Komentář k trhu SPY 8.10.2018 – Market Profile®

Roční profil

V minulém týdnu jsme se konečně dočkali výraznější korekce, která proběhla během 2 dnů, tedy čtvrtku a pátku. Cena se dostala až pod low posledního swingu, nicméně pod ním zatím neuzavřela, tak se nejedná o platné proražení. Low posledního swingu se totiž nachází na důležitém supportu – 100 % IB roku a souběhu high a low swingů. V této oblasti teda cena často reagovala. Stále se však SPY nachází nad svou oblastí hodnoty. Dalším důležitým supportem je pak VAH na 281, kde poblíž jsou rovněž vrcholy a dna swingů.

Roční MP: roční vývoj, proražení trendline, S/R úrovně

Měsíční profil

Vzhledem k tomu, že se ještě nestačila utvořit počáteční rovnováha (IB), na měsíčním profilu toho zatím moc nevidíme. Můžeme ale konstatovat, že již teď je IB větší než v uplynulém měsíci, což značí vyšší volatilitu a dále pak, že šířka profilu je nyní zhruba stejně velká jako za celý předešlý měsíc – a to po pouhém týdnu obchodování. Cena se v pátek jen těsně nedostala až k supportu, který tvoří POC měsíce srpna na 285,91. Dalším supportem je pak 150 % IB na 284,44 a 200 % IB na 282,16.

Měsíční MP: měsíční vývoj S/R úrovně

Týdenní profil/denní profil

Pokud se podíváte na týdenní profil, je Vám hned zřejmé, že po rovnováze přišla nerovnováha. Předchozí týden vytvořil téměř dokonalý rovnovážný „D“ profil. Ten nám značí rovnováhu na trhu a riziko přechodu do nerovnováhy, problém je, že nikdy přesně nevíme, kdy se tak stane a do jakého směru. Tentokrát se to stalo velmi brzy, tedy hned následující týden. Proto ve chvíli, kdy trh prakticky bez zaváhání prorazil týdenní support, bylo jasné, že půjdeme výrazně dolů. Na obrázku jsem zvýraznil možný vstup do obchodu, který však nevyšel, protože nebyl o kousek vyplněn vstup do obchodu – jinak se trh zachoval ukázkově. Pak další, již rizikovější vstup, který by přišel dříve, a který by vyšel. POC uplynulého týdne se nachází na hodnotě 291,66 a bude tak tvořit týdenní rezistenci.

Týdenní MP: týdenní vývoj, týdenní rezistence (POC), možné zobchodování proražení z rovnováhy

Shrnutí

Zatímco z krátkodobého pohledu je trh nyní v nerovnováze a směřuje směrem dolů, z dlouhodobého pohledu máme stále uptrend a současný vývoj se jeví jen jako korekce předchozího růstu. Buďme však opatrní, protože výprodeje mohou ještě pokračovat – pokud trh uzavře pod 100 % IB.

Jan Vašíček
Jan Vašíček
Obchodování na burze se jako koníčku při zaměstnání věnuji již od roku 2008, kdy jsem začínal na české burze. V roce 2010 jsem začal s obchodováním v USA, kde jsem rozvíjel obchodní strategie dle technické analýzy na indexových futures. Intraday trading je však časově náročný a postupně jsem zjišťoval, že pokud chci zůstat ve svém zaměstnání, tak to pro mě není to pravé. V roce 2011 jsem se na seminářích L. Turka a R. Dvořáka (CzechWealth) seznámil s obchodním přístupem na základě Market Profile®. Ačkoliv mě tento přístup okamžitě zaujal, plně jsem se mu začal věnovat až v roce 2013. Nyní Market Profile spolu s Price Action používám k analýze trhu pro obchodování opcí (především ETF SPY a TNA), což se dá časově dobře kombinovat s mým zaměstnáním a začínám jej postupně využívat také k swingovému obchodování měnových párů na forexu. K analýze trhu, z níž čerpám k psaní komentářů na tomto blogu, využívám software NinjaTrader® v kombinaci s vizualizacemi Market Profit Pack©. O investování se zajímám celkově, trading je mým koníčkem, který mi přináší možnost přivýdělku.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů