Komentář k trhu 17.1.2022 – Market Profile®

Roční profil

Druhý obchodní týden roku byl opět ve znamení zvýšené volatility a poklesu na trzích. Poklesy jsou však zatím kompenzovány zvýšenými nákupy, takže netrvají dlouho. SPY tak osciluje okolo volume výběžku z loňského roku, který se nachází na úrovni cca 468,70. Zde se zároveň začíná pomalu vytvářet POC letošního roku. Pro jeho vytvoření však musíme počkat do konce měsíce února, protože roční POC je platné až po dokončení prvních dvou měsíců roku. Roční supporty nadále platí, přičemž nejbližší je 452,42 ve formě volume výběžku roku 2021.

Roční MP: roční vývoj, důležité supporty

Měsíční profil

Na měsíčním profilu není prozatím vidět nic zajímavého. Stále se obchoduje uvnitř rozpětí měsíce ledna a měsíční POC se dokončil na úrovni předchozího měsíce, přesněji na 469,24. Okolo této hodnoty trh nadále osciluje a vytváří objemy. Protože se však dokončila počáteční rovnováha měsíce ledna (IB), můžeme si uvést důležité S/R úrovně. První rezistencí bude 150 % IB na úrovni 491,51, další pak 503,24. Prvním supportem pak 150 % IB na 445 a další, 200 % IB na hodnotě 433,34. Poblíž se zároveň nachází POC měsíce října, takže zde se bude jednat o velmi silnou support úroveň.

Měsíční MP: měsíční vývoj, měsíční S/R úrovně dle IB

Týdenní profil/denní profil

V uplynulém týdnu nedošlo, i přes vyšší volatilitu a širší rozpětí profilu, k testu týdenní rezistence. Trh se tak pohyboval spíše ve spodní polovině minulého profilu, což naznačuje určitou slabost. POC se nachází se na úrovni 464,30, tedy velmi blízko uzavírací ceny a S/R bude tvořit dle úterního open.

Týdenní MP: týdenní vývoj, POC

Shrnutí

Trh se teď dle denních profilů nachází v jakémsi obchodním rozpětí a vyčkává. Je však nadále v dlouhodobém uptrendu. Krátkodobě vykazuje spíše slabost, ale výraznější poklesy jsou ihned nakupovány. Nevylučuji test nižších úrovní, alespoň k úrovni 450.

Jan Vašíček
Obchodování na burze se jako koníčku při zaměstnání věnuji již od roku 2008, kdy jsem začínal na české burze. V roce 2010 jsem začal s obchodováním v USA, kde jsem rozvíjel obchodní strategie dle technické analýzy na indexových futures. Intraday trading je však časově náročný a postupně jsem zjišťoval, že pokud chci zůstat ve svém zaměstnání, tak to pro mě není to pravé. V roce 2011 jsem se na seminářích L. Turka a R. Dvořáka (CzechWealth) seznámil s obchodním přístupem na základě Market Profile®. Ačkoliv mě tento přístup okamžitě zaujal, plně jsem se mu začal věnovat až v roce 2013. Nyní Market Profile spolu s Price Action používám k analýze trhu pro obchodování opcí (především ETF SPY a TNA), což se dá časově dobře kombinovat s mým zaměstnáním a začínám jej postupně využívat také k swingovému obchodování měnových párů na forexu. K analýze trhu, z níž čerpám k psaní komentářů na tomto blogu, využívám software NinjaTrader® v kombinaci s vizualizacemi Market Profit Pack©. O investování se zajímám celkově, trading je mým koníčkem, který mi přináší možnost přivýdělku.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.