody.
Na takovou komoditu jednoduše zapomeneme do té doby, než se moře zase uklidní.  Ušetří nám hodně nervů a peněz na obchodních účtech. Ten kdo nepodceňuje management rizika se na dění na ropě, ale i dalších komoditách díval z břehu s vychlazenou Coca-Colou a kýblem popcornu.

Od začátku, za týden

Vidím, že hodně kolegů si bude potřebovat zopakovat abecedu komoditního obchodování.
Hodně lidí zase chápe, že aktuální situace přináší příležitosti, které povedou časem k velkému růstu.
Kdy? Jak? Čemu se vyhneme a kde naopak sebereme velké peníze?
Od pondělí 4.5. budu vše ukazovat krok za krokem, v tomto bezplatném kurzu.

Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Studoval u mnoha profesionálů, mimo jiných i u Larryho Williamse, který patří dnes mezi tradingové legendy. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.