Asi jste leckde slyšeli, jak to dopadá, když dva lidé dělají stejnou věc. Výsledek jejich činnosti je pak zpravidla různý. A nejinak tomu bylo v uplynulých dvou týdnech. Vše začalo vyhrocenou situací na sójovém oleji.
Komodita několik měsíců silně rostla. Růst dosáhl takové úrovně, která byla pro commercials dostatečná k tomu, aby jak je vidět z první křivky pod cenovým grafem, trh zahltili svými prodejními objednávkami. Hodnota čistých pozic „large traders“ se dostala ke svým předchozím limitům a intenzita jejich nákupů začala postupně slábnout. To je patrné z prostřední křivky. Ta spodní nás pak ujistila o tom, že je sójový olej již opravdu drahý. Měl jsem před sebou optimální set up pro úvahy o otevření krátké pozice a spekulaci na pokles ceny komodity. S tím jsem seznámil své kolegy, kteří se mnou obchodují v rámci Komoditních a spreadových edukativních tipů.
I bližší zkoumání mě přesvědčilo o tom, že zabývat se touto komoditou může být užitečně stráveným časem. V trhu byly i další náznaky toho, že by dosavadní růst mohl být přinejmenším u konce.
Pomocný indikátor, který používám jako potvrzení signálu vyslaného COTem se dostal do spodního extrému. Vše je tedy v pořádku. Zajímavým údajem je také to, že open interest (silná černá čára) je na sójovém oleji poměrně vysoký a jak ukazují čisté pozice, commercials z trhu postupně odcházejí (červená čára na spodní části obrázku). I to je situace, kterou na trhu hledám když uvažuji o spekulaci na pokles ceny.
Dalším argumentem pro otevření obchodu bylo i to, co aktuálně prováděli „small speculators“. Hodnota jejich čistých pozic (horní křivka pod grafem) se dostala na několikaleté maximum. Dav tedy extrémně silně nakupuje a jak je vidět z obrázku, právě v takových situacích byla cena komodity velice blízko svému vrcholu. Indicií na to, abych do trhu vstoupil tedy bylo dostatek.
Trošku problém byl v tom, že jsem vstupní signál dostal ve chvíli, kdy trh dva dny po sobě prudce klesl. To rozhodně není situace, kterou bych měl rád. Většina krátkodobých technických indikátorů ukazuje, že je trh přeprodaný a dá se tak očekávat korekce pohybu směrem vzhůru. Mám tedy počkat na to, až se trh „zvedne“ a vstoupit později? Ale co když žádná okamžitá korekce nebude a obchod mně ujede? Vstoupil jsem do obchodu hned ovšem s tím, že jsem měl svůj stop-loss pokyn neobvykle daleko, až nad high ceny komodity a o všem dal zprávu našim kolegům.
Tím se dostávám na začátek článku. Všichni jsme měli stejný pokyn ke vstupu a všichni bychom měli teď být v zisku přibližně 300 dolarů na každý otevřený kontrakt. Měli bychom, ale nejsme. Z reakcí vím, že:
Kolik lidí, tolik obchodů. Překvapení to pro mě ale není. Je to jen potvrzení toho, že každý jsme jiný a každý tak přistupujeme k obchodování trochu jinak. Jinak reagujeme na to, co se na trhu děje. Obchodní systém, jakkoli skvělý a výdělečný, je jenom částí úspěchu a troufnu si říct, že menší částí. Ta větší a možná i důležitější součást se nachází mezi našima ušima a má za následek, že ze stejného obchodu někteří odejdou s vyšším ziskem než já, jiní budou mít stejný výsledek a je tu jistě i skupina, která na obchodu ztratila. Pochopitelně pak jsou tu Ti, kteří se jenom dívali.
Chcete mi „koukat přes rameno“ a vidět, kde a jaké si připravuji obchody?
Vydávám Komoditní edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.
Jste nováček? Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!
——————————-
Chcete začít obchodovat? Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem: