Ne, nebude to tradice. Ale začnu zase tam, kde jsem skončil. Tentokrát už ale snad naposledy. Na zlatě prozatím short nejsem a ani jsem nebyl. Jedna věc je set up zamýšleného obchodu a druhá věc je jeho otevření. Set up byl, set up je a set up ještě nějakou dobu bude. Commercials jsou stále extrémními prodejci, large i small traders se pohybují na druhé straně barikády, zlato je drahé… to se za těch sedm dní nijak nezměnilo. Obchodu ale prozatím chybí vstup. A chybí mu ještě něco, o čem chci dnes psát.
Trhy se zbláznily. Respektive je zbláznil Donald Trump. A to je vždycky fundament, který je nutno respektovat. Podrobněji o tom, co se odehrálo píšu tady. Přetlačovaná mezi FEDem a americkým prezidentem bude pokračovat, ale prozatím má jasného vítěze. Ve vidině levnějšího dolaru letí zlato vzhůru, a to je něco reálného, co je potřeba respektovat a nechat trhy zklidnit.
Takové fundamenty respektuji a jsem vůči nim pozorný. Občas mi díky tomu ujede hezky tučný ziskový obchod. Letos například krásný a evidentní short na zrninách. To se stává. Na druhé straně mě to za těch skoro dvacet let na burzách uchránilo od spousty průšvihů. Důležité fundamenty, jako je nejisté počasí a skotačivý Twitter prvního muže Spojených států se respektují.
Pak jsou tu ale ty další „fundamenty“. Mám na mysli různé analytické články, kterých je plný internet. Za ty roky jsem se je naučil nečíst a plně ignorovat. Proč? Jsou to přece často vyjádření lidí, kteří mají větší zkušenosti než já a v byznysu se pohybují opravdu dlouho.
Předně proto, že když se vyskytují někde na webu, tak jsou to informace, které trh už dávno zpracoval a zařadil do ceny. Vždycky se dobře bavím, když mi kdosi volá s tím, že v jejich brokerské firmě někde na Praze 10 mají informaci o tom, jak dopadnou výsledky nějaké firmy a kolik můžu vydělat peněz, když akcii přes jejich firmu nakoupím. „Řekněte mi to, co nevím, nebo to, co neví trh,“ odpovídám. „Když to víte vy na Praze 10, pak jsem si jistý, že to ví trh a vše je dávno v ceně.“
Rozhovor pak za chvíli končí. Stejné je to s těmi články. Obsahují informace už známé a jejich hodnota je v lepším případě edukativní.
Druhým důvodem, proč se nestarám o to, co kde píší o té „mojí“ komoditě je to, že kdybych tak činil, pak bych zřejmě neudělal žádný obchod.
Byly doby, kdy jsem si platil komentáře protřelého a uznávaného komoditního guru (nemyslím Larryho Williamse!) a výsledkem bylo, že mě dokázal od mých obchodů podle COT prakticky vždy odradit. Přece nemohu být short na kukuřici, když se předpokládá, že se neurodí…
Naopak jsem byl častován doporučeními „na kukuřici jsem velice opatrně bullish. Poklesy by mohly být důvodem k nákupu a růsty naopak k prodeji“. Znal jsem perfektně všechny fundamenty, byl jsem velice opatrně bullish, ale neobchodoval jsem a přicházel o peníze, které jsem mohl, jak ukazovalo následující dění na burze, vydělat.
Problém s takovými fundamenty je v časovém horizontu. Fundamentální komentáře často mluví o dlouhodobých fundamentech, které na trhu jsou. Neříkají ovšem nic o mém časovém rámci několik dní nebo maximálně týdnů! A nemají na něj prakticky žádný vliv.
Mám respekt před krátkodobými fundamenty. Twitter zmíněného pána, rozmar počasí, nebo vyhlášení důležitých dat typu FED, nebo WASDE report. To všem může s cenou komodity pohnout během okamžiku o několik procent. A je potřeba to nechat vyšumět. Nechat rozvířený prach sednout a pak se vrátit na bojiště. Dlouhodobé fundamenty mě ovšem nechávají zcela klidným a ve svých obchodech s komoditními futures kontrakty je prakticky nesleduji.
Chcete mi „koukat přes rameno“ a vidět, kde a jaké si připravuji obchody?
Vydávám Komoditní a spreadové edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.
Jste nováček? Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!
——————————-
Chcete začít obchodovat? Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem: