Komentář k trhu 22.3.2021 – Market Profile®

Roční profil

Pojďme se podívat na to, jak si trh vedl v uplynulém týdnu. Minulý týden se SPY nejprve vyšplhal na svá nová maxima a pak korigoval zpět dolů. Jsme tedy opět svědky další menší korekce. I když, bude opravdu menší? Pojďme se podívat na to, co nám trh naznačuje optikou market profile.

Po vytvoření nových maxim SPY během čtvrtku a pátku korigoval až pod high předchozího swingu. V pátek dokonce otestovat roční POC na úrovni 389,70, poblíž kterého nakonec uzavřel. Aby se jednalo o platné proražení úrovně, musí trh vytvořit celou svíčku (v tomto případě denní) pod touto úrovní. Jak zde stále opakuji, jedná se o důležitý support a významnou referenční úroveň. To, jak se u takových úrovní trh chová, nám naznačuje, co lze očekávat v dalších dnech. Pokud tedy tento týden trh začne obchodovat a držet se nad úrovní, spíše očekávám pokračování uptrendu. Pokud vytvoří celou denní svíčku pod úrovní, může se jednat o výraznější korekci. Pro zajímavost také přikládám graf s ročním VWAP. Na tomto obrázku můžete vidět, že se trh v pátek dostal do rozvíjející se oblasti hodnoty, kde došlo k poměrně silné reakční aktivitě kupců a prozatímnímu odmítnutí nižších cen.

Roční MP: roční vývoj, důležité úrovně
Roční VWAP: rozvíjející se oblast hodnoty, linie VWAP

Měsíční profil

Březnový profil zatím vytváří vyšší objemy obchodů u svého high. POC je tedy výše než předchozí měsíc, což podporuje uptrend. Aktuálně se nachází na úrovni 395,64 a za poslední týden tak došlo k jeho výraznému posunu. Pro připomenutí uvádím důležité měsíční úrovně dle IB: 150 % IB směrem vzhůru, se nachází na úrovni 407,51, takže je blízko roční 150 % IB, kde spolu budou tvořit důležitou rezistenci. 200 % IB se nachází na úrovni 419,36. 150 % IB směrem dolů se nachází na úrovni 360,06, kde bude tvořit první důležitý support dle IB, další, 200 % IB se nachází na úrovni 348,24.

Měsíční MP: měsíční vývoj, důležité S/R úrovně

Týdenní profil/denní profil

Z týdenního profilu vidíme, že až na občasné výlety nad high předchozího týdne se spíše obchodovalo uvnitř předchozího profilu. Dále je vidět, že na týdenní support tentokrát trh moc dobře nezareagoval a proletěl jím dolů. Dokonce proražení potvrdil. Nicméně další svíčky již začal tvořit opět na úrovni a pak nad ní. Z toho je zřejmá neochota obchodovat na nižších cenách. Aktuální POC se nachází na úrovni 394,10 a bude tentokrát tvořit týdenní rezistenci.

Týdenní MP: týdenní vývoj, proražení týdenního supportu, týdenní rezistence

Shrnutí

Vzhledem k reakci kupců v oblasti ročního POC předpokládám spíše návrat ceny na vyšší úrovně a pokračování uptrendu. Dlouhodobý uptrend je nadále zřejmý a pokud trh koriguje, je to vždy na kratší dobu a poměrně rychle a ochotně se vrací zpět na předchozí úrovně. Pochopitelně tento předpoklad může být zvrácen významnějším fundamentem.

Stáhněte si ebook ZDARMA :

ZDARMA: Průvodce burzou a investicemi

Jak vydělat na burze? 

tlacitko
Jan Vašíček
Jan Vašíček
Obchodování na burze se jako koníčku při zaměstnání věnuji již od roku 2008, kdy jsem začínal na české burze. V roce 2010 jsem začal s obchodováním v USA, kde jsem rozvíjel obchodní strategie dle technické analýzy na indexových futures. Intraday trading je však časově náročný a postupně jsem zjišťoval, že pokud chci zůstat ve svém zaměstnání, tak to pro mě není to pravé. V roce 2011 jsem se na seminářích L. Turka a R. Dvořáka (CzechWealth) seznámil s obchodním přístupem na základě Market Profile®. Ačkoliv mě tento přístup okamžitě zaujal, plně jsem se mu začal věnovat až v roce 2013. Nyní Market Profile spolu s Price Action používám k analýze trhu pro obchodování opcí (především ETF SPY a TNA), což se dá časově dobře kombinovat s mým zaměstnáním a začínám jej postupně využívat také k swingovému obchodování měnových párů na forexu. K analýze trhu, z níž čerpám k psaní komentářů na tomto blogu, využívám software NinjaTrader® v kombinaci s vizualizacemi Market Profit Pack©. O investování se zajímám celkově, trading je mým koníčkem, který mi přináší možnost přivýdělku.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.