Tento týden budu stručný. Nejen proto, že si po sérii článků pro různá média připadám myšlenkově vyčerpaný. Na trzích se toho zase neudálo tolik, aby to stálo za delší článek. Vlastně jediné, co mně v posledních dnech zaujalo, byla debata s jedním mým kolegou. A proto, že jsem podobných rozhovorů už absolvoval hodně a znám také dost traderů, kteří tímto problémem trpí, rozhodl jsem se svůj názor zvěčnit také do článku.
„Člověče, jak stihneš sledovat a vyhodnocovat všechny ty zprávy, které v komoditách jsou? To je přece pořád něco. Exporty, osevní plochy, zprávy o úrodě prakticky z celého světa a ty různé WASDE reporty. To se přece nedá. V tomhle nemůžeš soupeřit s těmi velkými hráči a musíš tam být nutně pozdě.“ To je asi podstata toho, o čem chci dnes psát. Odpovídám většinou takto? „A slyšel jsi o tom, že méně, je někdy více?“ Jak to myslím?
Můj učitel Larry Williams byl v jednom z televizních pořadů dotazován na názor ohledně vývoje cen ropy. Ten celkem logicky odprezentoval a dostal od moderátora záludnou otázku: „Opravdu si myslíte, že cena poroste? Četl jste poslední report Baker Hughes rig count?“ Larry se jen usmál a zeptal se: „A co to je? To vůbec nesleduji! Moje predikce je růst, a to nezávisle na tom, co je v tom reportu, o kterém jste mluvil.“ Prakticky na chlup stejná byla jeho dopověď, když jsme se ho na Floridě ptali ohledně tradičního WASDE reportu. Dostali jsme přibližně takovou odpověď. „Já to moc nesleduji. Vlastně neumím dost dobře ani vyhodnotit to, co se tam píše. Vnášelo by mně to do tradingu zmatek, takže si toho nevšímám. Když vidím nastavení trhu, tak pozici otevřu, i když je ten den WASDE.“
Zároveň nás Larry Williams obdařil grafickým výstupem jednoho výzkumu, který je pro nás tradery mimořádně zajímavý. Pojďme se na něj podívat.
Na vodorovné ose máme počet vstřebaných informací a na svislé ose pak sebevědomí, s nímž obchodníci, či hráči do hry (obchodu) vstupují. Výsledkem této studie byl následující fakt. Počet vstřebaných informací prudce zvyšuje sebevědomí obchodníků na počátku hry, tedy při vstupu do obchodu. Nemá ovšem prakticky žádný vliv na výsledek hry! Počet informací, který se snažíme před obchodem vstřebat, prakticky nijak neovlivní to, zda bude obchod ziskový, nebo ztrátový.
Pochopitelně určitý, přiměřený počet informací je zde nutný. Já se snažím při posuzování možných obchodů podrobně analyzovat COT report. Podívat se, jak situaci na trhu hrají pěstitelé a zpracovatelé komodit, jak se na věc dívají velcí spekulanti a jak to celé vnímá skupina malých obchodníků. Všímám si toho, jestli je komodita levná, nebo naopak drahá a také nějakých signálů technické analýzy, které mi mohou napovědět, zda se již aktuální pohyb vyčerpal a jsme připraveni k obratu. Vše potřebné také učím své studenty v rámci mého komoditního kurzu a také Komoditních a spreadových edukativních tipů. Další zdroje informací nijak nepodceňuji, ale také nevyhledávám.
Chcete mi „koukat přes rameno“ a vidět, kde a jaké si připravuji obchody?
Vydávám Komoditní edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.
Jste nováček? Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!
——————————-
Chcete začít obchodovat? Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem: