KOMODITY: Náš príbeh nekončí…

Člověče, funguje to ještě? Ty grafy, které jsou v těch videích jsou pár let staré a všude píšou, že se trhy neustále mění.

Trochu se bojím, že to dneska už nemusí být pravda se vší tou podporou centrálních bank, Trumpovým Twitterem a těmi všemi novostmi.

Robocop, centrální banka a parket

Pravda, trhy jsou jako celek opravdu jiné, než bývaly před pěti, nebo deseti lety. Velký vliv získali centrální bankéři. Stali se z nich velmi silní hráči, kteří na pravidla nejen dohlížejí, ale sami také nová pravidla tvoří.

Pohled na Eddieho Murphyho a Dana Aykroyda jak mávají rukama na zaplněném parketu hemžícím se překřikujícími se obchodníky s pomerančovým koncentrátem již také neuvidíte. Zejména ne na parketu, kde se obchodují pomeranče. Obchodníci mizí a nahrazují je stroje. A to nejen na parketech. Ale také při tvorbách obchodních strategií a jejich realizaci.

A Donald? Ten si trhem pohne skoro vždy, když si usmyslí. Je to opravdu jiné. Jenže…

Toto bude fungovat věčně:

Komodity mají svůj život a to, jak se na trzích chovají pěstitelé a zpracovatelé komodit je a logicky bude stále stejné.

Představme si Coca-Colu, která vždy masivně kupuje cukr a pomerančový koncentrát za co nejnižší ceny a tím poskytuje svému byznysu nejlepší start. Princip „kupuj levně“ bude fungovat vždy a všude. Ukážeme si to v neděli zde.

  Pojďme se mrknout jak to tedy s těmi COT grafy a čistými pozicemi tady v posledních letech je. Na prvním grafu je moje oblíbené kakao a čisté pozice skupiny „LARGE TRADES“, které sleduji přece jen o něco pozorněji než čisté pozice commercials. Proč?

Obrátka trendu naděluje balík

Protože commercials mapuji zejména přes COT Index. Vidíme stejný obrázek. Na čistých pozicích skupiny velkých obchodníků jsou i dnes limity, po jejichž dosažení se trh zpravidla otáčí. A to jak nahoře, tak dole. A každý z těch pohybu má hodnotu několika tisíc dolarů.

A podobné je to u vepřového masa. I tady limity na čistých pozicích fungují a (snad s jedinou výjimkou uprostřed grafu), nám tato znalost každým rokem přináší( pro většinu lidí ) druhý roční plat.

U kukuřice i dalších komodit je to stejné. Příběhy komodit jsou pořád stejné.

Pěstitelé a zpracovatelé komodit i velké komoditní fondy nadále sledují své staré a osvědčené strategie.

My víme, jak se tato hra hraje, a tak na tomto příběhu každý rok vyděláváme zajímavé peníze. V neděli ve 20:00 otevřeme přístup do naší party, kde společně z trhů ždímáme peníze celý rok.

Vašek Pech

Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Osobním mentorem mně byl po dva roky americký trader Larry Williams, se kterým jsem i po absolvování všech levelů mentoringu nadále v kontaktu. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.