Komentář k trhu SPY 18.1.2021 – Market Profile®

Tímto článkem navazuji na sérii analýz trhu SPY z pohledu Market Profile z roku 2019 a let předchozích. Smyslem je, ukázat obchodníkům, kteří tento přístup neznají, nebo nepoužívají, i jiný náhled na technickou analýzu. Dále Vám může tato analýza sloužit jako podpůrný nástroj k Vašim obchodům. Nikdy se však nebude jednat o investiční doporučení 😉

V letošním roce bych se chtěl kromě SPY postupně věnovat také vybraným akciím, které se hojně obchodují u kolegy Švéda v rámci EOT3 a poskytnout Vám tak další podpůrné levely pro Vaše vlastní krátkodobé obchody.

Část týkající se SPY bude zaměřena na delší časový horizont a bude zároveň ukazovat převažující tržní sentiment, ostatní akcie spíše na krátkodobější horizont. Pokud k tomu budete mít nějaké postřehy a náměty, prosím o komenty pod článkem.

Roční profil

Z ročního pohledu se SPY aktuálně nachází pod high roku 2020 a v pátek otestoval i prodejní výběžek. První větší volume se nachází kolem úrovně 367,70, kde předpokládám první support v případě pokračování aktuální korekce. Nejvýraznějším supportem, v případě větší korekce je POC roku 2020 na úrovni cca 337. Initial balance (IB), tedy počáteční rovnováha pro letošní rok bude dokončena až poslední den v měsíci únoru, pak si uvedeme její hodnoty a násobky, což budou důležité referenční úrovně.

Roční MP: vyznačené supporty dle volume analýzy
Roční MP: vyznačené supporty dle volume analýzy

Měsíční profil

Na měsíčních profilech můžete vidět jasný vzestupný trend. Přičemž je důležitý nejen pohyb ceny, ale celé oblasti hodnoty (hnědý popř. růžový rámeček). To, že je dlouhodobý trend silný, poznáme z toho, že oblasti hodnoty (value area = VA) skokově rostou a nepřekrývají se. Point of control, tedy nejvíce zobchodovaná cena (POC) měsíce ledna se nachází na úrovni 379,95. Aktuální cena se nachází pod POC, který tak bude na zmiňované úrovni tvořit rezistenci. IB měsíce ledna je již vytvořena, můžeme si tak uvést její násobky, které budou tvořit měsíční referenční úrovně. 150 % IB směrem dolů na hodnotě 356,90 bude spolu s POC měsíce listopadu tvořit důležitý support, další bude na 200 % IB na úrovni 348,25. 150 % IB směrem vzhůru na hodnotě 389,75 bude tvořit důležitou rezistenci, další pak bude 200 % IB na 398.

Měsíční MP: měsíční vývoj, skokové růsty VA, vyznačení S/R úrovní

Týdenní profil/denní profil

Na týdenním profilu na 30min. svíčkách můžeme podrobně vidět průběh minulého týdne a profily týdnů předchozích. Minulý týden bylo týdenní rozpětí cca poloviční, než v týdnu předchozím, tedy mnohem nižší volatilita. Ta přišla na trh až v posledních dvou dnech. Týdenní POC, tedy týdenní rezistence se nachází na úrovni 378,94, tedy podobně jako v předchozím týdnu.

Týdenní MP: týdenní vývoj, reakce na předchozí volume výběžek, týdenní rezistence

Shrnutí

Z dlouhodobého pohledu – rok, měsíc, jsme stále v silném uptrendu. To je ostatně zřejmé z jakéhokoliv grafu. Z týdenních profilů už růst tak jednoznačný není a minulý týden trh osciloval kolem nejvyššího volume předešlého týdne. V tomto týdnu očekávám test týdenní rezistence a v případě jejího průrazu další růst, popř. odraz a pokračování korekce. Na trh by se mohla vrátit vyšší volatilita.

O čem je trading? Co obchodujeme a jak? Stáhněte si bezplatný ebook a sledujte naše maily.

ZDARMA: Průvodce burzou a investicemi

Jan Vašíček
Jan Vašíček
Obchodování na burze se jako koníčku při zaměstnání věnuji již od roku 2008, kdy jsem začínal na české burze. V roce 2010 jsem začal s obchodováním v USA, kde jsem rozvíjel obchodní strategie dle technické analýzy na indexových futures. Intraday trading je však časově náročný a postupně jsem zjišťoval, že pokud chci zůstat ve svém zaměstnání, tak to pro mě není to pravé. V roce 2011 jsem se na seminářích L. Turka a R. Dvořáka (CzechWealth) seznámil s obchodním přístupem na základě Market Profile®. Ačkoliv mě tento přístup okamžitě zaujal, plně jsem se mu začal věnovat až v roce 2013. Nyní Market Profile spolu s Price Action používám k analýze trhu pro obchodování opcí (především ETF SPY a TNA), což se dá časově dobře kombinovat s mým zaměstnáním a začínám jej postupně využívat také k swingovému obchodování měnových párů na forexu. K analýze trhu, z níž čerpám k psaní komentářů na tomto blogu, využívám software NinjaTrader® v kombinaci s vizualizacemi Market Profit Pack©. O investování se zajímám celkově, trading je mým koníčkem, který mi přináší možnost přivýdělku.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.