Komentář k trhu 28.3.2022 – Market Profile®

Roční profil

SPY si za uplynulý týden opět připsal zisky, když se během týdne vyšplhal až na konečných 452,69. Dostal se tak přes polovinu profilu. Růst však byl daleko rozvážnější a pomalejší, než v předchozím týdnu. Vzhledem k množství uskutečněných obchodů došlo i ke zvýšení POC z hodnoty 435,75 na hodnotu 446,50. Posunula se tak celá roční oblast hodnoty směrem výše. SPY se nadále nachází nad klesajícím kanálem a upevňuje zde své pozice. Za zmínku stojí, že VAH před posunutím oblasti hodnoty, které bylo v úrovni 449,69 a na které jsem upozorňoval v minulém článku, skutečně posloužilo reakčním prodejcům k výběru zisků. Úroveň však byla rychle překonána – viz obrázek.

Roční MP: roční vývoj, poklesový kanál, rezistence, POC

Měsíční profil

Březnový profil opět zvýšil svá maxima a dostal se velmi blízko maximům měsíce února. Překonal tak POC měsíce února, které mu nyní slouží jako support. Zároveň se výrazně přiblížil první měsíční rezistenci 150 % IB na úrovni 454,16. Pokud nebude další růst poháněn příznivými zprávami, dá se v těchto úrovních opět očekávat prodejní reakce prodejců. Pro zopakování uvedu důležité S/R úrovně měsíce března. Prvním supportem bude 150 % IB na úrovni 402,35, dalším pak 200 % IB na úrovni 389,30. Zároveň se nad touto úrovní nachází neotestované POC měsíce března roku 2021, které bude také tvořit support na úrovni cca 395. Tato oblast by tak měla být poměrně silná. První rezistenci bude tvořit 150 % IB na úrovni 454,16, další pak 200 % IB na úrovni 466,83.

Měsíční MP: měsíční vývoj, S/R úrovně

Týdenní profil/denní profil

Z obrázku týdenního profilu je patrné, že ačkoliv byl uplynulý týden rostoucí, ne tak výrazně, jako v týdnu předchozím. Dále jsou zde hezky patrné reakce na týdenní supporty a rezistence předchozích týdnů. Aktuální POC, které se nachází na úrovni 449,42 a bude v závislosti na pondělním otevření sloužit jako týdenní support.

Týdenní MP: týdenní vývoj, reakce na týdenní S/R úrovně minulých týdnů

Shrnutí

Ačkoliv na trzích aktuálně převládá optimismus a růst, vzhledem k množství rezistencí, kterými musí trh při cestě nahoru projít, očekávám spíše pomalejší růst nebo přechod do konsolidace při výběru zisků. Z dlouhodobého hlediska je pozitivní, že se trh vymanil z dlouhodobého poklesového kanálu.

Jan Vašíček
Obchodování na burze se jako koníčku při zaměstnání věnuji již od roku 2008, kdy jsem začínal na české burze. V roce 2010 jsem začal s obchodováním v USA, kde jsem rozvíjel obchodní strategie dle technické analýzy na indexových futures. Intraday trading je však časově náročný a postupně jsem zjišťoval, že pokud chci zůstat ve svém zaměstnání, tak to pro mě není to pravé. V roce 2011 jsem se na seminářích L. Turka a R. Dvořáka (CzechWealth) seznámil s obchodním přístupem na základě Market Profile®. Ačkoliv mě tento přístup okamžitě zaujal, plně jsem se mu začal věnovat až v roce 2013. Nyní Market Profile spolu s Price Action používám k analýze trhu pro obchodování opcí (především ETF SPY a TNA), což se dá časově dobře kombinovat s mým zaměstnáním a začínám jej postupně využívat také k swingovému obchodování měnových párů na forexu. K analýze trhu, z níž čerpám k psaní komentářů na tomto blogu, využívám software NinjaTrader® v kombinaci s vizualizacemi Market Profit Pack©. O investování se zajímám celkově, trading je mým koníčkem, který mi přináší možnost přivýdělku.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.